Przejdź do treści

Musimy postawić na patriotyzm gospodarczy!

Źródło:

Jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa stawiamy na patriotyzm gospodarczy. Nie chcemy, aby był tylko sloganem. Poprzez współpracę m.in. z MEN pragniemy, aby stał się stałym elementem edukacji ekonomicznej i zaistniał w programach szkolnych jako podstawowy element świadomości młodego pokolenia.

Odpowiedzią Polski na dzisiejsze oblicze UE jest nowoczesny patriotyzm gospodarczy, rozumiany nie jako zamykanie się na współpracę i partnerstwo gospodarcze, tylko jako uczciwe i świadome promowanie własnej gospodarki i firm. RGSWS jako platforma komunikacji ma wzmocnić świadomość siły i wartości krajowych przedsiębiorców. Przedsiębiorczość to ostoja i fundament polskiej, nowoczesnej państwowości. To właśnie dzięki naszym wspaniałym przedsiębiorcom z przełomu XIX i XX wieku zaczął powstawać polski kapitał, budowany pozytywistyczną pracą od podstaw. Polska, ze względu na okres zaborów, właściwie została pominięta w historycznym rozwoju społeczeństw i państw narodowych opartych na silnym przemyśle i biznesie. Dopiero rozwój świadomości społecznej z początku XX wieku pokazał, że można stać się nowoczesnym społeczeństwem narodowym, potrafiącym zbudować własny kapitał. Dzięki temu mogliśmy odzyskać niepodległość w 1918 r. i przez 20 lat II RP zbudować odpowiedzialne społeczeństwo obywatelskie. W drugiej połowie lat 30. XX wieku polska gospodarka rozwijała się jak nigdy w historii. Powstałe wówczas polskie marki silne są do dzisiaj.

Programy inwestycji infrastrukturalnych, realizowanych przez rządy II RP, takie jak budowa portu gdyńskiego czy COP, były impulsem dla rozwoju gospodarki i polskich firm, przy zdrowej współpracy z kapitałem zagranicznym. Ja również wywodzę się z rodziny, która prowadziła i rozwijała własny biznes od drugiej połowy XIX wieku. „Sucheni – Fabryka Pługów i Narzędzi Rolniczych” to rodzinne przedsiębiorstwo, które funkcjonowało przez prawie sto lat, mając wiele sukcesów, w tym międzynarodowych. Niestety, jak większość polskich firm, zostało po 1945 r. upaństwowione i finalnie przestało istnieć. Dzisiaj, analogicznie do historii sprzed stu lat, chcąc utrzymać niepodległość, musimy dbać i pielęgnować krajowy rozwój gospodarczy. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku dzięki dużo mniejszym niż przyznane Polsce unijnym środkom, w oparciu o krajowe firmy, Hiszpania zbudowała wydajną infrastrukturę drogową. Autostrady, obwodnice, centra miast zostały fantastycznie zmodernizowane. Inwestycje infrastrukturalne w Hiszpanii, w latach po jej przystąpieniu do UE, pozwoliły rozwiną się hiszpańskim firmom, w tym budowlanym, które dzisiaj są światowymi liderami w branży.

W raporcie „European Powers of Construction”, czyli rankingu 50 największych potęg budowlanych, aż sześć firm pochodzi z Hiszpanii. Pojawia się zasadnicze pytanie: dlaczego polskie firmy, pomimo naszej już blisko 13-letniej obecności w UE, nie znajdują się w rankingach europejskich gigantów? Dlaczego pomimo tak dużej skali inwestycji polskie przedsiębiorstwa nie były beneficjentami korzyści, jakie mogło nam przynieść przystąpienie do UE i przekazywane nam środki unijne na rozwój infrastruktury? To bardzo ważne pytania. Na pewno nie stało się tak z powodu nieudolności czy braku zaangażowania polskich przedsiębiorców. Chcemy na nie odpowiedzieć właśnie poprzez szeroko rozumiane działania edukacyjne, promujące patriotyzm gospodarczy i wynikające z niego zachowania konsumentów, producentów i decydentów. Każdy wybór gospodarczy musi być świadomy. Uczmy się na dobrych wzorach. We Francji nawet dziecko wie, że kupno produktu „Made in France” to potencjalnie wyższa pensja dla jego rodziców i szansa na życie w lepszym otoczeniu. Państwo może z podatków pozostałych w kraju inwestować w infrastrukturę i rozwój społeczny. Hasło „Teraz Polska”, realizowane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, jest nam niezmiernie bliskie i chcemy włączyć się w takie działania. Patriotyzm gospodarczy to zatem cały proces światopoglądowo-ekonomiczno-edukacyjny. Musimy pilnie go realizować, aby korzyści pojawiły się dla nas wszystkich.

Usunięto obraz.

Gazeta Polska

Wiadomości

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Prof. Cenckiewicz: Estoński wywiad potwierdza ustalenia ws. współpracy SKW z FSB

Semka: Ameryce nie jest na rękę, aby w Polsce była wojna domowa

Michał Rachoń: Lewicowe media znów szerzą kłamstwa na temat wypowiedzi Trumpa

Zełeński przestanie być prezydentem Ukrainy? Może ustąpić nawet natychmiast!

Ktoś w to uwierzy? Kandydat na kanclerza chce "podpisać polsko-niemiecki traktat o przyjaźni"

Nawrocki o spotkaniu Duda-Trump: nasz prezydent jest mężem stanu

Wybory w Niemczech. Mieszkańcy wyspy Norderney głosują w... koszach plażowych

Najnowsze

Bagiński: Donald Trump potwierdził nasz sojusz oraz budowę Fort Trump

Czołowe zderzenie dwóch aut. Jeden z kierowców nie przeżył

Wybory w Niemczech. Wygrywa CDU 29 proc., przed AFD 19,5 proc. i SPD 16 proc.

Groza na przejeździe kolejowym! Bus staranowany przez szynobus

Fort Trump wraca na agendę | Bitwa Polityczna

Stan zdrowia Papieża Franciszka nadal krytyczny

Poseł od Tuska chce "ściszyć" kościelne dzwony

Lis chciał upokorzyć prezydenta Dudę, ale „Boli, że Trump zaprosił Dudę, a Tuska nie”