Przejdź do treści
17:30 USA: zmarł były wiceprezydent Dick Cheney, który współpracował z Polską po zamach terrorystycznych z 11 września
17:00 Litwa: zmarła Krystyna Adamowicz, dziennikarka zasłużona dla polskości na Litwie
16:30 Ukraina: zniszczyliśmy sztab operatorów dronów z elitarnej rosyjskiej jednostki Rubikon
16:01 Przydacz: 3 grudnia szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech
15:30 Filipiny: już 40 ofiar śmiertelnych tajfunu, 6 zabitych w katastrofie śmigłowca
14:59 Polska: Pierwsza Dama Marta Nawrocka weźmie udział w uroczystym przeniesieniu do Notre Dame kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Radomiu zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 4 listopada godz. 18.00, Cech Rzemiosł Różnych, ul. Jana Kilińskiego 15-17 Radom
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Puławy zaprasza na spotkanie otwarte z Adamem Borowskim. 5 listopada, g. 17:00, Puławy, Hotel Olimpic, ul. Hauke-Bosaka (przy stadionie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Konstantynowie Łódzkim zaprasza na spotkanie i koncert Pawła Piekarczyka, 5 listopada, godz. 18.00, ul. Kościelna 9 (sala parafialna), Konstantynów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Głogowie zaprasza na spotkanie autorskie z prof. Janem Majchrowskim. 7 listopada, godz. 17:00 sala przy Kościele św. Klemensa, ul. Sikorskiego 23
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Rzymie zaprasza 7 listopada na wystawę z okazji 25-lecia działalności artystycznej: Halina Skroban Symfonia kolorów; godz. 17.00, palazzo valentini Roma via quattro novembre 119/A
Wydarzenie KGP w Essen zaprasza na obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 8.11 o godz. 18:00 koncert Mariusza Materyńskiego oraz Pawła Piekarczyka. 9.11, godz. 9.30, Msza Św. oraz marsz Polonii w Essen, Kościół i sala św Klenensam Hirtsieferste
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Drzewica organizuje spotkanie z Marszałkiem Antonim Macierewiczem, 9 listopada, godz. 17.30, Hotel Restauracja Zamkowa plac Wolności 32
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Gdyni zaprasza na spotkanie z Jackiem Wroną, działaczem Ruchu Obrony Granic. 16 listopada, g. 17:30. Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ul. 10 Lutego 33
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Nowy Dwór Mazowiecki zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem. 21 listopad, godz. 18:00, Nowodworski Ośrodek Kultury ul. I.J. Paderewskiego 1a
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Marsze w obronie demokracji, program gospodarczy i kampania w powiatach. Plany PiS na rok wyborczy

Źródło: flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

Na wyborczy 2015 rok PiS planuje m.in. serię marszów w obronie demokracji, a także prezentację programu gospodarczego. Kluczem do zwycięstwa ma być szeroka kampania bezpośrednia - spotkania polityków i kandydata PiS na prezydenta z mieszkańcami tzw. Polski powiatowej.

Projekt „uczciwe wybory” i marsze

PiS od początku roku rozpocznie akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "uczciwe wybory" – zmian w Kodeksie wyborczym. – Postawimy PO i prezydenta w sytuacji, w której będą musieli się określić przed opinią publiczną czy chcą zmian, które uczynią wybory przejrzystymi – podkreślił szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński.

PiS planuje też marsze w obronie demokracji. Pierwszy odbył się 13 grudnia w Warszawie, na nim Kaczyński zapowiedział kolejne. Takie marsze wiosną - jak poinformował Brudziński - odbędą się we wszystkich b. miastach wojewódzkich i niektórych powiatowych.

PiS zorganizuje również duży marsz w stolicy, wspólnie ze środowiskiem Radia Maryja. – To będzie pokojowy marsz wdzięczności za umieszczenie Telewizji Trwam na multipleksie, jednocześnie upomnimy się o polską demokrację – zapowiada Brudziński.

Program gospodarczy zjednoczonej prawicy

Przed wyborami parlamentarnymi PiS chce przedstawić program gospodarczy. Partia pracuje nad nim wspólnie z Polską Razem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. – Mamy ambicje, żeby powstał pogłębiony i uzupełniony program gospodarczy. Będzie bardzo szczegółowy i będzie zawierał konkretne rozwiązania ustawowe – powiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło.

Strategia „nowych twarzy” szansą na samodzielne rządy?

Z list komitetu PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartują kandydaci SP i PR. – Mamy porozumienie. Wszystko jest dogadane – przekonuje Brudziński.

Na listach PiS na czołowych miejscach pojawi się dużo "nowych twarzy", głównie młodych osób związanych z partią Kaczyńskiego, które osiągnęły dobre wyniki w wyborach samorządowych. – Wielu z nich odniosło sukces na przykład w wyborach do sejmików. PiS wygrywa wśród ludzi młodych, postawimy też na młodych z odpowiednim doświadczeniem – podkreśla wicerzecznik PiS Krzysztof Łapiński.

– Ten rok, rok wyborów, jest walką o to, jaka będzie Polska. Czy Polska będzie zmierzała dalej na wschód, czy będzie krajem, w którym są respektowane prawa obywatelskie, w tym prawa opozycji. Czy będzie krajem, z którego dalej młodzi ludzie będą wyjeżdżać do pracy. Jest pełna mobilizacja PiS, aby wybory parlamentarne i prezydenckie wygrać – zaznaczył Brudziński

Podkreślił, że PiS chce wygrać wybory do Sejmu, taką większością, aby "samodzielnie sformułować rząd".

Duda jest w stanie wygrać z Komorowskim”

Brudziński przekonuje, że kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda jest w stanie wygrać z Bronisławem Komorowskim. – To doskonała alternatywa dla obecnego prezydenta. Zestawienie młodości, energii, ale też kompetencji, wiedzy i europejskiego sznytu, który prezentuje Andrzej Duda z tym, co prezentuje prezydent Bronisław Komorowski daje szanse na zmianę – ocenił.

Podczas kampanii prezydenckiej – jak poinformował Brudziński – Duda ma dotrzeć do każdego powiatu w Polsce. Będzie się spotykał z mieszkańcami i lokalnymi mediami.

Już na początku roku partia ma ogłosić, kto będzie szefem sztabu Dudy.

Zdaniem politologa z Uniwersytetu Warszawskiego dr Rafała Chwedoruka kandydat PiS może dostać się do drugiej tury, ale ma minimalne szanse na zwycięstwo.

– Komorowski jest absolutnym faworytem. Aby przegrał, musiałby się stać kataklizm ekonomiczny, na co się nie zanosi lub erupcja ogromnej afery. Strategicznym horyzontem PiS jest II tura. Sam fakt doprowadzenia do niej z udziałem młodego polityka byłoby sukcesem tej partii. Stałaby się konfliktem pokoleniowym. PiS w ten sposób chciałby wyjść z entourage partii reprezentującej starszych i biedniejszych i przedstawić się jako partia zmiany, także pokoleniowej – podkreśla naukowiec.

W opinii eksperta, Duda, jako stosunkowo młody polityk, będzie prowadził kampanię w towarzystwie liderów partyjnych, co go ma "uwiarygodniać", szczególnie wśród starszego elektoratu.

Według Chwedoruka strategia PiS bezpośredniego docierania do wyborców "jest oczywistym rozwiązaniem".

– Politycy PiS-u od wielu lat skarżą się na asymetrię sympatii do nich w głównym nurcie mediów. To związane jest z postawą wielu wyborców. Polacy, szczególnie starszego pokolenia, nie ufają specjalnie instytucjom państwowym, także przekazowi mediów. Dlatego PiS szuka tradycyjnych form kontaktu z wyborcami, często uchodzącymi za anachroniczne – uważa Chwedoruk.

Zapytany o możliwość zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych ocenił, że jest ono realne, ale partia może mieć kłopoty ze zbudowaniem rządu. – PiS od lat ma ten sam problem: brak zdolności koalicyjnej. Ma wysokie poparcie, nie będzie miało problemów z przebiciem poziomu 30 procent, natomiast PiS może znaleźć się w dyskomfortowej sytuacji: wygrać wybory i nie tworzyć rządu – ocenił politolog.

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Ewa Chodakowska tłumaczy się po aferze z pestycydami w jej produktach: „Jestem prześwietlana na każdym kroku” – odpowiada krytykom

Zmarł Dick Cheney. Były wiceprezydent USA współpracował z Polską w kluczowym okresie

Gdzie warto pracować? Wkrótce poznamy pracodawców godnych zaufania

Artykuł sponsorowany

Prokuratura żąda informacji od Republiki ws. umowy IPN. Chcą uderzyć w Nawrockiego?

Przydacz: Prezydent Nawrocki wzmacnia współpracę w Europie Środkowo-Wschodniej

W tym ulubionym przez Polaków kraju zmieniają system poboru opłat za autostrady

Wildstein o zatrzymaniu Ziobry: Tusk i Żurek planują pokazówkę i demonstrację siły

Jarosław Kaczyński o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości. Dał przykład z dzisiejszej wizyty w sądzie

Dramat w państwie Tuska! Polacy bez pieniędzy i leczenia!

Sędzia Jakub Iwaniec wraca do pracy. Jest decyzja Sądu Najwyższego

Lewandowski prostuje kłamliwą narrację w sprawie TK. "Wcześniej też zasiadali tam politycy"

Znamy pary 1/8 finału STS Pucharu Polski w piłce nożnej!

Gwałt i morderstwo. Sąd zdecydował ws. Doriana S.

Jest prawomocny wyrok dożywocia za zabójstwo rodziców!

Marian Banaś pod okiem śledczych. Moze dostać zarzuty za nakłanianie do przestępstwa

Najnowsze

Ewa Chodakowska tłumaczy się po aferze z pestycydami w jej produktach: „Jestem prześwietlana na każdym kroku” – odpowiada krytykom

Marcin Przydacz

Przydacz: Prezydent Nawrocki wzmacnia współpracę w Europie Środkowo-Wschodniej

W tym ulubionym przez Polaków kraju zmieniają system poboru opłat za autostrady

Wildstein o zatrzymaniu Ziobry: Tusk i Żurek planują pokazówkę i demonstrację siły

Jarosław Kaczyński o upolitycznieniu wymiaru sprawiedliwości. Dał przykład z dzisiejszej wizyty w sądzie

Dick Cheney nie żyje

Zmarł Dick Cheney. Były wiceprezydent USA współpracował z Polską w kluczowym okresie

Gdzie warto pracować? Wkrótce poznamy pracodawców godnych zaufania

Artykuł sponsorowany

Prokuratura żąda danych od Republiki. Chcą uderzyć w Nawrockiego?

Prokuratura żąda informacji od Republiki ws. umowy IPN. Chcą uderzyć w Nawrockiego?