Przejdź do treści

Na Podkarpaciu ruszyła akcja Caritasu. Wszystko dla dobra dzieci

Źródło: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ogólnopolska akcja Akademia Caritas Dzieciom została w niedzielę przed południem zainaugurowana w Zarzeczu k. Przeworska w woj. podkarpackim. W programie znalazło się wiele atrakcji, m.in. przekazanie modułowej pracowni przyrodniczej, pokazy naukowe, występy muzyczne i akrobatyczne.

Dominika Chylewska z działu komunikacji Caritas Polska przypomniała, że organizacja ta od wielu lat wspiera dzieci z potrzebujących rodzin, pomagając stworzyć im godne warunki edukacji.

Przypomniała, że kiedyś była to m.in. wieloletnia kampania „Tornister pełen uśmiechów”, w ramach której kupowane były wyprawki dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia, a w okresie pandemii również laptopy. Podkreśliła, że ta pomoc wciąż trwa, ale nabiera też nowego wymiaru, bo zmieniają się potrzeby.

Zaplanowane akcje Akademii Caritas. Dzieci będą miały wiele atrakcji

- W tym roku, poza tornistrem wypełnionym przyborami szkolnymi, Caritas zapewni swoim najmłodszym podopiecznym nowe zajęcia edukacyjne oraz dodatkowe wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Wszystko to w ramach Akademii Caritas Dzieciom, nowego, edukacyjnego programu skierowanego do najmłodszych – przekazała Chylewska.

Jak podaje Caritas, Polska Akademia Caritas Dzieciom ma na celu urozmaicenie i poszerzenie oferty edukacyjnej w placówkach świetlicowych prowadzonych przez Caritas w Polsce. W ramach opieki codziennej organizowane będą warsztaty motywacyjne, służące wzmacnianiu własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania zainteresowań.

Ponadto świetlice zostaną wyposażone w modułowe pracownie przyrodnicze, umożliwiające przeprowadzanie eksperymentów naukowych i nauczanie w atrakcyjny sposób biologii, geografii, chemii i fizyki. Kolejnym elementem projektu jest sportowa akcja charytatywna „Krok za grosz”. Świetlice zorganizują spacery, biegi i wyprawy rowerowe, a Caritas Polska przekaże 1 grosz za każdy krok na zbiórkę wskazanego podopiecznego portalu Uratuję Cię. Trzy świetlice z najlepszymi wynikami otrzymają nagrody.

Akademię Caritas Dzieciom zainaugurowała w niedzielę na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zarzeczu k. Przeworska msza święta pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala, połączona ze Świętem Plonów gminy Zarzecze.
Po zakończeniu eucharystii zaplanowano liczne atrakcje, w tym m.in. pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, pokazy obrzędów związanych z dożynkami, prezentację i przekazanie modułowej pracowni przyrodniczej, wręczenie dzieciom szkolnym tornistrów, występy muzyczne, kabaretowe i akrobatyczne.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki i dyr. Caritas diecezji przemyskiej ks. Artur Janiec.
Impreza została zorganizowana z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego. Można też było skorzystać z mobilnego punktu szczepień, poradnictwa dietetycznego, a także obejrzeć pokazy pierwszej pomocy i wziąć udział w konkursach o tematyce zdrowotnej.

PAP

Wiadomości

SPRAWDŹ TO!

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Szef MSZ zapowiedział duży pakiet sankcji przeciwko Rosji

Znaleziono nieznaną roślinę sprzed 310 mln lat

Co Trump powiedział Dudzie o Polsce? To najważniejsze

Rosyjskie ataki na Kijów i inne części kraju. Są ofiary

Elon Musk chce przyśpieszyć zakończenie misji ISS

Kontrowersyjna walka MMA wywołała oburzenie | FILM

NATO rozbuduje systemu rurociągów w kierunku wschodniej Europy

Najnowsze

Spotkanie prezydentów USA i Polski. To nie ucieszyło Tuska. KOMENTARZE

SPRAWDŹ TO!

Oko na niedzielę | Miłość nieprzyjaciół czyli trzy wyzwolenia

Świat modli się za papieża Franciszka...

Zaskakujące zakończenie weekendu. Sprawdź prognozę!

W jakim celu tak naprawdę Sikorski poleciał do USA?

Historia cenzury piórem J. Maciejewskiego | Republika wstajemy!

Rosja znowu zaatakowała rakietami i 267 dronami

Przedterminowe wybory. Niemcy ruszyli do urn