Młodzi walczą o swoją przyszłość. Powstał program dla młodego pokolenia
Trzy organizacje Młodzi dla Polski, Koliber oraz Studenci dla Rzeczypospolitej przygotowały program dla młodego pokolenia Polaków. Jeszcze przed wyborami zaprezentują szereg postulatów, których realizację powierzą jednemu z kandydatów na urząd prezydenta. Z naszych informacji wynika, że szczególne zainteresowanie programem wyraził sztab Andrzeja Dudy.
Program „Wizja dla młodego pokolenia” to efekt działań przede wszystkim trzech ogólnopolskich stowarzyszeń młodzieżowych Koliber, Studenci dla Rzeczypospolitej oraz Młodzi dla Polski. Autorzy programu zapowiadają współpracę z coraz większą ilością organizacji, które chcą działać na podobnym polu.
– Korzystając z doświadczeń naszej długotrwałej współpracy, jak również z okoliczności roku wyborczego, chcemy dotrzeć do opinii publicznej z odpowiedzialnym przekazem, w ramach którego przedstawimy konkretne postulaty, znamionujące reprezentowany przez nas kierunek myślenia o zmianach polityki państwa – wyjaśniają twórcy programu. Jednocześnie zaznaczają, że program ma charakter wstępny, a prace nad nim będą trwały. Celem ma być udoskonalanie obecnych propozycji oraz tworzenie nowych. – Czas, by młode pokolenie ujawniło, co myśli i jak myśli – podkreślają.
– Jako, że jesteśmy reprezentantami młodego pokolenia, to także nasze postulaty są pisane przede wszystkim pod kątem poprawy jakości życia młodych ludzi w Polsce. Ale nie wynika to z egoizmu czy chęci dzielenia społeczeństwa, lecz z przykrego faktu nieobecności problemów młodego pokolenia w debacie publicznej – ocenia w rozmowie z portalem telewizjarepublika.pl Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej.
– Przygotowaliśmy ten projekt, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy młodego pokolenia Polaków oraz, aby pokazać, że nie zgadzamy się z obecnym kierunkiem polityki państwa, w którego wytyczaniu swoją rolę odgrywa także aktualny prezydent, który podpisując ustawy ograniczające swobody obywatelskie czy zwiększające drenaż naszych kieszeni zachowuje się jak notariusz rządu – podkreśla Piotr Mazurek, wiceszef Stowarzyszenia Koliber.
Rodzina, praca, tożsamość
Inicjatorzy projektu podkreślają, że prace nad postulatami trwają od niemal dwóch miesięcy, lecz sam pomysł zrodził się ponad pół roku temu. – Proces tworzenia przebiegał sprawnie, udało nam się nie tylko określić obszary, w których chcieliśmy zgłosić propozycje, ale także uzyskać kompromis między naszymi organizacjami dotyczący ich kształtu – mówi nam Paweł Leszczyński.
– Chcemy dalej rozwijać i pogłębiać nasze analizy wciągając do współpracy kolejne organizacje młodzieżowe, by propozycje miały charakter jak najbardziej kompleksowy – uzupełnia z kolei Sebastian Kaleta, prezes Młodych dla Polski.
Program „Wizja dla młodego pokolenia” zawiera szereg postulatów z kilku obszarów. Chodzi m.in. o politykę gospodarczą, z naciskiem na usuwanie barier dla młodych przedsiębiorców, deregulację prawa gospodarczego i podatkowego, a także kwestie polityki prorodzinnej, reformę systemu edukacyjnego czy emerytalnego. Szczególny nacisk jest także położony na politykę historyczną, której celem ma być promowanie prawdy historycznej poza granicami Polski tak, aby nie zdarzały się kompromitujące wypowiedzi prominentnych przedstawicieli innych państw odnośnie historii Polski.
– Skupiliśmy się na kilka płaszczyznach, przede wszystkim na pracy, rodzinie i tożsamości. Propozycje przez nas zaproponowane będą odpowiadały na najważniejsze problemy, z którymi się borykamy. Czyli trudność w założeniu rodziny w obecnych warunkach, na jakich młodzi znajdują się na rynku pracy – wyjaśnia nam Kaleta.
Który kandydat poprze postulaty młodego pokolenia?
Autorzy programu „Wizja dla młodego pokolenia” nie chcą ujawnić, z którymi kandydatami na urząd prezydenta dyskutują na temat postulatów.
– Na tym etapie nie chcemy tego ujawniać, ponieważ nasze postulaty są kreowane przez nas, ale oczywiście celem jest przekonanie polityków, by wprowadzili te punkty do swoich programów, tylko w ten sposób, można liczyć na ich realizację – mówi nam Sebastian Kaleta. Dodaje, że jeśli ze strony kandydatów zapadną wiążące decyzje, będą o tym informować.
Niemal równie dyskretny był szef Studentów dla Rzeczypospolitej. – Program ma charakter otwarty, jest adresowany do wszystkich, którzy chcą poznać opinie prężnie działających organizacji na ważne tematy. Mamy pewne sygnały, że jeden z kandydatów jest naszymi propozycjami szczególnie zainteresowany i ma zamiar wyrazić dla nich oficjalnie poparcie – stwierdza Paweł Leszczyński. Dodaje, że najważniejsze jest to, by ich przekaz trafił do jak najszerszej grupy odbiorców.
Jednak jak wynika z naszych informacji, najbardziej zainteresowany programem „Wizja dla młodego pokolenia” jest kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda.
– Od około dwóch miesięcy trwają konsultacje z kilkoma ogólnopolskimi organizacjami młodzieżowymi – potwierdza nam poseł Jarosław Sellin, który jest wiceszefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Uzupełnia, że sztab kandydata PiS także miał udział w konsultowaniu programu. – Jeszcze podczas kampanii wyborczej odbędzie się spotkanie kandydata PiS z organizacjami, które pracowały nad powstaniem programu – zapewnia nas poseł.
Nie tylko kolejne obietnice
Pojawienie się programu „Wizja dla młodego pokolenia” podczas kampanii wyborczej niesie nie tylko szanse, ale też ryzyko potraktowania ważnych kwestii jako kolejne obietnice kandydata. Jednak autorzy programu są zdeterminowani, by korzystne dla młodych Polaków postulaty zostały wprowadzone w życie.
– Dokładamy wszelkich możliwych starań, by te postulaty przekuły się w poparcie ich przez istotne siły polityczne, co pozwoli na realizację. Jednak, jak w przypadku tak złożonych kwestii, zadecyduje ostatecznie opinia publiczna. Mamy nadzieję, że przekonamy zarówno ją, jak i reprezentujących ją polityków – mówi Sebastian Kaleta.
– Będziemy robić wszystko, by nasz program odbił się szerokim echem. Co więcej, deklarujemy chęć dalszych prac nad naszym dziełem, gdyż z pewnością jest zapotrzebowanie na donośny głos przedstawicieli młodego pokolenia – zapewnia z kolei Paweł Leszczyński.
Natomiast Piotr Mazurek ocenia, że szansa na realizację programu może mieć miejsce jedynie w razie zmiany na stanowisku głowy państwa. – Obecny prezydent przez 5 lat pokazał, że nie jest zainteresowany podjęciem działań, których się domagamy. Liczymy na to, że po 10 maja nastąpi dobra zmiana i otwarcie Pałacu Prezydenckiego na dyskusję z przedstawicielami młodego pokolenia – uzupełnia wiceszef Kolibra.
Przejaw zdrowej demokracji
– Jest to potrzebna inicjatywa. Właśnie tak powinna działać zdrowa demokracja, która przejawia się w wypracowywaniu postulatów, czy programów politycznych przy współpracy ekspertów i zainteresowanych środowisk społecznych – ocenia program „Wizja dla młodego pokolenia” prof. Piotr Gliński.
Szef rady programowej Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że zna część postulatów wystosowanych przez młodzieżowe organizacje, bo są one konsultowane od dłuższego czasu.
Jednak dodaje, że tak jak w przypadku każdego programu nie jest on kompletny. Prof. Gliński przypomina, że nie zawarte w programie „Wizja dla młodego pokolenia” kwestie, takie jak choćby polityka mieszkaniowa dla młodych, są zawarte w programie partii oraz w programie prezydenckim Andrzeja Dudy.
– Uważam, że jest szansa, by znaczącą szczęść tego programu udało się z realizować – zaznacza prof. Piotr Gliński.
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Najnowsze
Zobacz, jak sprawdzić czy twój smartfon cię podgląda!
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty