Przejdź do treści
Republika Katarzyna Gójska zaprasza na program W PUNKT – najważniejszą wieczorną debatę polityczną w Republice. O 20:50 gośćmi będą: Adam Andruszkiewicz (PiS), Gustaw Marek Brzezin (PSL), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i Marek Szewczyk (Konfederacja)
Republika Dziś o 20:15 gośćmi Danuty Holeckiej w Republice będą: Andrzej Śliwka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Piotr Kusznieruk z Nowej Lewicy
19:04 Szef NATO: sankcje wtórne mogą mocno uderzyć w Indie, Chiny i Brazylię
18:59 Włochy: Julia Nawalna domaga się odwołania koncertu dyrygenta związanego z Kremlem
18:39 Katowice: akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. za tragiczny wypadek na A1
18:30 Konkret Tuska. Jak informuje Ministerstwo Finansów: deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 119,7 mld zł
18:00 Czerwiec był najtragiczniejszym dla cywilów ukraińskich miesiącem wojny Rosji przeciw Ukrainie od trzech lat – wynika z obliczeń ONZ, która zaapelowała o pilne zakończenie wojny. W ubiegłym miesiącu zginęły 232 osoby, a 1343 zostały ranne
16:50 Premier Ukrainy Denys Szmyhal we wtorek złożył rezygnację ze stanowiska. Dzień wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponował, by po rekonstrukcji rządu Szmyhal objął tekę ministra obrony - poinformował portal Ukrainska Prawda
14:59 Podkarpackie: Ostatnie burze i ulewy wyrządziły szkody w uprawach ok. 400 rolników
14:37 IMGW: podwyższenie stopnia ostrzeżeń dla północy kraju i alert RCB
14:28 Polska: Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie pożaru hali w Mińsku Mazowieckim
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Melak o katastrofie smoleńskiej: Nie chcemy zemsty, chcemy prawdy

Źródło: Telewizja Republika

Na jaw wychodzą szokujące fakty dotyczące sekcji zwłok ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. W programie "W Punkt" z Adrianem Stankowskim na ten temat rozmawiali Stefan Hambura i Andrzej Melak. – Co teraz czuja rodziny? Nie chcą zemsty, przyjęłyby każdy wynik śledztwa prowadzonego transparentnie z wymogami prawa karnego, bez przekrętów takich jak obserwowaliśmy – powiedział Andrzej Melak.

Mecenas Hambura zauważył, że ekshumacje przeprowadzane były z należytym szacunkiem. – Wygląda na to, że to wszystko co miało miejsce wcześniej było czystą prowizorką. Rozmawiałem na ten temat wielokrotnie. Na początku tego roku braliśmy udział w ekshumacji i sekcji zwłok Stefana Melaka, to co się teraz odbywało, jak teraz to było przeprowadzane, to było diametralnie inaczej, niż za czasów prokuratury wojskowej. Brałem wtedy też udział w sekcji zwłok ś.p. Anny Walentynowicz. Wtedy trzeba było o wszystko wnioskować, o wszystko wykłócać – zauważył mecenas Stefan Hambura, mecenas części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Opinię podzielił drugi gość. – Grupa, która pracowała przy ekshumacji była bardzo podatna na nasze uwagi, była pełna empatii. Pani z zakładu medycyny sądowej robiła wywiad, czy jadłem, jak się czułem, pełna opieka. Zupełnie inaczej, niż mieliśmy to w trakcie przesłuchiwań w prokuraturze wojskowej, gdzie nawet nie mogłem niczego zapisać, mieć przy sobie długopisu, nie mówiąc o dostaniu szklanki wody – powiedział Andrzej Melak, brat zmarłego w katastrofie w smoleńsku Stefana Melaka.

Adrian Stankowski pytał o to, jak wyglądało wsparcie rodzin w Smoleńsku. – Byli psycholodzy, przyjechali ratownicy medyczni. Natomiast nie wzięto grupy profesora Śliwy z Bydgoszczy, która była najlepsza do identyfikacji zwłok. Oni zgłosili swój akces, czekali na walizkach, ale im odmówiono. Pani Kopacz na pytanie, czy wszystkie zwłoki zostały wydobyte, odpowiedziała, że pracują tam zgodnie polscy i rosyjscy lekarze, że nie można wyobrazić sobie lepszej współpracy. Nie była to prawda, warto pochylić się nad tym wątkiem. Tak jak teraz dowiadujemy się, że doszło do podmiany ciał, że w jednej z trumien było 8 części różnych ciał. Prawda wychodzi na jaw po tylu latach. Liczę, że różne urzędy pójdą tym tropem i pokażą dokumenty, które po katastrofie były przygotowywane, żebyśmy mogli te dokumenty dostać do ręki, żeby opinia publiczna mogła się z nimi zaznajomić. To pokaże cały rozmiar tego kłamstwa. Przypominam, że to Ewa Kopacz i Arabski powiedzieli, ze nie będzie można otwierać trumien, bo mówili, że brali udział w sekcjach prokuratorzy z Polski. – dodał Andrzej Melak.

Prowadzący pytał o odczucia tych, którzy stracili swoich bliskich w Smoleńsku. – Co teraz czuja rodziny? Nie chcą zemsty, przyjęłyby każdy wynik śledztwa prowadzonego transparentnie z wymogami prawa karnego, bez przekrętów takich jak obserwowaliśmy. Przecież godzina katastrofa uległa zmianie po 3 tygodniach. Ja mam na protokole zgonu Stefana godzinę 9:52, po 3 tygodniach okazało się, że to 9.40. Czy ona jest autentyczna? Nie wiemy tego. My teraz chcemy tylko by zostało wyjaśnione, co stało się na lotnisku w Smoleńsku. Czy był udział osób trzecich? Kto przygotował tę podróż dla naszych bliskich? Dlaczego nie skontrolowano lotniska, dlaczego nie było zabezpieczenia prezydenta? Wyglądało to tak, jakby nie oczekiwano przylotu prezydenta. Dlaczego na lotnisku był jeden BOR-owiec? Pytań jest więcej, czym głębiej tym więcej pytań. Dlaczego nie działał monitoring kontroli lotów, dlaczego nie działa monitoring na Okęciu? Pytań jest więcej niż odpowiedzi – zakończył Andrzej Melak.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Komunistyczni aktywiści zaatakowali chrześcijańską placówkę zatrudniającą bezdomnych

Mężczyzna wypchnął z okna była partnerkę. Usłyszał zarzuty

Poszła w górę! GUS podał dane dotyczące inflacji w czerwcu

„Za bardzo katolicki” dla szefowej „Pytania na Śniadanie”? Kammel ujawnia kulisy wyrzucenia Wolnego z TVP.

Wypadek na trasie S2 w Warszawie. Służby na miejscu, możliwe utrudnienia w ruchu

Resort Sikorskiego żąda od Watykanu wyciągnięcia ostrych „konsekwencji” wobec biskupów

Francja szykuje się na wojnę. Polska wymieniona jako kluczowy sojusznik

Najnowsze

Pęknięta skarbonka państwa – 119,7 mld zł deficytu po zaledwie pół roku 2025

Tusk chce zablokować zaprzysiężenie prezydenta Nawrockiego? Premier zwleka z ważną publikacją

Wielowieyska z „Wyborczej” zaatakowała PiS ws. Brauna. Odpowiedź internautów była miażdżąca

TVP go nie chce, a Powstańcy nie wyobrażają sobie koncertu bez niego. Tomasz Wolny komentuje zamieszanie

Policjanci z Kalisza zabezpieczyli prawie 55 kilogramów narkotyków

Bąkiewicz po decyzji prezydenta: dziękuję za odwagę, mądrość i obronę Polski

Inauguracja prezydenta Nawrockiego to początek odbudowy politycznej i gospodarczej Polski

Ostra wymiana zdań na linii Tusk-Duda. Poszło o ułaskawienie Bąkiewicza. Internauci też komentują