Przejdź do treści
Mocna wypowiedź szefa MSZ o relacjach NATO-Rosja. To się Kremlowi nie spodoba!
Tymon Markowski/MSZ / Twitter

W trakcie przemówienia na wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, szef polskiej dyplomacji oznajmił wprost, że „relacje NATO z Rosją pozostają niestety w głębokim kryzysie”. Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że relacje rosyjsko-ukraińskie są najważniejszym punktem odniesienia dla polityki bezpieczeństwa Polski.

 

 Minister spraw zagranicznych nie ma wątpliwości, że relacje na linii NATO-Rosja zostają w głębokim kryzysie.

- W postępowaniu i wciąż agresywnej postawie Moskwy nie pojawiły się żadne elementy, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Sojuszu nazwanego „kompromisem warszawskim”. Oznacza on konsekwentne odstraszanie Rosji i jednoczesną gotowość do dialogu w zależności od zmiany jej aktywności na arenie międzynarodowej.

W swoim przemówieniu minister Czaputowicz odniósł się także do działań Rosji z wykorzystaniem środka „nowiczok”, wspomniał o aneksji Krymu czy wojny w Donbasie oraz wraku polskiego wraku TU-154 przetrzymywanego w Smoleńsku, podkreślając brak zmian na lepsze w rosyjskich działaniach międzynarodowych. Zaznaczył, że nie wolno tych wszystkich sytuacji zapominać czy pomijać w rozmowach ze stroną rosyjską.

Czaputowicz zaznaczył, że najważniejszym punktem odniesienia dla polityki bezpieczeństwa Polski, jest konflikt rosyjsko-ukraiński.  Dodał, że polscy obserwatorzy są na Ukrainie w ramach misji OBWE. Jacek Czaputowicz zapowiedział, że w najbliższy wtorek będzie on przewodniczył briefingowi Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat Ukrainy.

- Społeczność międzynarodowa nie może zapomnieć o tym konflikcie, który musi znaleźć pokojowe rozwiązanie – mówił szef MSZ.

Minister podkreślił, że „o złożoności współczesnego środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego decydują zarówno zagrożenia tradycyjne, jak i te, które pojawiły się stosunkowe niedawno: terrorystyczne, cybernetyczne czy hybrydowe”.

- O tych pierwszych zdążyliśmy zapomnieć w pierwszej dekadzie po zakończeniu Zimnej Wojny, ale przypomniała nam o tym Rosja, dokonując aneksji Krymu i agresji na Ukrainę. Dlatego odtwarzamy nasz sojuszniczy potencjał odstraszania i obrony. Musimy dostosować planowanie wojskowe do aktualnych potrzeb i prowadzić niezbędne ćwiczenia wojskowe – mówił szef polskiej dyplomacji.

Czaputowicz podkreślił również, że „w polskiej polityce bezpieczeństwa kładziemy nacisk na rozbudowę własnego potencjału wojskowego, także na użytek obrony sojuszniczej”. Dodał, że jest to „nasz wkład w powiększenie zdolności obronnych sojuszu”.

 

Min. #Czaputowicz zainaugurował posiedzenie Komisji Politycznej w drugim dniu wiosennej sesji @natopapress w #Warszawa.#natopawarsaw pic.twitter.com/UJ64AMfyuO

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 26 maja 2018

 

Mówiąc o jedności politycznej #NATO, nie możemy zapomnieć o znaczeniu więzi transatlantyckiej, stanowiącej oś naszego sojuszu, to właśnie ona decyduje o jego jakości i sile – minister @MSZ_RP Jacek Czaputowicz na szczycie parlamentarnym w Warszawie.#natopawarsaw pic.twitter.com/fIMDnnW9Cn

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 26 maja 2018
sejm.gov.pl, twitter

Wiadomości

Polska 20 września – co wydarzyło się tego dnia

Koniec szału na elektryki? Sprzedają się coraz gorzej!

Kluby „Gazety Polskiej” niosą pomoc powodzianom!

Podnieśli koronę wałów do poziomu wody z powodzi 1997 r.

Austria: Woda ustępuje, ale to nie koniec zagrożeń

Pieniądze rzekome: 20 miliardów z UE na odbudowę po powodzi

Webb sfotografował galaktyczną kolizję i... uśmiechniętą twarz

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna. Budapeszt umocniony

Ostrzegli strony bliskowschodniego konfliktu przed eskalacją napięć

Kulminacja Odry w Brzegu Dolnym. Ludzie na wałach. Bronią miasta

Zapytali niemiecki wywiad, czy prowadzi działania w Polsce

Agencja ONZ organizuje pomoc dla poszkodowanych w powodzi

Atak nożownika w Rotterdamie. Krzyczał: Allahu akbar

Sutryk zapewniał, że są bezpieczni. Czwartą noc umacniają wały

W Zachodniopomorskim trwa montaż zapór. To ich martwi

Najnowsze

Polska 20 września – co wydarzyło się tego dnia

Austria: Woda ustępuje, ale to nie koniec zagrożeń

Pieniądze rzekome: 20 miliardów z UE na odbudowę po powodzi

Webb sfotografował galaktyczną kolizję i... uśmiechniętą twarz

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna. Budapeszt umocniony

Koniec szału na elektryki? Sprzedają się coraz gorzej!

Kluby „Gazety Polskiej” niosą pomoc powodzianom!

Podnieśli koronę wałów do poziomu wody z powodzi 1997 r.