Przejdź do treści
Narada Ambasadorów/Polska jest obecnie postrzegana jako państwo o wyjątkowym znaczeniu dla bezpieczeństwa nie tylko naszej części Europy!
Twitter@MSZ_RP

Wizerunek naszego kraju w ciągu ubiegłego roku znacząco poprawił się, a Polska jest obecnie postrzegana jako państwo o wyjątkowym znaczeniu dla bezpieczeństwa nie tylko naszej części Europy - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau podczas narady ambasadorów, która zakończyła się w piątek w Warszawie.

Tegoroczna Narada Ambasadorów odbyła się w Warszawie w dniach 19-23 czerwca. Jest cyklicznym spotkaniem z udziałem ambasadorów, chargé d’affaires i stałych przedstawicieli RP przy organizacjach międzynarodowych. Stanowi okazję do podsumowania wydarzeń i trendów w polityce zagranicznej. Gościem honorowym tegorocznej narady był minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Rwandy Vincent Biruta.

MSZ przypomniało w piątek, że otwierając wydarzenie minister spraw zagranicznych ocenił, że wizerunek naszego kraju w ciągu ubiegłego roku znacząco poprawił się, a Polska jest obecnie postrzegana jako państwo o wyjątkowym znaczeniu dla bezpieczeństwa - nie tylko naszej części Europy.

 "W ocenie Ministra Raua, wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę państwa zachodnie wykazały jedność i solidarność. Jak dodał, Sojusz Północnoatlantycki stał się jeszcze silniejszy i nabrał większego znaczenia, niż kiedykolwiek wcześniej. W tym kontekście szef polskiego MSZ podkreślił, że żaden strategiczny cel Kremla nie został osiągnięty, a współpraca NATO z Ukrainą w bezprecedensowy sposób zacieśniła się. Zwrócił uwagę na silną determinację państw sprzeciwiających się rosyjskiej agresji, a także na udzielane przez te państwa wsparcie walczącej Ukrainie – polityczne, militarne i humanitarne. Minister Rau podkreślił zarazem, że Polska i państwa z naszego regionu zaprezentowały się jako odpowiedzialni i stabilni sojusznicy" - wskazało MSZ.

💬 Min. @RauZbigniew podczas przemówienia na Naradzie Ambasadorów 2023. pic.twitter.com/81FXcnoUJJ

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) June 20, 2023

 Resort wskazał, że podczas spotkania Raua z Birutą omówiono główne zagadnienia, dotyczące współpracy gospodarczej obu krajów w obszarach produkcji rolnej, energetyki, przemysłu maszynowego, transportu, produkcji maszyn rolniczych i urządzeń dla przemysłu spożywczego oraz budownictwa i branży teleinformatycznej. Dyskutowano również o współpracy w dziedzinach edukacji i cyberbezpieczeństwa oraz zielonych technologii.

"Zgodziliśmy się z panem ministrem Birutą, iż obecny poziom wymiany handlowej nie odzwierciedla w pełni potencjału naszej relacji dwustronnej i wyraziliśmy nadzieję na szybką zmianę tego trendu" – powiedział szef polskiego MSZ.

Odnosząc się do kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę, Minister Rau przekazał, że Rwanda, tak jak Polska, uznaje agresję za pogwałcenie prawa międzynarodowego, a szczególnie Karty Narodów Zjednoczonych.

"Obecność szefa dyplomacji Rwandy, jednego z najszybciej rozwijających się państw kontynentu afrykańskiego, stanowiła sposobność do podzielenia się z polskimi dyplomatami spostrzeżeniami, dotyczącymi najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Rwanda oraz cała Afryka, w tym zwłaszcza coraz intensywniejszymi działaniami dezinformacyjnymi, Polska jest obecnie postrzegana jako państwo o wyjątkowym znaczeniu dla bezpieczeństwa nie tylko naszej części Europy z jakimi mają obecnie do czynienia społeczeństwa afrykańskie" - wskazało MSZ.

Min. @RauZbigniew otworzył dziś Naradę Ambasadorów, w której udział biorą kierownicy polskich przedstawicielstw dyplomatycznych na świecie.

Celem wydarzenia, trwającego do 24 czerwca, jest omówienie kierunków 🇵🇱 polityki zagranicznej oraz stanu realizacji jej zadań. pic.twitter.com/rLKiCbq1zw

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) June 21, 2022

Resort dyplomacji przypomniał, że w programie narady znalazły się również spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

PAP, Twitter

Wiadomości

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Szokujące słowa ekologa! Niemiecki wywiad werbował do protestów przeciwko budowie zbiorników retencyjnych!

Trump i Duda spotkają się w Amerykańskiej Częstochowie – kluczowe wydarzenie przed wyborami w USA

Dzisiaj informacje TV Republika

Dlaczego luksusowy resort w Jeleniej Górze przerwał wał powodziowy?

Kowalski: Tusk powinien być natychmiast zdymisjonowany

Myślano, że obok wiecu Trumpa są materiały wybuchowe. Policja wkroczyła do akcji

Jak doszło do eksplozji pagerów Hezbollahu?

Najnowsze

Zła i dobra wiadomość. Co z Wrocławiem?

Zmarł Toto Schillaci, bohater mistrzostw świata 1990

Libicki: Henning-Kloska wykazała się całkowitym brakiem wyczucia

Nie wstyd panu, panie Donaldzie?

Kosztowniak: Chaos, dezinformacja, degrengolada i upadek - tak w sytuacji kryzysowej działa Tusk

Wrocław czeka ale nie ludzie. Bez wytchnienia umacniają wały

Uruchomiono dwa kolejne poldery zalewowe pod Wrocławiem

Usuwanie skutków powodzi. Jakie uprawnienia ma twój pracodawca?