Nareszcie! Represjonowani w czasach PRL otrzymają bezterminowe wsparcie finansowe!
Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Otrzymają oni bezterminowe świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie.
Ustawa zakłada przyznanie nowych uprawnień działaczom antykomunistycznej opozycji i osobom represjonowanym z powodów politycznych, które posiadają potwierdzony status działacza opozycji lub osoby represjonowanej. Ustawa zakłada, że opozycjoniści i osoby represjonowane otrzymają bezterminowo ok. 402 złotych miesięcznie bez względu na dochód. Obecnie świadczenie przyznawane jest na rok i istotne przy jego przyznawaniu jest kryterium dochodowe.
Nowela reguluje również kwestię pomocy pieniężnej – będzie ona możliwa nie tylko jednorazowo, ale też okresowo do 6 miesięcy w wysokości 100% najniższej emerytury miesięcznie. Ponadto wspomniane w ustawie osoby represjonowane i działacze opozycji zyskają prawo do korzystania poza kolejność ze świadczeń medycznych i usług farmaceutycznych oraz prawo do korzystania ze świadczeń specjalistycznych bez skierowania.
Dodatkowo, nowelizacja modyfikuje również definicję osoby represjonowanej z powodów politycznych. Odtąd objęte definicją będą osoby objęte represjami w okresie od 1 stycznia 1956 do 31 lipca 1990, a nie jak dotychczas, do 4 czerwca 1989 r.
Najnowsze
Duklanowski: rząd Tuska reklamuje "nowy port na Bałtyku", którego... nie ma
Matecki alarmuje ws. Parku Kasprowicza. "Chcą zmienić nazwę na Park Johanna Heinricha Quistorpa"
"Wspierajcie prawdziwą sztukę". Jaś Kapela znów wyciąga rękę po kasę [WIDEO]
Watykan wobec AI: sztuczna inteligencja ma służyć godności człowieka
Nawrocki w Poznaniu na rocznicy Czerwca ’56: komuniści chcieli zabrać nam nie tylko ciało, ale także ducha
Branża meblarska i drzewna na skraju przepaści? Jest źle, a dzięki UE może być jeszcze gorzej