Miszalski uruchomił lawinę? Sondaż pokazuje skalę frustracji
Blisko połowa Polaków negatywnie ocenia sposób zarządzania swoimi miejscowościami - wynika z najnowszego sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Krytyczne opinie częściej wyrażają mieszkańcy najmniejszych miejscowości i dużych miast, a także mężczyźni.
Prawie połowa badanych krytycznie ocenia lokalne władze
Według opublikowanego w poniedziałek badania 49,1 proc. respondentów nie jest zadowolonych z osób rządzących ich miejscowościami. Sondaż przeprowadzono po referendum w Krakowie dotyczącym odwołania prezydenta miasta, Aleksandra Miszalskiego (KO), w którym za jego odwołaniem opowiedziało się 97,8 proc. głosujących.
Badanych zapytano, czy prezydent, burmistrz lub wójt ich miejscowości dobrze wykonuje swoje obowiązki. Pozytywną ocenę wystawiło 37,9 proc. ankietowanych.
Niezadowolenie częstsze w małych miejscowościach i dużych miastach
Jak wynika z badania, krytyczne opinie częściej pojawiają się wśród mieszkańców najmniejszych miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców oraz największych miast, zamieszkiwanych przez ponad 250 tys. osób. Niezadowolenie częściej deklarowali również mężczyźni niż kobiety.
Nie wszyscy widzą alternatywę dla obecnych włodarzy
Jednocześnie część respondentów, mimo krytycznej oceny lokalnych władz, nie dostrzega obecnie lepszej alternatywy. Taką odpowiedź wskazało 25,4 proc. badanych.
Z kolei 13,1 proc. respondentów nie miało wyrobionej opinii na temat osób zarządzających ich miejscowością.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI w dniach 12–13 czerwca 2026 roku na ogólnopolskiej próbie 1068 respondentów.
Źródło: Republika, Rzeczpospolita
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X