Przejdź do treści
16:31 Egipt: Sześciu uczniów utonęło na plaży w Aleksandrii, 21 trafiło do szpitali
14:40 Co najmniej 25 osób, w tym Palestyńczycy koczujący w namiotach lub poszukujący pomocy humanitarnej, zginęło w sobotę w izraelskich atakach w Strefie Gazy
14:00 Policja z Gliwic poszukuje 5-miesięcznego chłopca oraz jego 17-letniej mamy. Od kilku dni nie ma z nimi kontaktu. Funkcjonariusze apelują o wszelkie informacje w tej sprawie
13:17 Zachodniopomorskie: Woda w kąpieliskach w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i w Szczecinie na kanale Odyńca oraz w Bornem Sulinowo nad jeziorem Pile i w Mirosławcu nad jeziorem Kosiakowo jest niezdatna do kąpieli. W tych miejscach zakwitły sinice
12:55 Koncern Intel zgodził się sprzedać rządowi USA pakiet 10 proc. swych akcji, wart 8,9 mld dol. – poinformował prezydent USA Donald Trump. To jedna z największych interwencji rządowych w firmę amerykańską od czasu wsparcia przemysłu motoryzacyjnego
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenia 90. rocznica urodzin ks. Czesława Banaszkiewicza. Msza święta odbędzie się w najbliższą niedzielę (24.08) o godz. 10:00 w Sanktuarium Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Ulicami Warszawy przejdzie dziś "Marsz Pamięci". Dyrektor WBH zabrał głos

Źródło: Republika

Dziś ulicami Warszawy przejdzie "Marsz Pamięci". Wydarzenie upamiętni Żydów zamordowanych w obozie zagłady w Treblince. Marsz ruszy sprzed Pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki 10 i zakończy się w Ogrodzie Krasińskich, gdzie odbędzie się koncert.

"Marsz Pamięci" w Warszawie

Marsz zacznie się o godz. 18.00 i przejdzie ulicami Muranowa: Karmelicką, Nowolipie, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, Bielańską, Długą i Starymi Nalewkami.

Z tej okazji, na profilu Wojskowego Biura Historycznego, zamieszczono oświadczenie dyrektora WBH - prof. dr hab. Grzegorza Motyki. 

Poniżej jego treść:

22 lipca 1942 roku rozpoczęła się w getcie warszawskim "wielka akcja". W jej trakcie deportowano do Treblinki 300 tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego. Zostali tam brutalnie zamordowani w komorach gazowych, dokładnie tych, które według europosła Grzegorza Brauna nie istniały.

Te oburzające i przestępcze opinie parokrotnie wygłoszone w ostatnich dniach, w sposób oczywisty niezgodnie z prawdą historyczną i zwykłą ludzką przyzwoitością, zasługują na jednoznaczne publiczne moralne potępienie i surowy osąd prawny zgodnie z artykułem 55 ustawy o IPN. 

Wśród zamordowanych było wielu żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego, w tym między innymi mjr Janusz Korczak (Henryk Goldszmit). Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, odmówił ucieczki z getta i do końca towarzyszył w drodze śmierci swoim podopiecznym z domu dziecka.

Przypominamy dziś jego dokumenty wojskowe w nadziei, że pomoże to w zrozumieniu, jak bardzo podobne opinie negujące niemieckie zbrodnie szkodzą polskiej pamięci historycznej i narodowej racji stanu.

We wtorek 22 lipca 2025 roku ulicami Warszawy przejdzie coroczny "Marsz Pamięci" ku czci mieszkańców Warszawy zgładzonych w Treblince. Delegacja WBH weźmie w nim udział.

- prof. dr hab. Grzegorz Motyka, dyr. Wojskowego Biura Historycznego.

We wpisie dołączono też dokument.

Źródło: Republika, WBH

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Kraj ogarnięty pożarami. Zginęła kolejna osoba

Prezydent Nawrocki uda się do USA. O wizycie wiadomo coraz więcej! [SZCZEGÓŁY]

Od Afryki po Azję rośnie liczba ataków na chrześcijan

Polki zwyciężyły 3:1 w debiucie na mistrzostwach świata!

10. edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON

Prezydent Karol Nawrocki zablokował wpychanie do Polski niemieckiego szrotu

Pierwsza żona żegna Stanisława Soykę. Ich historia miłosna nie była usłana różami

Instalacja szpiegowska w obwodzie królewieckim

SPRAWDŹ TO!

W ekipie Tuska coraz gorzej! "Rząd jest w zawieszeniu" - twierdzi koalicjant

Borowiak: Donald Tusk wyraził zgodę w 2011 roku w rozporządzeniu na wykorzystanie materiałów w filmach dokumentalnych

Poznań: złe informacje dla pacjentów onkologicznych. Szpital zawiesił wykonywanie nowatorskich zabiegów

Bajki Tuska. Stanowski atakuje TVP. Kompromitacja Żukowskiej. Odlot Wałęsy i Szczerby

Super wiadomość: złoty medal Puławskiej w K1 500 m !

Awantura wokół Edyty Pazury. Reżyser nazwał ją „antysemitką”, Cezary ostro odpowiedział

Ustawa wiatrakowa napisana pod Trzaskowskiego?

Najnowsze

Kraj ogarnięty pożarami. Zginęła kolejna osoba

10. edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON

Prezydent Karol Nawrocki zablokował wpychanie do Polski niemieckiego szrotu

Pierwsza żona żegna Stanisława Soykę. Ich historia miłosna nie była usłana różami

Instalacja szpiegowska w obwodzie królewieckim

Nawrocki Trump

Prezydent Nawrocki uda się do USA. O wizycie wiadomo coraz więcej! [SZCZEGÓŁY]

Od Afryki po Azję rośnie liczba ataków na chrześcijan

Polki zwyciężyły 3:1 w debiucie na mistrzostwach świata!