Przejdź do treści
21:00 Ostatnie orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: „To było 10 bardzo dobrych lat dla Polski”
20:49 Sąd w Sopocie, na wniosek prokuratury, aresztował na trzy miesiące 33-letniego Roberta K. Wraz z żoną miał on opiekować się trojgiem małych dzieci w parku. Oboje byli pijani
19:49 Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika
18:54 Dziś 81. rocznica Rzezi Woli. 5 sierpnia 1944 r. Niemcy rozpoczęli największą masową egzekucję ludności w czasie II Wojny Światowej, gdy bestialsko zamordowano nawet 60 tys. cywilów
18:27 Śląskie: Funkcjonariusze samodzielnego pododdziału kontrterrorystycznego policji z Katowic zatrzymali 34-letniego podejrzewanego o postrzelenie krewnego w Iwanowicach Małych (powiat kłobucki)
18:05 Andrzej Duda pożegnał się z Siłami Zbrojnymi RP. Podczas podniosłej uroczystości padły słowa wdzięczności i dumy z polskich żołnierzy
17:45 Rumunia: Po dwóch miesiącach pobytu w szpitalu zmarł w wieku 95 lat Ion Iliescu, pierwszy prezydent Rumunii po rewolucji 1989 roku
16:52 Porażka Waldemara Żurka. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku sprzeciwiło się decyzji ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka o odwołaniu prezesów sądów
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Wydarzenie Sejm od kuchni: Spotkanie nad zalewem w Brańsku (woj. podlaskie) z posłami na sejm: R. Foglem, A. Śliwką, J. Sasinem, S. Łukaszewiczem, D. Stefaniukiem i P. Drabkiem. 9 sierpnia (sobota) godz. 18:00
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Możliwe poszerzenie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów o Fidesz. Mazurek: decyzje podejmie komitet polityczny PiS

Źródło: Fot. PAP/Paweł Supernak

Jesteśmy zainteresowani poszerzeniem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, natomiast ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie komitet polityczny PiS, który wkrótce się zbierze — poinformowała europosłanka PiS, rzeczniczka polskiej delegacji w EKR Beata Mazurek.

We wtorek odbyło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego z europosłami Prawa i Sprawiedliwości, wchodzącymi w skład grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
- Spotkanie dotyczyło wyłącznie sytuacji, która powstała w PE po wyjściu Fideszu z EPL i oczywiście możliwych scenariuszy — poinformowała Mazurek.

Zależy nam na poszerzeniu EKR

- Zależy nam na tym, żeby poszerzyć naszą grupę polityczną. Mówiliśmy o plusach poszerzeniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatów, ale ostateczną decyzję, w jakim kierunku będziemy szli i z kim, będzie podejmował komitet polityczny PiS, który zbierze się wkrótce. Nam oczywiście zależy na tym, żeby nasza grupa poszerzyła się o jak największą liczbę europosłów – dodała.

Europosłanka PiS podkreśliła, że większa liczba europosłów w EKR przełożyłaby się m.in. na większą reprezentację w komisjach oraz dłuższy czas wystąpień.

- Nie jest tajemnicą, że są prowadzone rozmowy. Z różnymi inicjatywami wychodzi premier Węgier Viktor Orban i Matteo Salvini. Będzie też rozmowa naszego premiera w tym temacie, ale kluczowe będzie to, jaką decyzje podejmie komitet polityczny PiS. Natomiast niewątpliwie jesteśmy zainteresowani tym, żeby skład naszej grupy poszerzyć — zaznaczyła Mazurek.

Niesnaski między Fideszem a EPL

Fidesz wystąpił z EPL w ubiegły czwartek. Wiceszefowa Fideszu Katalin Novak uzasadniła ten krok odmiennymi poglądami na temat migracji, przyjęciem nowego regulaminu przez grupę EPL w Parlamencie Europejskim oraz zmianą kierunku tej partii na lewicowy.

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. Zmiany regulaminu zainicjowano po zawieszeniu w grudniu 2020 r. europosła Fideszu Tamasa Deutscha za porównywanie wypowiedzi szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera do haseł gestapo i węgierskiej tajnej policji komunistycznej. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie.

Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 r. w związku m.in. z kampanią plakatową rządu węgierskiego, w której były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker został przedstawiony wraz z amerykańskim finansistą George'em Sorosem jako czarny charakter, chcący sprowadzić do Europy miliony imigrantów.

W minionym tygodniu szef węgierskiego rządu Viktor Orban oznajmił, że Węgry, Polska i Włochy spróbują przeorganizować europejską prawicę po wystąpieniu Fideszu z EPL.

PAP

Wiadomości

Rumunia: Zmarł pierwszy porewolucyjny prezydent kraju Ion Iliescu

Ostatnie orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: „To było 10 bardzo dobrych lat dla Polski”

Prezydent przed końcem kadencji blokuje trzy ustawy z Sejmu. Podkreśla potrzebę ochrony dzieci i instytucji

Dzisiaj rocznica Rzezi Woli, czyli akcja wymordowania przez Niemców mieszkańców dzielnicy Wola

„FALA” porażki w Trójmieście – technologia, która zawiodła pasażerów komunikacji miejskiej

Barca ma ogromny problem! Ter Stegen blokuje nowe transfery

Andrzej Duda w Republice o swojej prezydenturze: 10 lat trudnych, ale dobrych

Koalicja 13 grudnia, mieniąca się "antyrosyjską", zrobiła dzisiaj największy prezent dla Putina

Drylowanie wiśni: sekret idealnych deserów i koktajli. Poznaj najlepsze triki

Wyłowione ciało z Odry to 16-latek zaginiony w Wałbrzychu

Andrzej Duda pożegnał się z Siłami Zbrojnymi RP. Wzruszająca uroczystość przed przekazaniem władzy

Pierwsza porażka Waldemara Żurka. Sędziowie z Gdańska odrzucili jego kadrowy wniosek

Indie twardo przy Rosji. Groźby ceł nie odstraszają

Ostatni wywiad prezydenta Andrzeja Dudy tylko w Republice o godz. 18:20!

Koalicja 13 grudnia przegłosowała zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Macierewicza

Najnowsze

Andrzej Duda ostatni wywiad

Andrzej Duda w Republice o swojej prezydenturze: 10 lat trudnych, ale dobrych

Dzisiaj rocznica Rzezi Woli, czyli akcja wymordowania przez Niemców mieszkańców dzielnicy Wola

„FALA” porażki w Trójmieście – technologia, która zawiodła pasażerów komunikacji miejskiej

Barca ma ogromny problem! Ter Stegen blokuje nowe transfery

Koalicja 13 grudnia, mieniąca się "antyrosyjską", zrobiła dzisiaj największy prezent dla Putina

Rumunia: Zmarł pierwszy porewolucyjny prezydent kraju Ion Iliescu

Andrzej Duda orędzie

Ostatnie orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: „To było 10 bardzo dobrych lat dla Polski”

Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent przed końcem kadencji blokuje trzy ustawy z Sejmu. Podkreśla potrzebę ochrony dzieci i instytucji