Przejdź do treści
10:38 IMGW wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź dla 9 województw: mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego i częściowo dla podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego
10:14 W pierwszy dzień świąt policjanci przeprowadzili ponad 12 tysięcy interwencji. Zatrzymali 155 nietrzeźwych kierowców i 142 osoby poszukiwane. W wypadkach drogowych zginęły 2 osoby
09:15 Dwie starsze osoby zginęły w pożarze w miejscowości Sukowicze (podlaskie), do którego doszło w czwartek późnym wieczorem
07:32 Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspomina św. Szczepana – pierwszego męczennika. Obecnie prześladowanych z powodu wiary jest ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach (dane organizacji Open Doors)
07:14 W Rumunii, ponad trzy dekady po upadku komunizmu, nie słabnie tęsknota za reżimem kierowanym przez Nicolae Ceausescu. Ponad 55 proc. osób zadeklarowało, że komunizm był pozytywnym wydarzeniem dla kraju
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

NASZ NEWS! Czy ABW sprawdzała kosmetolog z warszawskiego Mokotowa?

Źródło: TV Republika

Ukraińska asystentka społeczna premiera Donalda Tuska na rosyjskim VK, odpowiedniku Facebooka, udostępnia posty znajomych, pochwalających rosyjską agresję na Ukrainę. Wątpliwości wokół 34-letniej kobiety jest więcej.

Ta historia wywołała burzę w mediach społecznościowych. Jedną z poselskich asystentek społecznych premiera Donalda Tuska jest 35-letnia Kristina Voronovska, Ukrainka, kosmetolog, pracująca w jednym z salonów urody na warszawskim Mokotowie. Jak wynika z wykazu współpracowników opublikowanego na stronie Sejmu, wcześniej kobieta była też etatowym pracownikiem Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej. Na swoim profilu na Instagramie publikowała swoje zdjęcia m.in. z podróży do Sopotu, czy wartą kilkanaście tysięcy złotych torebką. W środę wieczorem duża część zdjęć została usunięta. Wątpliwości wzbudziły jednak jej powiązania, w tym tropy prowadzące do Rosji. Kim faktycznie jest tajemnicza asystentka polskiego szefa rządu i czy została sprawdzona przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego?

Córka sowieckiego żołnierza

Kristina Voronovska, wcześniej Potopalskaja (panieńskie nazwisko) urodziła się 30 sierpnia 1989 roku w Międzyrzeczu, o kilka minut jazdy samochodem od sowieckiej bazy w Kęszycy Leśnej. Jak sama Kristina pisze w rosyjskich mediach społecznościowych (vkontakte.ru oraz rostravel.ru) chodziła do szkoły w Kalinówce na terenie Ukrainy, a jak odkryli odkryli internauci, cioteczna siostra Kristiny to - według jej social mediów - Marina Barańczuk. Wśród znajomych Kristiny z rosyjskiego vkontakte jest Aleksandr Barańczuk, mieszkający w Sankt Petersburgu specjalista od "systemów informacyjnych". Uczelnia Aleksandra to GUAP - Państwowy Uniwersytet Inżynierii Lotniczej w Sankt-Petersburgu. Kuźnia kadr z pobliskiego Olgino. Zresztą asystentka Tuska na VK udostępniała wpisy znajomych, pochwalających rosyjską agresję na Ukrainę. Jednym z nich jest Andrej Zagorodni, który w swoim zdjęciu profilowym ma „Z”, symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Z kolei Natalia Polubiec, mokotowska radna PO, broniąc Voronovskiej przyznała, że asystentka premiera jest córką sowieckiego żołnierza. „No był w wojskach powietrznych, a potem służył w armii ukraińskiej. Historia podobna jak wielu bohaterów ginących dziś na wojnie z Rosją. Prawda jest taka, że Krystyna ma korzenie polskie, doskonale mówi po polsku” - wyjaśniła.

Aplikowała do pracy w bankach, została „kosmetolożką”

Radna Polubiec napisała więcej o historii asystentki Tuska. „Po kolei - „kosmetolożka asystentką premiera". Jak to doskonale brzmi, jak można na tym wspaniale budować domysły. Tylko trzeba przemilczeć, że oprócz tego Krystyna Voronovska jest magistrem ekonomii i pracowała jako specjalista w bankach. Nie mówiąc już o tym, że na kosmetologię zdecydowała się tylko po to żeby przyjechać do Polski. Polski która była jej marzeniem.  Aplikowała do pracy w bankach w Polsce ale okazało się że ta ścieżka kariery dla specjalistów z Ukrainy nie była dostępna. Musiała znaleźć inną branżę i znalazła. Zajęła się kosmetologią”. Opisała też okoliczności zatrudnienia Vornovskiej w biurze PO. „Zgłosiła się do pracy w biurze PO bo szukano osób do pracy dorywczej. Pracowała jak wół i wyrobiła sobie doskonała renomę. Zlecano jej coraz więcej zadań aż w końcu zaproponowano stałą współpracę. I tak magister ekonomii opuściła gabinet kosmetyczny i została asystentką” - napisała radna Polubiec.

Formalnie asystentką poselską premiera Tuska została 7 maja 2024 r. Na stronie salonu, w którym pracowała lub nadal pracuje Voronovska, można znaleźć cały czas jej krótki biogram: „Absolwentka kosmetologii, zakochana w anatomii skóry. Specjalizuje się w technikach stylizacji i upiększania okolicy oka i brwi”. Z wielu niezrealizowanych obietnic wyborczych, akurat obniżenie podatku dla branży beauty udało się wprowadzić rządowi Tuska. W kwietniu obniżyli stawkę VAT na usługi kosmetyczne z 23 proc. do 8 proc. Czy Voronovska miała cokolwiek wspólnego z lobbingiem branży za tą obniżką? Sprawę skomentował na koncie X Michał Łenczyński - jak sam o sobie pisze - najpopularniejszy w kraju branżowy ekspert stale goszczący w 200 polskich i międzynarodowych mediach, telewizjach, czasopismach, gazetach i radio. „Nigdy nie wydawałem Pani Kristinie żadnych dyspozycji ani próśb o zabieganie lub angażowanie o mój autorski projekt VAT 8 % Beauty. Ani prywatnie ani z ramienia Fundacji @Beauty Razem do które społeczności dołączyła 4 lata temu. Życzę jej realizacji i owocnej współpracy”.

ABW, KPRM i PO milczą

Zwróciliśmy się z pytaniami do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zapytaliśmy czy Vornovska była sprawdza przez kontrwywiad oraz czy prześwietlano także jej rodziców. Na nasze pytania nie odpowiedziała też Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ani partia Platforma Obywatelska, w której biurze krajowym pracowała Voronovska. 

Marcin Dobski
Współpraca PN

Portal TV Republika

Wiadomości

Dojdzie do kolejnego spotkania Zełenskiego z Trumpem? Poznaliśmy termin

Ekspert o propozycjach cięć wydatków na lecznictwo i poważnych zagrożenia dla pacjentów

Duża presja na domowe budżety obciążone wydatkami na święta

Boże Narodzenie w pogodzie kończy się ociepleniem

Konfiskata samochodów nietrzeźwym kierowcom. Wiemy, ile pojazdów trafiło pod młotek

Zaskakujący sondaż. W Rumunii panuje silna tęsknota za komunizmem

Został ukamieniowany za głoszenie nauki Chrystusa. Dziś wspomnienie św. Szczepana – pierwszego męczennika

Stalin zza grobu decyduje o bezpieczeństwie świata

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

Najnowsze

Dojdzie do kolejnego spotkania Zełenskiego z Trumpem? Poznaliśmy termin

Konfiskata samochodów nietrzeźwym kierowcom. Wiemy, ile pojazdów trafiło pod młotek

Zaskakujący sondaż. W Rumunii panuje silna tęsknota za komunizmem

Został ukamieniowany za głoszenie nauki Chrystusa. Dziś wspomnienie św. Szczepana – pierwszego męczennika

pomnik Stalina

Stalin zza grobu decyduje o bezpieczeństwie świata

Ekspert o propozycjach cięć wydatków na lecznictwo i poważnych zagrożenia dla pacjentów

Duża presja na domowe budżety obciążone wydatkami na święta

Boże Narodzenie w pogodzie kończy się ociepleniem