Przejdź do treści
10:40 Kolejny atak na Zbigniewa Ziobrę. Paszport polityka prawicy został unieważniony decyzją wojewody mazowieckiego na wniosek Prokuratury Krajowej
10:20 W 2024 r. wzrosła zarówno liczba wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy św. (29,6 proc.), jak i przystępujących do Komunii św. (14,6 proc.) – wynika z Rocznika Statystycznego Kościoła Katolickiego w Polsce
9:35 PILNE: ABW zatrzymała studenta KUL podejrzewanego o przygotowywanie masowego zamachu na jednym z jarmarków świątecznych. Celem przestępstwa było zastraszenie wielu osób, a także wsparcie Państwa Islamskiego
9:20 W sprawie zabójstwa 11-letniej dziewczynki w Jeleniej Górze zatrzymano 12-latkę, która może mieć związek z tym zdarzeniem – poinformowała prokuratura. Ofierze zadano rany ostrym narzędziem. Sprawą ma zająć się we wtorek sąd rodzinny
8:25 Prawie połowa Polaków (48,6 proc.) sprzeciwia się wprowadzeniu opłat za niektóre usługi publicznej ochrony zdrowia - wynika z wtorkowego badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Skłonnych do dopłat jest zaś 42,9 proc. badanych
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

NASZ NEWS: Zwolnieni pracownicy PKP Cargo nie otrzymali odszkodowania! „Ludzie są załamani”

Źródło: Masur, Domena Publiczna via Wikipedia Commons

Dotarły do nas informacje na temat zwolnionych pracowników PKP Cargo, o czym alarmowaliśmy już kilka miesięcy temu. Jak ustaliliśmy - osoby, które zostały wyrzucone na bruk (często takie, którym brakuje niewiele czasu do emerytury), mimo wcześniejszych zapewnień, nie otrzymali 5- miesięcznego odszkodowania. To dramat nie tylko dla byłych pracowników spółki, ale także ich rodzin...

Art.  67.  Konstytucji RP [Prawo do zabezpieczenia społecznego] brzmi następująco:

1. Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa.

2. Obywatel pozostający bez pracy nie z własnej woli i nie mający innych środków utrzymania ma prawo do zabezpieczenia społecznego, którego zakres i formy określa ustawa.

Były obietnice. Pieniędzy nie ma

W kontekście planów zarządu PKP CARGO, co do pozbawienia ponad 4 tysięcy pracowników, okazuje się, że proces ruszył. Skontaktowaliśmy się z osobami, które pracowały w spółce i zostały z niej wyrzucone. I niestety, mimo wcześniejszych zapewnień, zostawiono ich totalnie bez pieniędzy, pozbawiając wypłaty 5-miesięcznego odszkodowania. A to - jest złamaniem powyżej przytoczonego zapisu Konstytucji. 

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 31 § 1 Kodeksu Pracy oraz § 6 ust. 2 Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zatrudnionych przez Zakłady PKP CARGO Spółka Akcyjna z dnia 29 października 2004 r. odszkodowanie za 5 m-cy nie zostało wypłacone pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy, z uwagi na trudności finansowe Zakładu. 

 - taki zapis znajduje się w świadectwach pracy zwolnionych pracowników. 

Poniżej zdjęcie, które dostaliśmy od jednego z byłych pracowników PKP Cargo. 

Źródło: Nadesłane od Czytelnika

"Ludzie są załamani"

Skontaktowaliśmy się z jedną z naszych Czytelników, Panią Agnieszką, związana z podlaskim oddziałem spółki. Jej relacja budzi naprawdę niepokojące emocje. 

"To zdjęcie robiła moja koleżanka. To jej świadectwo pracy. Została zwolniona, choć do emerytury brakowało jej 1,5 roku. Zwolniona została po prostu z winy zakładu pracy 1 listopada, zgodnie z tym, co prezes Wojewódka mówił - że będą odprawy, jest na to pismo, ona nie dostała ani grosza. I to dotyczy wielu osób, które były zwolnione w taki sam sposób. Tych ludzi zwolniono, pozostawiając ich bez zabezpieczenia finansowego. A większości z nim brakowało do emerytury naprawdę nie wiele. Nie dostali odprawy, nie dostali odszkodowania. Pytanie - skoro zakład, zgodnie z decyzją p. Wojewódki, jest w zarządzaniu sanacyjnym, to wszystkie wierzytelności powinny być wypłacane na bieżąco. W przeciwnym razie, spółka powinna ogłosić upadłość"

 - mówi portalowi tvrepublika.pl p. Alicja.

I jak dodaje: "Ci ludzie są załamani, zdruzgotani. Przecież oni nie pójdą do apteki po leki i nie powie, że zapłaci, kiedy będzie miała pieniądze. Tak samo z zakupem chleba w sklepie".

Jest to rozbój w biały dzień. Obawiam się, że kolejne zakłady pójdą tą samą ścieżką. Niech się wszyscy nauczą, że tak nie może być. W ten sposób możemy walkowerem oddawać wszystko - nawet godność. Co ci ludzie mają zrobić? Grzebać w śmietnikach? 

 - mówi nasz rozmówczyni, dodając, że wiele osób pozywa spółkę osoboście, choć w jej ocenie - konieczny jest tutaj pozew zbiorowy. 

Pani Alicja, która jest również działaczką społeczną w swoim regionie, zwraca uwagę, że dostaje mnóstwo telefonów z Białegostoku, Ełku, Sokółki, Suwałk - z relacjami, jak potraktowani zostali byli już pracownicy PKP CARGO. 

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Wiadomości

Odebrali Ziobrze paszport. Jaki będzie kolejny etap ataku na polityka?

Atak na szefa BBN. Morawiecki: To nie może zostać bez odpowiedzi

Joanna Kurska ostro o Paulinie Smaszcz: „Jest to żałosna kobieta”

ATP reaguje na ekstremalne upały. Zmiany w od nowego sezonu!

Motyka uderza w Brauna i jego środowisko: to OSZOŁOMY!

Akcja ABW. Student miał planować zamach terrorystyczny

Sondaż: 48,6 proc. osób przeciw wprowadzeniu opłat w ochronie zdrowia

Pogrzeb Agnieszki Maciąg. Wzruszające pożegnanie modelki i pisarki

Zabójstwo 11-letniej dziewczynki w Jeleniej Górze, zatrzymano nieletnią. "Obrażenia zadane ostrym narzędziem"

"Bezsensowny akt przemocy". Telegram Leona XIV po zamachu w Sydney, papież pisze o nawróceniu

44. rocznica pacyfikacji w kopalni "Wujek". W obchodach weźmie udział prezydent Karol Nawrocki

NASZ NEWS. Marynarki dla człowieka Siemoniaka z kasy samorządu?

Katolicki działacz Jimmy Lai skazany. Grozi mu śmierć w więzieniu

Australia: antyimigracyjna partia zbliża się do szczytu z końca lat 90.

Trump podpisał. To nowa broń masowego rażenia

Najnowsze

Odebrali Ziobrze paszport. Jaki będzie kolejny etap ataku na polityka?

Motyka uderza w Brauna i jego środowisko: to OSZOŁOMY!

Akcja ABW. Student miał planować zamach terrorystyczny

Sondaż: 48,6 proc. osób przeciw wprowadzeniu opłat w ochronie zdrowia

Pogrzeb Agnieszki Maciąg. Wzruszające pożegnanie modelki i pisarki

Atak na szefa BBN. Morawiecki: To nie może zostać bez odpowiedzi

Joanna Kurska ostro o Paulinie Smaszcz: „Jest to żałosna kobieta”

ATP reaguje na ekstremalne upały. Zmiany w od nowego sezonu!