Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
17:44 SPORT: Kamil Majchrzak triumfował po raz pierwszy w karierze w turnieju z cyklu ATP. W Honaldii Polak wygrał z rozstawionym z numerem drugim Australijczykiem Alexem de Minaurem 6:3, 2:6, 7:6 (7-5)
17:30 Sześć osób poniosło śmierć w niedzielę w zderzeniu dwóch helikopterów nad Rio de Janeiro
17:02 W Szwajcarii obywatele decydowali w referendum, czy wprowadzić nakaz ograniczenia liczby ludności kraju do 10 mln przed 2050 r. Wstępne wyniki wskazują, że prawie 53 proc. głosujących jest przeciwko takiemu rozwiązaniu
15:47 Prof. Przemysław Czarnek zapowiedział w Kaliszu pierwsze trzy propozycje programowe partii. Dotyczą one programu ETS, emerytów chcących nadal pracować i podwyższenia progu podatkowego – więcej na tvrepublika.pl
14:39 Mazowieckie: Po śmiertelnym wypadku w pobliżu miejscowości Stojadła zablokowana jest droga krajowa nr 50b
13:26 Polska: Niedziela i poniedziałek z przelotnymi opadami deszczu i burzami w całym kraju
12:09 Pomorskie: Podejrzewany o zabójstwo taksówkarza ma usłyszeć zarzuty w poniedziałek
11:35 Ukraina: Zełenski potwierdził ataki na zakłady chemiczne i naftowe w Rosji
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Łódzkie Kluby „Gazety Polskiej” oraz poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapraszają na spotkanie z autorami patriotycznej książki „Jak Koty Polskę Zbudowały”. Wydarzenie odbędzie się 15 czerwca o godz. 17 przy ul. Piotrkowskiej 143 w Łodzi
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

NBP pozostawia stopy bez zmian. Co dalej z inflacją i gospodarką?

Źródło: Republika

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Na comiesięcznej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, odnosił się do aktualnej sytuacji gospodarczej i perspektyw inflacyjnych. Kluczowe kwestie poruszane przez szefa NBP dotyczyły przede wszystkim wzrostu cen energii, ryzyka utrwalenia się inflacji oraz szybkiego ożywienia gospodarczego w Polsce.

Wzrost cen energii i inflacja

Jednym z głównych tematów poruszanych przez prezesa Glapińskiego był wzrost kosztów energii elektrycznej, który w znacznym stopniu wpłynie na inflację w kolejnych kwartałach. Powrót opłaty mocowej oraz uwolnienie cen energii podbiją inflację o kolejne punkty procentowe.

- Opłata mocowa doprowadzi do wzrostu rachunków za energię elektryczną o ponad 8%, co z kolei będzie podbijać inflację o około 0,4 punktu procentowego. Ponadto, w czwartym kwartale 2025 roku, po ustaniu zamrożenia cen energii, inflacja ponownie może wzrosnąć

 - powiedział prezes Glapiński.

Według szacunków NBP, w drugiej połowie roku ceny energii dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć o ponad 13%, co doda kolejne 0,7 punktu procentowego do poziomu inflacji.

Ożywienie gospodarcze a perspektywy inflacyjne

Prezes Glapiński podkreślał, że polska gospodarka jest w fazie dynamicznego wzrostu. Wstępne szacunki wskazują, że w 2024 roku PKB wzrósł o 2,9%, a w samym czwartym kwartale widoczne było przyspieszenie rocznego wzrostu PKB.

- Polska gospodarka jest w fazie wyraźnego ożywienia. To bardzo dobre wiadomości, ponieważ potwierdzają siłę i prężność polskich przedsiębiorców oraz pracowitość Polaków. Prognozy na 2025 rok są jeszcze bardziej optymistyczne

 - podkreślił.

Dynamiczny wzrost gospodarczy może jednak utrudnić szybki powrót inflacji do celu NBP. Wzrost popytu konsumpcyjnego oraz rosnące wynagrodzenia mogą powodować presję inflacyjną, co z kolei wymaga ostrożnej polityki pieniężnej.

Decyzje RPP i przyszłe ruchy

Podczas konferencji prezes NBP zwrócił uwagę na to, że Rada Polityki Pieniężnej na każdym posiedzeniu analizuje sytuację gospodarczą, ale dotychczas nie pojawiła się propozycja obniżenia stóp procentowych.

- Pojawiały się propozycje podwyższenia stóp, które RPP odrzucała większością głosów, ale nigdy nie padła propozycja ich obniżenia. To pokazuje, że decyzje podejmujemy z dużą rozwagą

 - wyjaśnił.

W przyszłości kluczowe dla decyzji RPP będą bieżące dane gospodarcze. Prezes Glapiński zaznaczył, że moment na ewentualne zmiany polityki monetarnej nadejdzie, gdy dane wyraźnie pokażą spadek inflacji i stabilizację sytuacji gospodarczej.

Konferencja prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, pokazała, że główne wyzwania stojące przed polską gospodarką to rosnące ceny energii i ich wpływ na inflację, a także konieczność zachowania ostrożnej polityki monetarnej w obliczu dynamicznego wzrostu gospodarczego. 

Niestety, do tego potrzebna jest jeszcze mądra i odpowiedzialna polityka rządu Donalda Tuska, ale tutaj nie dzieje się nic dobrego. Sejm nie przyjmuje żadnych dobrych ustaw, a gospodarka rozwija się siłą rozpędu, który został jej nadany jeszcze za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X