Przejdź do treści
14:33 Lublin: Pożar dachu kościoła przy ul. Kunickiego opanowany
13:39 Prokuratura: Bartosz G. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
13:34 IMGW: Najbliższej nocy na południu Polski duży mróz. W piątek marznące mżawki
13:08 Watykan: Papież zaapelował o szczery, bezpośredni dialog w sprawie Ukrainy
13:00 Abp Galbas w Boże Narodzenie apeluje o odnowienie relacji: zróbmy krok do siebie
12:35 PSP: w Wigilię doszło do 361 pożarów. W pożarów zginęło 12 osób
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Mińsk go skazał, Warszawa upamiętnia. Powstał wyjątkowy mural poświęcony Poczobutowi

Źródło: wb24.org

Wyjątkowy mural, który można podziwiać na warszawskiej Woli, przedstawia sylwetkę Andrzeja Poczobuta - polsko-białoruskiego dziennikarza, działacza mniejszości polskiej na Białorusi i więźnia sumienia reżimu Łukaszenki. Powstał on z inicjatywy oraz pomysłu Fundacji Młode Kresy. Partnerem obiektu jest zaś białoruska młodzieżowa organizacja „Ruch”. Zdjęcia poniżej!

Oprócz wizerunku Andrzeja Poczobuta, mural przedstawia również symbole narodowe Polski i Białorusi. Widnieje nad nimi napis o treści: „Pamiętaj o rodakach na Białorusi! Stop represjom!”. Malowidło to wykonano na ścianie podpory na granicy dzielnic Wola i Bemowo.

Mural sam w sobie jest wyrazem hołdu dla Andrzeja Poczobuta za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej, a także przywiązania do polskości. Jak pisze portal wb24.org: "inicjatorzy chcieli, by ten mural przypominał również polskiemu społeczeństwu o tysiącach więźniów politycznych i trwającej w tym kraju antypolskiej kampanii".

Przypominamy, że w lutym tego roku działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej. Cały proces toczył się jednak za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarza uznano za winnego wzniecania nienawiści i nawoływania do sankcji. Kilka miesięcy później - 26 maja Sąd Najwyższy odrzucił apelację polskiego działacza i utrzymał wyrok w mocy. Trzy tygodnie temu jego żona, Oksana, poinformowała, że został umieszczony w celi izolacyjnej na sześć miesięcy...

wb24.org

Wiadomości

Incydent? Prowokacja? Były oficer SKW: balony to nie kontrabanda

Walka z Kościołem to ich cel? Koalicja 13 grudnia uderza w fundamenty Polski

Papieskie orędzie Urbi et Orbi: Leon XIV po raz pierwszy przemówił po polsku

HIT DNIA

Święta z politykami? Polacy jednoznacznie wybrali... prezydenta Nawrockiego! [SONDAŻ]

Obiekty znad Białorusi nad polskim niebem. Sakiewicz: musiała stać za tym Rosja

Święta czy biznes? Jak handel przejął Boże Narodzenie

Niespokojna Wigilia. W pożarach i na drogach zginęło łącznie 12 osób!

Gen Wroński w Republice o obiektach znad Białorusi: to nie był przypadek

Kida: ta ustawa z praworządnością nie ma nic wspólnego!

Blamaż Kierwińskiego. Z prawie 60 obiektów służby znalazły ledwie 4

Nasze maszyny przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy

Kontynuacja protestu w kopalni Silesia. Pod ziemią przebywa 21 górników

Jest pięć ofiar w katastrofie śmigłowca na Kilimandżaro

SPRAWDŹ TO!

PILNE: Pali się poddasze kościoła przy ul. Kunickiego w Lublinie [WIDEO]

Koszykarski komentarz w najlepszym wydaniu na naszym kanale

Najnowsze

Incydent? Prowokacja? Były oficer SKW: balony to nie kontrabanda

Obiekty znad Białorusi nad polskim niebem. Sakiewicz: musiała stać za tym Rosja

Święta czy biznes? Jak handel przejął Boże Narodzenie

Niespokojna Wigilia. W pożarach i na drogach zginęło łącznie 12 osób!

Gen Wroński w Republice o obiektach znad Białorusi: to nie był przypadek

Walka z Kościołem to ich cel? Koalicja 13 grudnia uderza w fundamenty Polski

Papieskie orędzie Urbi et Orbi: Leon XIV po raz pierwszy przemówił po polsku

HIT DNIA

Święta z politykami? Polacy jednoznacznie wybrali... prezydenta Nawrockiego! [SONDAŻ]