Minister Czaputowicz o przetrzymywaniu wraku Tu-154M przez Rosję. "Działanie pozbawione podstaw prawnych"
- Przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Rosji jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - stwierdził szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, przedstawiając stanowisko Polski z raportu o wykonywaniu rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Jacek Czaputowicz podkreślił, że dokładnie rok temu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję dotyczącą katastrofy samolotu Tu-154M, która zobowiązywała Rosję do zwrotu wraku. Po roku - jak dodał szef MSZ - strona polska przekazała raport z wykonania tej rezolucji.
Punkt 9. rezolucji 2246 z 12 października 2018 roku wskazuje obowiązek sprawozdania Radzie Europy z postępów w jej wprowadzaniu w ciągu 12 miesięcy. Jak wskazał minister Czaputowicz, przetrzymywanie wraku na potrzeby śledztwa dotyczącego katastrofy lotniczej podlega ocenie w świetle zasad ogólnych prawa międzynarodowego, takich jak dobra wiara, proporcjonalność i racjonalność. - To przetrzymywanie uznajemy za bezpodstawne - powiedział Jacek Czaputowicz.
- Stoimy na stanowisku, że przedłużające się przetrzymywanie wraku Tu-154M na terytorium Federacji Rosyjskiej jest pozbawione podstaw prawnych i nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił Czaputowicz.
Będzie spotkanie polsko-rosyjskie ws. wraku?
Minister podkreślił, że Polska jest gotowa na mediacje z Rosją w tej sprawie bezpośrednio lub z udziałem strony trzeciej. Jak poinformował, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow 16 września otrzymał polską propozycje spotkania przedstawicieli obu państw. Propozycję przekazał w imieniu Rzeczpospolitej sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland. - Oczekujemy na konstruktywne podejście strony rosyjskiej i realizacje postanowień rezolucji 2246 - powiedział Jacek Czaputowicz.
Minister przypomniał, że rezolucja Rady Europy "wzywa Rosję do ochrony wraku w sposób uzgodniony z polskimi ekspertami" i "powstrzymania się od jakichkolwiek dalszych aktywności w miejscu katastrofy, które mogłyby być postrzegane jako bezczeszczące miejsce o tak ogromnym znaczeniu emocjonalnym dla wielu Polaków".
- Mimo postanowień rezolucji obserwujemy niepokojące działania wokół miejsca katastrofy, pojawiające się pomysły budowy gazociągu przebiegającego przez miejsce katastrofy, ograniczony jest dostęp do tego miejsca - mówił szef MSZ.
Podczas konferencji Jacek Czaputowicz zapewnił, że Polska oczekuje pozytywnej odpowiedzi ze strony Rosji i pozostaje w gotowości do podjęcia dialogu. Powiedział również, że polskie władze liczą, że Rada Europy pod nowym przewodnictwem nadal będzie się angażować w sprawę zwrotu wraku i ochrony miejsca katastrofy.