Przejdź do treści
07:32 Kościół katolicki drugiego dnia oktawy świąt Bożego Narodzenia wspomina św. Szczepana – pierwszego męczennika. Obecnie prześladowanych z powodu wiary jest ponad 380 mln chrześcijan w 78 krajach (dane organizacji Open Doors)
07:14 W Rumunii, ponad trzy dekady po upadku komunizmu, nie słabnie tęsknota za reżimem kierowanym przez Nicolae Ceausescu. Ponad 55 proc. osób zadeklarowało, że komunizm był pozytywnym wydarzeniem dla kraju
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert "Oddajmy dzieciom dzieciństwo" zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Szczecin zaprasza na XII Żywą Szopkę, 24-26 grudnia, Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Szczecinie - Żydowcach - Kluczu, przy ul. Srebrnej 8
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Minister rolnictwa: trwają prace nad nową "Piątką dla zwierząt"

Źródło: reporter Michał Dyjuk

- Trwają prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt. Będzie on częściowo uwzględniał poprawki Senatu i ujednolici przepisy w związku z tworzeniem Inspekcji Ochrony Zwierząt - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Puda podkreślił, że intencją nowelizacji ustawy, była większa ochrona dobrostanu zwierząt i - jak zauważył - była głosowana "w poprzek politycznym podziałom" - ustawę poparli nie tylko posłowie PiS, ale także ci z innych partii.

Jak mówił minister, podczas tworzenia "Piątki dla zwierząt" brano pod uwagę trzy aspekty: interes rolników i przedsiębiorców, uregulowania prawne krajowe i zagraniczne i wolność religijną. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem ubój rytualny jest zabroniony, a minister przypomniał, że Polska w 2012 roku notyfikowała zakaz uboju rytualnego, ustawa jest więc także dostawaniem do prawa unijnego.

Interes rolników należy rozumieć jako podnoszenie konkurencyjności polskiego mięsa. Wiemy, że z roku na rok w UE wzrasta zapotrzebowanie na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia - tłumaczył Puda. 

"Nowe szanse na rozwój polskiego rolnictwa"

Puda zauważył, że w związku unijnym "Zielonym ładem" pojawiły się nowe szanse na rozwój polskiego rolnictwa. Przewidziane są bowiem dopłaty za działalność o charakterze przyjaznym środowisku. Zalicza się do tego tzw. dobrostan zwierząt, który obejmuje również sposób uboju.

- Ostatecznie polskiemu rolnikowi może bardziej opłacać się produkcja mięsa z ubojem tradycyjnym. Bez ustawy nie będziemy mogli rozdysponować środków tym rolnikom, którzy mimo spełnienia warunków dobrostanu zwierząt nie byli w stanie wykazać, że ubój został przeprowadzony w sposób zachowujący najwyższe standardy - przekonywał minister.

Możliwa dyskryminacja polskiego mięsa

Wskazał także, że niedostosowanie do rozporządzeń unijnych może być wykorzystywane przez inne kraje zainteresowane obniżaniem konkurencyjności polskiego mięsa. Mogą one zgłaszać, że polskie mięso jest pozyskiwane z naruszeniem prawa UE. Postępowanie w tej sprawie może trwać nawet do 5 lat.

- Polskie mięso może więc być w ten sposób dyskryminowane poprzez obniżanie ceny i ograniczenia w dostępie do rynków. Wprowadzenie ustawy o ochronie praw zwierząt skutecznie zablokuje tego rodzaju praktyki. Polskie mięso bezdyskusyjnie stanie się konkurencyjne przede wszystkim dla bogatych rynków UE, gdzie kwestia sposobu jego pozyskiwania ma istotne znaczenie. W dobie wychodzenia z kryzysu po pandemii takie zabezpieczenia dla polskich rolników mogą mieć kluczowe znaczenie, ponieważ wszystkie kraje będą chciały wykorzystać kryzys w walce o swoje interesy - stwierdził szef resortu rolnictwa.

Nowy projekt ma ujednolicać prawo

Grzegorz Puda poinformował, że trwają prace nad nowym projektem ustawy, który także będzie poselskim. Ma znaleźć się w nim większość zapisów, które były już w poprzedniej ustawie. Jak podkreślił, problem polegał na tym, że "po przyjęciu poprawek przez Senat, nie było możliwość ujednolicenia, jeżeli chodzi o zapisy ustawy o ochronie zwierząt i nowo powstającej Inspekcji Ochrony Zwierząt, a chcielibyśmy, aby one weszło w życie w tym samym czasie".

- Po drugie część tych dobrych poprawek, które zgłosił Senat nie nadawało się do przyjęcie z powodów legislacyjnych, chociaż część z nich szła w tym samym kierunku, o którym my myśleliśmy. To wszystko spowodowało że jest w tej chwili tworzony nowy projekt, który będzie ujednolicał prawo, jeżeli chodzi o ochronę zwierząt i powołanie Inspekcji, a oprócz tego będziemy dostosowany do prawa unijnego - wyjaśnił Grzegorz Puda.

Minister odnosząc się do protestów Agrounii - powiedział, że każdy ma prawo do protestów. - Tylko ja bym zachęcał, żeby rozmawiać merytorycznie, a ulica do takich rozmówi nie jest najlepszym miejscem - zaznaczył.

PAP

Wiadomości

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

AKTUALIZACJA

Atak USA na ISIS w Nigerii. Trump: będą kolejne

Ambasador USA: Polska jest odpowiedzią na problemy Europy

Kreml uwolni francuskiego naukowca? "Piłka po stronie Paryża"

Kolejne drony z Białorusi lecą w stronę Polski. Ukraińcy przekazują niepokojące informacje

Niestety, hejterzy nie odpuszczają nawet w Święta Bożego Narodzenia

Dziesiątki milionów złotych zaległości. TVP nie płaci tantiem

Kontrabanda z Białorusi odnaleziona, ale brakuje... balonu

Najnowsze

"Są dobre pomysły, które mogą zaowocować trwałym pokojem”. Zełenski po rozmowach z Kushnerem i Witkoffem

atak na Bondi Beach

„Cud bożonarodzeniowy”: Ranny w ataku na Bondi Beach wraca do domu

MERS-CoV

Europejskie przypadki MERS: wysoka śmiertelność wirusa

Putin i założycielka Memoriału

Członkini Memoriału o Rosji: państwo zorganizowane na zasadach mafijnych

zabójstwo na Florydzie

Zabił żonę, strzelił do pasierbicy. Pod choinką pełno prezentów...

Zbigniew Bogucki: droga do zwycięstwa to nie autostrada

księżyc Saturna

Wnętrze Tytana: tunele potencjalnie sprzyjające życiu

męczeństwo chrześcijan w Nigerii

Pierwszego męczennika... a dziś prześladowanych jest 380 mln chrześcijan