Przejdź do treści
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Macierewicz: nie można godzić się na pogłębianie fałszu i kłamstwa smoleńskiego!

Źródło: Telewizja Republika

Gościem programu "10/04/2010 Fakty" był były minister obrony narodowej, przewodniczący podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.

Tekst tygodnika „Sieci”

"Angielscy eksperci przebadali kilkadziesiąt spośród ponad 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe. Prokuratura nie chce komentować tych rewelacji, jednak nasze ustalenia potwierdziliśmy u kilku źródeł" - czytamy w tygodniku "Sieci".

– Tytuł oddaje to, co rzeczywiście ustalono – a mianowicie, że znaleziono trotyl, a nie części czy substancje, z których się produkuje trotyl. Choć trotyl tam dominuje, to różnorodność jest niesłychanie istotna, bo świadczy o tym, że mieliśmy do czynienia z konstrukcją, która wymagała różnych materiałów wybuchowych dla uzyskania efektu niszczącego. Sprawa jest niesłychanie istotna, bo przypomnijmy sobie, że przez ostatnie 8 lat systematycznie nas oszukiwano – tłumaczył nam Macierewicz.

– Apeluje do dziennikarzy, aby teksty były precyzyjne. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie pisze się słusznie i zgodnie z prawdą na stornie tytułowej, że zaleziono trotyl, a potem w tekście pojawia się błąd, że to były części składowe dla trotylu, bo to tworzy możliwość dla takich „miłych” ludzi, jak pan Lasek czy „Gazeta Wyborcza” i innych kłamców i oszustów. Wtedy oni mogą powiedzieć, że przecież składniki, z których wytwarza się trotyl są wszędzie w związku z tym ta ekspertyza o niczym nie świadczy.Jeżeli był trotyl w dużych ilościach, to po prostu jest poświadczenie, że mieliśmy do czynienia z eksplozją. To jest poświadczenie dla całej analizy, której dokonała podkomisja – podkreślił były minister obrony narodowej. 

– Komisja nie koncentruje się na walce z kłamcami – choć oczywiście jesteśmy czasami zmuszeni do tej walki, ale ona głównie spoczywa na barkach tak wspaniałych dziennikarzy, jak w Telewizji Republika czy TV Trwam. My koncentrujemy się na analizie tego, co naprawdę się wydarzyło. Walka z tymi kłamstwami ma nas odciągnąć od działań – wyjaśnił. 

CZY TE DONIESIENIA SĄ PRZŁOMOWE?

– W sensie merytoryczny - oczywiście, że nie, bo tymi przełomowymi informacjami były badania przeprowadzone przez polską stronę w roku 2012. Tyle, że wówczas środowiska tzw. prokuratorów wojskowych doprowadziły do jednego z największych po latach stalinizmu w Polsce oszustw – powiedział przewodniczący podkomisji smoleńskiej. 

– Polscy specjaliści już wtedy stwierdzili, że był tam obecny materiał wybuchowy i to z punktu merytorycznego był przełom. Społecznie to, co teraz zostało wykazane przez laboratorium angielskie ma kluczowe znaczenie – dodał.

– Jest różnica między przekazem medialnym, a stanowiskiem organów państwa. Prokuratura nie może pozostawić tej sprawy w stanie zawieszenia. Czekam aż prokuratura się do tego ustosunkuje – apelował Macierewicz.

– Ta sprawa musi być postawiona bardzo jasno. Nie można godzić się na pogłębianie tego fałszu i kłamstwa smoleńskiego, z którym mamy do czynienia, bo to niszczy świadomość narodową i utrudnia dojście do prawdy.My przez 7 lat byliśmy systematycznie przez aparat państwowy oszukiwani. Ludzie, którzy chcieli w tej sprawie dojść do prawdy byli systematycznie prześladowani. Olbrzymią odpowiedzialnością prokuratury jest to, aby jasno powiedzieć, że na wraku znaleziono trotyl – ocenił. 

Długie ręce prokuratora Parulskiego

Prokurator Krzysztof Parulski nie może darować ujawnienia przez „Gazetę Polską” jego teczki personalnej. Po upublicznieniu kompromitujących akt personalnych Parulskiego z lat 1980–2013 autor tekstu dwukrotnie przesłuchiwany był przez Żandarmerię Wojskową. A kilkanaście dni temu dokonano – na podstawie kuriozalnego postanowienia – przeszukania pomieszczeń Wojskowego Biura Historycznego. Szczegóły całej sprawy zostały opisane w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.

– To jest niebywale skandaliczna sytuacja, która pokazuje, że mamy do czynienia z totalnym bezprawiem. (…) To jest rzecz wstrząsająca, bo materiały pana Parulskiego są materiałami jawnymi. To jest o prostu nieprawdopodobne bezprawie, którego celem jest bezpośrednie zastraszenie opinii publicznej i prof. Cenckiewicza – powiedział na antenie Telewizji Republika Antoni Macierewicz.

PRZED NAMI 9. ROCZNICA KATASROFY SMOLEŃŚKIEJ

– Zawsze jest tak, że przed rocznicą strona, która ma poczucie winy i odpowiedzialności za cały ten dramat koncentruje atak na tych, którzy dążą do prawdy i chcą te osoby skompromitować bądź zastraszyć. To jest nieprzyzwoite. Pozwala się w Polsce przed kolejną rocznicą śmierci ludzi, którzy nie ma już wątpliwości w jaki sposób zginęli na bezkarne zachowanie. Warto, by państwo polskie zaczęło działać – mówił były minister obrony narodowej. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Donald Trump

Trump podpisał. To nowa broń masowego rażenia

Atak na plaży w Sydney napędzany ideologią ISIS

Donald Trump pozywa BBC na nawet 10 miliardów dolarów

Syn Roba Reinera aresztowany w związku ze śmiercią reżysera i jego żony

Masowy ubój bydła we Francji. Rolnicy protestują

Australia: wśród ofiar dwoje Węgrów. Ocalała z Holokaustu

Ponad 80% Węgrów obawia się zagranicznej ingerencji w wybory

Propalestyńska grupa ekstremistyczna: zamachy w Los Angeles

Negocjacje pokojowe. Biały Dom daje Ukrainie "mocne gwarancje"

Kowalski: Tusk i jego ekipa to nowotwór, który rozbija polskie państwo

Szczyt w Berlinie. Europejscy przywódcy przedstawili wspólne oświadczenie w sprawie Ukrainy

Bundestag bez internetu podczas wizyty Zełenskiego

"Nowa rzeczywistość, a metody wciąż te same". Prezydent reaguje na szokujący atak na Cenckiewicza

Goście Danuty Holeckiej w Republice ostro o Czarzastym i atakach na prezydenta

Zapadł wyrok w głośnej sprawie dziennikarzy TVN Turbo. Dziennikarze zabrali głos

Najnowsze

Donald Trump

Trump podpisał. To nowa broń masowego rażenia

protesty rolników we Francji

Masowy ubój bydła we Francji. Rolnicy protestują

Marika Pogany

Australia: wśród ofiar dwoje Węgrów. Ocalała z Holokaustu

Wiktor Orban

Ponad 80% Węgrów obawia się zagranicznej ingerencji w wybory

planowali zamachy w Los Angeles

Propalestyńska grupa ekstremistyczna: zamachy w Los Angeles

Anthony Albanese

Atak na plaży w Sydney napędzany ideologią ISIS

Donald Trump

Donald Trump pozywa BBC na nawet 10 miliardów dolarów

Nick Reiner

Syn Roba Reinera aresztowany w związku ze śmiercią reżysera i jego żony