– Rozmowy przebiegały w bardzo konstruktywnej i przyjaznej atmosferze, to był dobry dzień dla współpracy polsko-niemieckiej – mówiła podczas konferencji prasowej po spotkaniu z polską premier kanclerz Niemiec Angela Merkel. – Polska i Niemcy mają wiele wspólnych zadań, cieszymy się, że tematy gospodarcze są intensywnie poruszane. Są też kwestie, które budzą kontrowersje, te kwestie wymagają wyjaśnień, ale jest zrozumienie, żeby szukać wspólnych płaszczyzn – podkreślała Beata Szydło.
– Jak dobre są nasze relacje było widać w czasie plenum oraz podczas rozmówi bilateralnych ministrów. To, że Polska i Niemcy tak dobrze współpracują jest poruszające. Mamy na uwadze naszą skomplikowaną i złożoną historię – zaznaczała kanclerz Merkel.
Poinformowała, że dzisiaj wspólnie z premier Szydło podpisały projekt porozumienia o odbudowie szkół w Libanie. – Cieszę się, że udało się go wdrożyć – podkreślała. – Udało się również zintensyfikować wymianę młodzieży polsko-niemieckiej, możemy jeszcze intensywnej współpracować w tym obszarze. Będę rozmawiać z przedstawicielami landów o zintensyfikowaniu nauczania języka polskiego – zapowiadała.
Jak mówiła kanclerz Merkel, rozmowy dotyczyły również Brexitu i szczytu NATO w Warszawie.
"Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o Polonię mieszkającą w Niemczech"
Premier Beata Szydło podkreśliła, że pielęgnowanie relacji polsko-niemieckich ma szczególny wymiar w roku 25-lecia traktau o współpracy Polski z Niemcami. – Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, szczególnie jeśli chodzi o Polonię mieszkającą w Niemczech – zaznaczała polska premier. – Bardzo dziękują za otwartość, żeby te problemy rozwiązywać. Mam nadzieję, że jak spotkamy się w przyszłym roku w Warszawie, będziemy już mogli mówić o zrealizowanych projektach – dodawała.
Informowała, że dzisiejsze rozmowy dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa. – Szczyt NATO będzie ważny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Europy i pozostałych państw NATO – mówiła.
Podkreśliła również, że ważnymi tematem były także kryzys migracyjny i Brexit. – Jutro jest ważny dzień, który będzie decydował w dużym stopniu o kształcie Unii Europejskiej, uszanujemy każdą wolę narodu brytyjskiego, ale musimy cały czas rozmawiać o umocnieniu Unii, nasze stanowisko jest jasne – UE powinna rozwijać się, trwać i tworzyć jedność – stwierdziła, mówiąc o referendum w Wielkiej Brytanii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zmiany w nastojach Brytyjczyków. Sondaże przeciwko Brexitowi