NBP wprowadzi monetę upamiętniającą Cichociemnych
Z okazji 75. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę, upamiętniającą przeszkolonych na terenie Wielkiej Brytanii polskich spadochroniarzy.
Emisja 15 tysięcy monet o nominale 10 zł rozpocznie się 16 lutego. Na awersie monety znajdzie się skoczek podczas opadania na spadochronie desantowym. Z kolei na rewersie centralną część zajmie znak spadochronowy z wieńcem i symbolem Polski Walczącej. Tło wypełni 316 ptaków symbolizujących 316 Cichociemnych.
Pierwsza grupa żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych wylądowała na terytorium okupowanej Polski w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Wśród skoczków byli mjr Stanisław Krzymowski 'Kostka', rtm. Józef Zabielski 'Żbik' oraz kurier do Delegata Rządu na Kraj bombardier Czesław Raczkowski 'Orkan', którego Niemcy zatrzymali podczas próby przekroczenia granicy z Generalnym Gubernatorstwem.
Elita polskiej armii
Do grudnia 1944 roku udało się przerzucić do Polski 316 Cichociemnych i 28 kurierów. Przeszkolonych w sabotażu i dywersji żołnierzy kierowano do pracy w wywiadzie oraz oddziałów partyzanckich, a później także do walki w powstaniu warszawskim. Od 1995 roku tradycje i dziedzictwo Cichociemnych kontynuuje legendarna Jednostka Wojskowa GROM.
W grudniu 2015 r. Sejm przyjął specjalną uchwałę o ustanowieniu Cichociemnych patronami 2016 r. "Działania Cichociemnych umożliwiły nawiązanie łączności z krajem drogą lotniczą oraz przeprowadzenie akcji sabotażowo-dywersyjnych przeciwko okupantom" – napisano w uchwale, podkreślając, że desantowani do okupowanej Polski spadochroniarze stanowili elitę Polskich Sił Zbrojnych.