Macierewicz: powojenne losy naszego kraju potoczyłyby się inaczej gdyby nie Żołnierze Wyklęci
Powojenne losy naszego kraju z pewnością potoczyłyby się inaczej, gdyby nie aktywna działalność podziemia antykomunistycznego - podkreślił Antoni Macierewicz podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Antoni Macierewicz podkreślał znaczenie żołnierzy niezłomnych w powojennej historii Polski.
Dla nas, dla ludzi z mojego pokolenia i mojej rodziny, żołnierze niezłomni są źródłem formacji niepodległościowej. Gdyby ich nie było, gdyby nie postanowili walczyć z sowietami i zdrajcami postsowieckimi, to historia walki i niepodległość by nie istaniała. Oni uświadomili narodowi, że zgadzać się na rosyjską operację nie wolno. Często mówi się o tym, że przegrali. To nieprawda. Bo to po ich walce robotnicy, rolnicy i inne grupy, co pięc lat realizowały działania przeciwko reżimowi komunistycznemu. Warto pamiętać, że w 1968 roku wszystkie wyższe szkoły zaprotestowały przeciw komunizmowi. Później była solidarność, która stałą]a się źródłem niepodległości. Główną rolę odegrał dla pamięci żołnierzy niezłomnych prezydent Lech Kaczyński. I podonie jak oni został zamordowany nad Smoleńskiem
- mówił Macierewicz.
Od samego rana udział w uroczystościach bierze również udział prezydent Karol Nawrocki. Prezydent zaznaczył, że powierzchowna znajomość historii najnowszej Polski może wskazywać, że ofiara tych nieugiętych rycerzy sprawy narodowej poszła na marne. „A przecież w istocie zawdzięczamy im tak wiele! Powojenne losy naszego kraju z pewnością potoczyłyby się inaczej, gdyby nie aktywna działalność podziemia antykomunistycznego”.
Przydent przypomniał, że żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego „toczyli regularne bitwy z siłami Armii Czerwonej, NKWD, KBW, UB i MO, rozbijali areszty i uwalniali więzionych patriotów”, a także „wymierzali sprawiedliwość agentom, rozzuchwalonym kolaborantom i nadgorliwym czerwonym prześladowcom ludności cywilnej”. Dodał, że w tych warunkach dogłębna sowietyzacja Polski – obejmująca m.in. zepchnięcie Kościoła na margines życia społecznego, kolektywizację wsi i pełną indoktrynację społeczeństwa – okazała się niemożliwa.
„I nawet gdy umilkły już echa wystrzałów w lasach i górach, na drogach do wsi i miasteczek, gdy ostatni Niezłomni odeszli na wieczną wartę – trwała ich legenda. Ich krew wołała ku niebu, uwrażliwiała sumienia, podsycała wolę oporu przeciw komunistycznej dyktaturze także w latach 70. i 80” - podkreślił prezydent.
W Warszawie oficjalne uroczystości organizują m.in. Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Uroczystości odbywają się m.in. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze „Ł” tzw. Łączce. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych na Rakowieckiej zostanie otwarta wystawa pt. „O duszę i charakter Narodu Polskiego. Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość”. Odbędzie się też msza święta w intencji osób zamęczonych i zamordowanych w praskich miejscach kaźni, a wieczorem msza święta oraz społeczne uroczystości upamiętniające członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w 75. rocznicę ich stracenia na Mokotowie.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Obchodzony jest każdego roku 1 marca, przypominając, że tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelanych zostało siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym kierujący organizacją ppłk Łukasz Ciepliński (1913-1951) ps. Pług. W tym roku mija 75. lat od tego wydarzenia.
Działające od września 1945 r. do przełomu 1947 i 1948 r. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” było największą zakonspirowaną organizacją antykomunistyczną po II wojnie światowej w Polsce.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Grochmalski: Trump rozbija blok Chiny–Rosja–Iran. Gra o dominację w Eurazji
Macierewicz: powojenne losy naszego kraju potoczyłyby się inaczej gdyby nie Żołnierze Wyklęci
Lotniskowiec Gerald Ford był głównym elementem ataku na Iran