Przejdź do treści
Młodzi upominają się o Żołnierzy Wyklętych. Apel do Sejmu o pilne uchwalenie ustawy umożliwiającej godny pochówek
Materiały prasowe akcji „Upominamy się o Was!

Koalicja młodzieżowych organizacji „Upominamy się o Was” złożyła 26 lutego apel do posłów Sejmu RP o godne uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych w przeddzień obchodów Narodowego Dania Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który obchodzony jest 1 marca każdego roku. Domagają się pilnego uchwalenia przepisów, które pozwolą dokończyć prace ekshumacyjne na Łączce na Cmentarzu Powązkowskim oraz budowy w tym Miejscu Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Młodzi nie godzą się, by szczątki rtm. Witolda Pileckiego, czy gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” były dalej pogrzebane w anonimowych mogiłach

Organizatorzy akcji „Upominamy się o Was” w swoim apelu do posłów Sejmu RP piszą, że  „w 25 lat po obaleniu w Polsce systemu komunistycznego ci bohaterowie, brutalnie zamordowani, nie zostali należycie pochowani w wolnej już przecież Polsce. Ich zwłoki w sposób niegodny cywilizowanych zwyczajów zostały zbezczeszczone, a do dzisiaj wiele z nich zakopanych jest pod zwłokami swoich oprawców, tak jak się to dzieje na tzw. kwaterze Ł Wojskowego Cmentarza na Powązkach.”  Młodzi nie godzą się, by szczątki rtm. Witolda Pileckiego, czy gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” były dalej pogrzebane w anonimowych mogiłach. Jednocześnie zastrzegają, że „by uchwalona ustawa gwarantowała jak najszybsze przeniesienie obecnie stojących grobów, które uniemożliwiają dalsze prowadzenie prac ekshumacyjnych na terenie Łączki oraz wybudowanie w tym miejscu Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych”.  Młodzi kończą swój apel o jedność Sejmu w tej sprawie.

Dziś, kiedy wolność już mamy naszym moralnym obowiązkiem jest postawienie tych bohaterów za wzór prawdziwych patriotów i obywateli

W ramach akcji odbędzie się kilkanaście wydarzeń przywołujących pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Odbędą się konferencje, koncerty, happeningi w wielu miastach Polski. Młodzi zamierzają prowadzić swoje działania na uczelniach, szkołach, ulicach miast, a także poprzez uczestniczenie w innych akcjach oraz obchodach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ten sposób młode pokolenie oddaje hołd Żołnierzom Wyklętym. Organizatorzy akcji chcą zwiększyć wiedzę rówieśników o bohaterach podziemia antykomunistycznego oraz wpłynąć na większe zaangażowanie władz w przywracaniu pamięci o żołnierzach, którzy 1 marca obchodzą swój narodowy dzień pamięci.

W swoim manifeście organizatorzy akcji piszą „Akcja Upominamy się o Was jest naszym hołdem dla tych, którzy poświęcili swoją młodość i niejednokrotnie życie w walce o wolną Polskę. Dziś, kiedy wolność już mamy naszym moralnym obowiązkiem jest postawienie tych bohaterów za wzór prawdziwych patriotów i obywateli”.

W skład koalicji akcji „Upominamy się o Was” wchodzi osiem organizacji: Fundacja Sapere Aude, KoLiber, Młodzi dla Polski, Studenci dla Rzeczypospolitej, Patriotyczne Podlasie,  Red is Bad, wMeritum.pl oraz Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum.

Poniżej prezentujemy pełną treść apelu:

Szanowny Panie Marszałku,
Szanowne Panie Posłanki i Panowie Posłowie,
Niniejszy apel kierowany jest przez organizatorów akcji „Upominamy się o Was”, czyli środowisk młodzieżowych kultywujących pamięć po Żołnierzach Wyklętych.

W najbliższą niedzielę 1 marca po raz piąty będziemy w Polsce obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Setki tysięcy Polaków odda hołd Niezłomnym żołnierzom, którzy nie chcieli pogodzić się z narzuceniem Polsce totalitarnego systemu komunistycznego. Dla nas, młodego pokolenia, postawa żołnierzy walczących w powstaniu antykomunistycznym jest przykładem najwyższej odwagi, oddania Ojczyźnie, z czego jako w większości urodzeni w wolnej Polsce czerpiemy stawiając ich jako wzór najpiękniejszego, niezłomnego patriotyzmu.

Jednocześnie nie możemy zrozumieć, dlaczego w 25 lat po obaleniu w Polsce systemu komunistycznego ci bohaterowie, brutalnie zamordowani, nie zostali należycie pochowani w wolnej już przecież Polsce. Ich zwłoki w sposób niegodny cywilizowanych zwyczajów zostały zbezczeszczone, a do dzisiaj wiele z nich zakopanych jest pod zwłokami swoich oprawców, tak jak się to dzieje na tzw. kwaterze Ł Wojskowego Cmentarza na Powązkach. Do dzisiaj Polska nie mogła z należnymi honorami pochować takich bohaterów jak gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil” czy też rotmistrz Witold Pilecki. Ten stan rzeczy spotyka się z naszym najwyższym sprzeciwem i jak wskazuje nazwa naszej inicjatywy „Upominamy się o Was” zwracamy się z apelem do Szanownych Pań i Panów posłów o jak najpilniejsze przyjęcie potrzebnych zmian legislacyjnych ułatwiających pracę prof. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, który z pełną determinacją próbuje wydobyć od zapomnienia i niegodnego stanu rzeczy polskich bohaterów.

W związku z faktem, iż Sejm RP pracuje obecnie nad projektem zmiany ustawy o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3027) apelujemy o pilne rozpatrzenie projektu. Jednocześnie zastrzegamy, by uchwalona ustawa gwarantowała jak najszybsze przeniesienie obecnie stojących grobów, które uniemożliwiają dalsze prowadzenie prac ekshumacyjnych na terenie Łączki oraz wybudowanie w tym miejscu Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych. To właśnie w nim bohaterowie powinni zostać pochowani podczas uroczystości państwowych, w trakcie których Polska odda hołd swoim najwierniejszym, Niezłomnym żołnierzom. Jeśli obecny kształt projektu na obecnym etapie prac wywołuje wątpliwości w swoim kształcie, szczególnie zgłaszane przez stronę społeczną, apelujemy o jak najbardziej precyzyjne uszczegółowienie projektu, aby jego stosowanie nie wzbudzało najmniejszych wątpliwości. Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż kwestia pochówku zmarłych jest sprawą bardzo delikatną, dlatego mamy nadzieję, że Panie i Panowie Posłowie z pełną odpowiedzialnością wypełnią swój mandat i przygotują ostateczny projekt, który zyska aklamacyjne poparcie całego Sejmu RP.

Jako młodzi Polacy nie zgadzamy się, by ciała naszych bohaterów były dłużej poniewierane przez komunistycznych morderców. Chcemy oddać im należny hołd, a jednocześnie swoją postawą dawać dowód, iż ich poświęcenie nie poszło na marne. Jedna z największych bohaterek podziemia antykomunistycznego Danuta Siedzikówna ps. „Inka” przed śmiercią prosiła by przekazać swojej babci, iż „zachowała się jak trzeba”. Teraz my prosimy Państwa, by to Państwo zachowali się wobec naszych bohaterów jak należy i pozwolili im na godny, wieczny spoczynek.


Organizatorzy akcji „Upominamy się o Was”:
1. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski
2. Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
3. Fundacja Sapere Aude
4. Red is Bad
5. wMeritum.pl
6. Patriotyczne Podlasie
7. Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum KUL
8. Stowarzyszenie KoLiber

GOŚCIEM PORANKA TV REPUBLIKA BYŁ MATEUSZ PARYS ZE STOWARZYSZENIA "MŁODZI DLA POLSKI"

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Najnowsze

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna