Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Dzierżoniów II zaprasza na „Patriotyczne śpiewanie”, 14 listopada, godz. 18, w sali Pegaz Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury, ul. Świdnicka 23, Dzierżoniów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Pucku zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem, Jackiem Sasinem, Michałem Kowalskim, 17 listopada, g. 17.00, Ratusz Miejski, Puck
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Morawiecki po spotkaniu z Blinkenem: Trzeba odciąć Kreml od pieniędzy z ropy i gazu

Źródło: Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

- Przedmiotem naszej rozmowy były m.in. sankcje, które stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy. To bardzo ważne, bo NATO nie jest w stanie wojny z Rosją, jednak chcemy dopomóc w jej zakońćzeniu i utrzymaniu suwerenności Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Antonym Blinkenem. Po tym spotkaniu, szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z szefem MSZ Zbigniewem Rau.

Spotkanie z szefem dyplomacji USA dotyczyło sytuacji za naszą wschodnią granicą i wzmocnienia wschodniej flanki - wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich, wojsk NATO.

- Dzisiaj już ta obecność jest bardzo rozległa, mamy ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich i zabiegamy o to, żeby było tutaj ich jak najwięcej. Zabiegamy także o odpowiedni sprzęt wojskowy, który trafia do nas cały czas, żeby bronić naszego nieba, żeby być jeszcze bardziej bezpiecznym - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

- Przedmiotem naszej rozmowy były sankcje, które stają się coraz bardziej bolesne dla Moskwy, to bardzo ważne, bo NATO nie jest w stanie wojny z Rosją, jednak chcemy dopomóc w zakończeniu tej wojny i utrzymaniu suwerenności Ukrainy - zaznaczył szef polskiego rządu. Morawiecki dodał, że "razem zgodziliśmy się, że Ukraińcy na swoich barykadach walczą nie tylko o suwerenną Ukrainę, ale również o bezpieczeństwo całego Paktu Północnoatlantyckiego".

Premier @MorawieckiM: Musimy razem z naszymi sojusznikami, z USA, z państwami członkowskimi NATO, budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Unii Europejskiej.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 5, 2022

Premier poinformował, że rozmawiał z Blinkenem również o tym, "aby sankcje były szczelne, żeby nie było rosyjskich banków, które by nie podlegały wyłączeniu z systemu SWIFT, oraz aby zamrożenie aktywów było możliwie szerokie". - Wspomniałem sekretarzowi jaką rolę my w tym zakresie odgrywamy w UE, o szczycie Rady Europejskiej i o tym, że sankcje muszą być miażdżące i uderzające w machinę wojenną Putina - dodał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał również z Antonym Blinkenem o przejściu na alternatywne źródła dostaw gazu i ropy. - Te dostawy gazu i ropy z Rosji dają na bieżąco gotówkę Putinowi, czyli dają możliwość realizacji działań wojennych - powiedział premier. - Trzeba Kreml od tego odciąć - zaznaczył Morawiecki.

Premier @MorawieckiM: To ważne, że sojusznicy mówią dokładnie na tej samej długości fali, bo bezpieczeństwo jest dzisiaj absolutnym priorytetem.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 5, 2022

- Sytuacja na Ukrainie to rzecz bez precedensu w ostatnich dziesięcioleciach. Musimy razem z naszymi sojusznikami, USA, członkami NATO budować jeszcze mocniejszą architekturę bezpieczeństwa we wschodniej części Europy i Unii Europejskiej - oznajmił premier.

Z satysfakcją mogę odnotować, ze sekretarz stanu USA zgadza się z koniecznością wzmocnienia flanki wschodniej i umocnienia bezpieczeństwa Polski, Litwy, Rumunii Węgier i Słowacji. To ważne, że sojusznicy mówią na tej samej długości fali - zakończył.

Bezpośrednio po spotkaniu Morawieckiego z Blinkenem, z amerykańskim politykiem będzie rozmawiał szef MSZ Zbigniew Rau.

Premier @MorawieckiM: Kończymy budowę gazociągu bałtyckiego do Norwegii i jednocześnie też pozyskujemy coraz więcej ropy z Arabii Saudyjskiej, więc mamy alternatywne źródła dostaw.

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 5, 2022

Ambasada Stanów Zjednoczonych przekazała na Twitterze, że sekretarz Blinken w sobotę w Polsce omówi dalszą koordynację działań sojuszników wobec ciągłej rosyjskiej agresji oraz sposoby zwiększenia zaangażowania USA w pomoc humanitarną. "Podziękuje też Polsce za szczodre przyjęcie setek tysięcy osób uciekających z Ukrainy" - zapowiedziano.

Szef dyplomacji USA przebywa z wizytą w Europie, w piątek w Brukseli rozmawiał z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem, spotkał się z szefami dyplomacji UE, G7 i NATO. W sobotę Blinken ma też odwiedzić Mołdawię i państwa bałtyckie.

Twitter, PAP

Wiadomości

eskadra lotnictwa NATO

"Skandynawska twierdza": Tworzą potężną flotę powietrzną

Ogromna eksplozja w Sao Paolo! Są ofiary

Ukraińcy sięgnęli port w Noworosyjsku

Claudia sieje spustoszenie w Portugalii

Szwedzki sen o dekarbonizacji prysł: Northvolt bankrutem, Stegra w kryzysie

Nigeria: Osiem ataków dziennie na chrześcijan – tysiące zabitych, rząd bezradny

Szef Pentagonu ogłosił operację "Południowa Włócznia"

Rosja w masowych atakach na niewinnych ludzi. Nie żyją

Piszczek: Drużyna dobrze realizuje to, czego od niej oczekuję

Ziobro do Kosiniaka-Kamysza: jak patrzysz rano w lustro, nie masz mdłości?

Fogiel: Marsz Niepodległości mocno uwiera obecną władzę

Mecenas Skwarzyński: "niszczy Żurka i Salon III RP w mniej niż minutę"

Toporny wpis Budki i błyskotliwa odpowiedź dziennikarki Republiki

Plany UE ws. relokacji migrantów to „plątanina skomplikowanych zasad”

Paulina Matysiak i Michał Woś komentują jej wyrzucenie z Razem i wniosek o areszt Ziobry

Najnowsze

eskadra lotnictwa NATO

"Skandynawska twierdza": Tworzą potężną flotę powietrzną

Northvolt

Szwedzki sen o dekarbonizacji prysł: Northvolt bankrutem, Stegra w kryzysie

nigeryjscy chrześcijanie

Nigeria: Osiem ataków dziennie na chrześcijan – tysiące zabitych, rząd bezradny

siły zbrojne USA

Szef Pentagonu ogłosił operację "Południowa Włócznia"

Rosja w masowych atakach na niewinnych ludzi. Nie żyją

eksplozja w Sao Paolo

Ogromna eksplozja w Sao Paolo! Są ofiary

atak na Noworosyjski port

Ukraińcy sięgnęli port w Noworosyjsku

orkan Claudia szaleje w Portugalii

Claudia sieje spustoszenie w Portugalii