Najwyższej klasy zespoły architektoniczne wyłaniane w konkursach ogłaszanych w ramach programu Mieszkanie Plusz zagwarantują wysokiej klasy budynki, dobrze zaprojektowaną przestrzeń publiczną oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne tworzące zupełnie nową jakość inwestycji mieszkaniowych.
Aby standardy inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus były jak najwyższe, PFR Nieruchomości przeprowadza konkursy kierowane do pracowni architektonicznych na opracowywanie koncepcji osiedli mieszkaniowych.
Uczestnicy w ramach projektów muszą przedstawiać propozycje zagospodarowania terenów o funkcjach publicznych, rekreacyjnych i komunikacyjnych. Dzięki rozstrzygnięciom, które już zapadły, podpisano m.in. umowę na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie.
W stolicy konkurs wygrały dwie pracownie - 22Architekci oraz AMC Andrzej Chołdzyński. Stworzyły one wspólnie projekt budowy na blisko 15-hektarowej działce osiedla na 2,7 tys. mieszkań. Jego budowa ruszy w drugiej połowie 2019 r. Warszawskie osiedle powstanie w południowej części Ursynowa tuż przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki. Na terenie inwestycji będzie 19 budynków mieszkalnych wraz z pełną infrastrukturą społeczną – szkołą, przedszkolem, boiskiem, a także różnorodną ofertą handlowo-usługową.
Zdaniem architekta Andrzeja Chołdzyńskiego, właściciela biura AMC, które wygrało konkurs w Warszawie, nowe osiedle klimatem, układem przestrzennym i funkcjonalnością, przypominać będzie urocze, podwarszawskie miejscowości zatopione w zieleni i bardzo przyjazne dla mieszkańców.
Pod koniec września ruszyły kolejne konkursy na opracowanie koncepcji dla trzech osiedli mieszkaniowych we Wrocławiu. Na działkach, pozyskanych przez PFRN od PKP S.A. i Poczty Polskiej, może powstać blisko 1,5 tys. mieszkań.
Jednym z głównych celów programu Mieszkanie Plus jest obniżenie kosztu budowy mieszkań. Stąd potrzeba radykalnego zwiększenia udziału nowoczesnej prefabrykacji, która pozwoli na wzrost efektywności realizowanych inwestycji mieszkaniowych. Dlatego kolejny konkurs, który trwa obecnie, dotyczy opracowania systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej.
– Dostrzeżenie możliwości zastosowania technologii prefabrykacji w programie Mieszkanie Plus stanowi bardzo racjonalne spojrzenie na rozwiązywanie problemów budownictwa mieszkaniowego w Polsce – stwierdził Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
– Współczesna prefabrykacja jest skuteczną formą budownictwa wykorzystywaną w wielu wysoko rozwiniętych krajach Europy. Nowoczesna i szybka metoda budowy domów w tych technologiach z pewnością przyczyni się do zwiększenia efektywności w realizacji inwestycji – dodał.
Na polski potencjał w rozwoju technologii prefabrykowanych zwraca też uwagę Józef Kostrzewski, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Betonów.
– Nasi przedsiębiorcy od lat są obecni na niezwykle wymagających rynkach skandynawskich, gdzie prefabrykacja jest standardem przy realizacji inwestycji mieszkaniowych – podkreślił.
Czytaj więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!