Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
13:38 Res Futura: w sieci najbardziej rozpowszechniona była narracja, że uroczystości wołyńskie to dowód zdrady polskich elit
13:19 IMGW: Od wtorku burze, opady deszczu do 60 mm i porywy wiatru do 70 km/h
13:14 IMGW ostrzega przed burzami i silnym deszczem we wschodniej Polsce
12:20 Pomorze: Zakaz kąpieli w kilkudziesięciu kąpieliskach w północnej Polsce
11:20 Warszawa: Utrudnienia w związku z koncertami na PGE Narodowym we wtorek, sobotę i niedzielę
11:16 „NYT”: w Japonii rosyjscy szpiedzy pozyskują zaawansowane technologie na potrzeby wojny w Ukrainie
09:45 Katowice: 25-latek poszukiwany listami gończymi zatrzymany przez śląskich policjantów
09:12 Jelenia Góra: 55-letnia kobieta odpowie za oszustwo dwóch seniorek
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Busko-Zdrój zaprasza na wystawę pt. "Niedokończone Msze Wołyńskie" , w sanktuarium św. brata Alberta w Busku-Zdroju od 12 lipca do końca miesiąca
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Braniewie zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się 14 lipca o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Pieniężnie przy ul. Sienkiewicza 4
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Warszawa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 16 lipca, godz. 18:00 Stowarzyszenie Wolnego Słow ul. Marszałkowska 7, Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej ,,Drzewica"" zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem w dniu 26 lipca (niedziela) o godz. 18.00 w Hotel Restauracja Zamkowa ul. Plac Wolności 32, Drzewica
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, byłym Premierem, Wiceprezesem PiS. 21 lipca, godz. 18:00 Ulina Wielka 31, 32-075 Ulina Wielka (Gmina Gołcza)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Sulęcin zaprasza na koncert Pawła Piekarczyka 17 lipca, godz. 18:00 Muzeum w Ratuszu, Plac Jana Pawła II 1 Świebodzin

Mróz atakuje! Szkoły odwołują zajęcia, miasta stawiają ogrzewalnie i koksowniki

Źródło: PxHere

Część szkół w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i pomorskim zawiesi w poniedziałek zajęcia. Powód nie zaskakuje – silne mrozy. Duże miasta decydują się na stawianie tymczasowych ogrzewalni i koksowników.

Szkoły bez zajęć, ale nikt nie zostanie sam

Ze względu na niskie temperatury, w poniedziałek i wtorek będą zawieszone zajęcia w szkołach, m.in. w Korszach i Ornecie, gminach wiejskich Lidzbark Warmiński i Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Nurzec-Stacja (woj. podlaskie). W obu tych regionach obowiązują ostrzeżenia przed silnym mrozem.

Z uwagi na niskie temperatury w poniedziałek i wtorek odwołano także lekcje we wszystkich szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Kwidzyn - poinformował kwidzyński magistrat.

 

Kiedy można zawiesić zajęcia?

Dyrektor szkoły lub przedszkola może - za zgodą organu prowadzącego - zawiesić zajęcia w związku z niskimi temperaturami. Przepisy pozwalają na to, gdy w salach jest mniej niż 18 st. Celsjusza, a także, gdy w dwóch kolejnych dniach wieczorem temperatura na zewnątrz wynosi minus 15 st. C lub jest niższa.

Kwestie te reguluje rozporządzenie ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

 

Ogrzewalnie, koksowniki i ciepłobus w dużych miastach

W województwie warmińsko-mazurskim obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia przed mrozem. IMGW prognozuje przez dwie najbliższe noce temperaturę minimalną od minus 29 st. C do minus 24 st. C, a w nocy z wtorku na środę - minus 20 -17 st. C. Temperatura maksymalna w dzień ma wynieść od minus 15 do minus 11 st. C.

W związku z tym w trzech największych miastach woj. warmińsko-mazurskiego - Olsztynie, Elblągu i Ełku - od niedzieli ustawiono ogrzewane namioty, z których mogą skorzystać potrzebujący.

Z kolei prezydent Suwałk podjął decyzję o uruchomieniu dodatkowego punktu pomocy dla osób potrzebujących. Całodobowa ogrzewalnia została zlokalizowana w budynku dworca PKS przy ul. Utrata.

Pomagają także władze Gliwic. W niedzielę o godzinie 18.00 na ulice miasta wyjechał specjalny Ciepłobus. Jego celem jest wsparcie osób potrzebujących, narażonych na skutki trudnych warunków atmosferycznych.

Ciepłobus będzie zatrzymywał się kolejno na przystankach: Centrum Przesiadkowe (18.00–18.15), Dworzec 03 (18.20–18.35), Cecylia 01 (18.40–18.55), Sośnica Drzymały 01 (19.05–19.20), Sośnica Jedności 01 (19.30–19.45), Sośnica Apteka 02 (19.55–20.10), Arena Widowiskowo-Sportowa 02 (20.20–20.35), Górnych Wałów 01 (20.45–21.00), Jasnogórska 01 (21.10–21.25), Dworzec 04 (21.35–21.50) oraz ponownie Centrum Przesiadkowe (21.55–22.10).

O mieszkańców zatroszczyły się także władze Torunia. Tam już w sobotę rozpalono w 18 lokalizacjach koksowniki i postawiono dwa namioty doraźnego ogrzania. Będą one dostępne do 2 lutego, gdyż prognozy wskazują na spadki temperatury nawet do -22 stopni Celsjusza. Pomoc trafia także do osób w kryzysie bezdomności.

Z kolei Radio Poznań poinformowało, że kilkunastu bezdomnych spędziło noc w ocieplanym namiocie, który stanął przed dworcem PKP w Poznaniu. Drugi taki punkt działa przy pl. Wolności.

Źródło: Republika, PAP, Radio ZET, Radio Poznań

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X