Przejdź do treści
Małgorzata Fuszara pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania
youtube

Małgorzata Fuszara będzie nowym pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fuszara zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która odeszła do Parlamentu Europejskiego.

Małgorzata Fuszara jest prawnikiem, socjologiem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa.

Jest dyrektorką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW, pracuje w Katedrze Antropologii i Socjologii Obyczajów i Prawa ISNS UW, kieruje także Ośrodkiem Badań Społeczno-Prawnych nad Sytuacją Kobiet oraz Gender Studies - Podyplomowymi Studiami nad Społeczną i Kulturową Tożsamością Płci, które w 1996 r. współtworzyła wraz prof. Bożeną Chołuj. Gender Studies w ramach ISNS UW były wtedy pierwszym tego typu studium w Europie Środkowo-Wschodniej. Prowadzi zajęcia m.in. z zakresu socjologii prawa, studiów kobiecych i gender studies.

Znana feministka Magdalena Środa pogratulowała na Facebooku Fuszarze objęcia nowego stanowiska. "Serdecznie gratuluję prof. Małgorzacie Fuszarze, nowej Pełnomocniczce Rządu ds. Równego Traktowania!" - napisała Środa.

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania ma realizować politykę Rady Ministrów w zakresie równego traktowania i zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość i inne cechy.

Urząd mający przeciwdziałać dyskryminacji powołał w 2001 r. ówczesny premier Leszek Miller. Instytucja ta nazywała się wtedy Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, a jej zadaniem miało być zapobieganie dyskryminacji ze względu na płeć. Pod naciskiem Unii Europejskiej, do której kandydowała Polska, kompetencje urzędu zostały rozszerzone o walkę z przejawami dyskryminacji także w innych, niezwiązanych z płcią dziedzinach. Pełnomocnik miał także przygotować powstanie urzędu Generalnego Inspektora ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji - instytucji, która w zamierzeniu miała mieć kompetencje ombudsmana (ostatecznie nigdy nie powstała).

Pierwszym pełnomocnikiem ds. równego statusu kobiet i mężczyzn została Izabela Jaruga-Nowacka. W 2004 w funkcji tej zastąpiła ją Magdalena Środa. Urząd budził duże kontrowersje społeczne; w listopadzie 2005 r. został on zlikwidowany przez ówczesnego premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

W marcu 2008 decyzją premiera Donalda Tuska instytucja przeciwdziałająca dyskryminacji została przywrócona jako urząd Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Funkcję tę sprawowała najpierw Elżbieta Radziszewska, a później - od 2011 r. - Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. W majowych eurowyborach zdobyła ona mandat do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim.

Odchodząca pełnomocniczka w czerwcu powiedziała, że do najważniejszych zadań, jakie stoją przed jej następczynią, należy finalizacja ratyfikacji dwóch dokumentów międzynarodowych: Konwencji Rady Europy o przeciwdziałaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz tzw. konwencji bioetycznej. Zwróciła też uwagę, że ratyfikowana ponad rok temu Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych wciąż wymaga prac legislacyjnych, a zadaniem nowej pełnomocniczki będzie koordynowanie prac nad wynikającymi z niej zmianami prawa krajowego.

Konwencja antyprzemocowa została podpisana przez Kozłowską-Rajewicz w grudniu 2012 roku. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania przygotowało też wniosek o jej ratyfikację oraz pełną dokumentację potrzebną do jej przeprowadzenia, a także zastrzeżenia i noty interpretacyjne, będące wynikiem długich wewnątrzrządowych konsultacji. Rząd w kwietniu zgodził się na ratyfikację dokumentu mimo licznych kontrowersji, które on budzi - również wśród członków Rady Ministrów; teraz wniosek ratyfikacyjny będzie musiał zatwierdzić Sejm. Zadaniem nowej pełnomocniczki będzie dokończenie dyskusji na temat ratyfikacji obydwu konwencji na poziomie sejmowym.

Prawdopodobnie jesienią czeka ją obrona sprawozdania z wykonania już ratyfikowanych konwencji równościowych przed specjalną komisją ONZ - chodzi przede wszystkim o raport z realizacji CEDAW, konwencji o eliminacji wszelkich form dyskryminacji wobec kobiet. Z kolei w 2016 Polska ma być gospodarzem prestiżowej międzynarodowej konferencji Global Summit of Women, której przygotowaniem ma także zająć się Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania.

Sieć już zalały komentarze dot. nowej pani minister. Publicyści zauważają, że Małgorzata Fuszara słynie ze swoich feministycznych poglądów.

Szkoda, że PDT wprowadza do rządu osoby o skrajnych poglądach. Prof. Fuszara - gorliwy ideologiczny feminizm w stylu postkomunistycznym

— Joanna Lichocka (@JoannaLichocka) lipiec 22, 2014

Chazan wywalony, Fuszara mianowana. Najwyższy czas, aby prof. Środa napisała 2473. tekst o tym, jak Kościół trzęsie Polską.

— Marek Magierowski (@mmagierowski) lipiec 22, 2014

 

pap, telewizjarepublika.pl

Wiadomości

W tę noc będzie niebezpiecznie. IMGW ostrzega

Leszczyna straci stołek w resorcie zdrowia? [SONDA]

Skurkiewicz: Polską rządzą dziś barbarzyńcy - walczą z pamięcią narodową

Co dalej z twórcą marki Red i Bad? Sąd podjął decyzję

Derby na swoją korzyść rozstrzygnęło Zagłębie

Kradli metodą na tzw. blokera. Już siedzą w areszcie!

Domański: społeczeństwo amerykańskie jest konserwatywne, to osłabia Harris

Tragiczna śmierć bramkarza reprezentacji Polski niesłyszących

TVP1 traci prowadzenie. Republika dogania TVN24

SPRAWDŹ TO!

Prezes PiS z ważnym apelem. „Musimy przywrócić prawo”

Lijewski: Chcemy wygrać dwa kolejne mecze

Dym nad miastem. Alarm w zakładzie Orlenu we Włocławku!

Zabił partnera swojej matki? Wiemy więcej!

Burza po nominacji nowego dyrektora Instytutu Pileckiego. Ruchniewicz uważa, że Polsce nie należą się żadne reparacje od Niemiec

Ekstraklasa siatkarzy: Nowy lider z Jastrzębia

Najnowsze

W tę noc będzie niebezpiecznie. IMGW ostrzega

Derby na swoją korzyść rozstrzygnęło Zagłębie

Kradli metodą na tzw. blokera. Już siedzą w areszcie!

Domański: społeczeństwo amerykańskie jest konserwatywne, to osłabia Harris

Tragiczna śmierć bramkarza reprezentacji Polski niesłyszących

Leszczyna straci stołek w resorcie zdrowia? [SONDA]

Skurkiewicz: Polską rządzą dziś barbarzyńcy - walczą z pamięcią narodową

Co dalej z twórcą marki Red i Bad? Sąd podjął decyzję