Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało specjalne oświadczenie w związku z decyzją Komisji Europejskiej, która przyjęła dziś kolejne zalecenia dla Polski. Zdaniem wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym "nie rozwiązuje kluczowych problemów".
"W związku z dzisiejszą decyzją Komisji Europejskiej informujemy, że działania KE podjęte przed wejściem w życie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym są zdecydowanie przedwczesne. Narażają KE na utratę autorytetu, koniecznego do pełnienia opisanych w traktatach funkcji" – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej MSZ.
Resort dodaje, że działania Komisji Europejskiej wzbudzają po stronie polskiego rządu "pytania o przestrzeganie przez KE zasady lojalnej współpracy z rządami Państw Członkowskich, o której mowa w art. 4.3 TFUE". W ocenie MSZ, przechodząca ostatnie fazy procesu legislacyjnego ustawa o TK "ma wprowadzić w życie liczne rozwiązania ustrojowe, które są całkowicie zgodne z europejskimi standardami funkcjonowania sądownictwa konstytucyjnego, w tym z szeregiem zaleceń Komisji Weneckiej".
"Polskie władze są zdeterminowane, by przywrócić stabilne podstawy funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego" – poinformowano w oświadczeniu.
Wśród przyjętych dziś przez KE rekomendacji dla Polski znalazło się m.in. zalecenie wykonania wyroków TK ws. wyboru sędziów i konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej. Warszawa ma trzy miesiące na zastosowanie się do zaleceń Komisji. Jak zapewniono, KE jest gotowa do "prowadzenia konstruktywnego dialogu z rządem polskim". CZYTAJ WIĘCEJ