Przejdź do treści
02:43 Unia Afrykańska: najgorsza od 25 lat epidemia cholery; pochłonęła życie ponad 7 tys. osób
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Pucku zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem, Jackiem Sasinem, Michałem Kowalskim, 17 listopada, g. 17.00, Ratusz Miejski, Puck
Wydarzenie Klub GP Starogard Gdański zaprasza na spotkanie z Posłem Mariuszem Błaszczakiem 17 listopada o godzinie 20:00 Starogardzkie Centrum Kultury al. Jana Pawła II 3 Starogard Gdański
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Rypin zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 18 listopada, godz. 19:00, Centrum Aktywności Społecznej „Katolik”, ul. Kościuszki 10, Rypin
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Starachowicach Dariusz Nowak oraz poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim 23 listopada o godz. 17:30 w Parku Kultury przy ul. Radomskiej 21 w Starachowicach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Byli współpracownicy bronią Cenckiewicza przed prześladowaniem

Źródło: Telewizja Republika

Dziś prof. Sławomir Cenckiewicz stawi się w prokuraturze, gdzie mają zostać mu postawione zarzuty karne za legalne ujawnienie planów obronnych z czasów rządów Donalda Tuska – tzw. „Linii Wisły”. Dokumenty te, zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka, zostały odtajnione i pokazały, że rząd PO–PSL przewidywał obronę Polski dopiero na linii Wisły, co oznaczało de facto oddanie wschodnich terenów.

Współpracownicy byłego szefa Wojskowego Biura Historycznego mówią wprost: to polityczna zemsta obecnej władzy i brutalna próba zastraszenia tych, którzy ujawniają prawdę niewygodną dla obozu Tuska.

Zarzuty za odtajnienie kompromitujących dokumentów

W kwietniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała zarzuty wobec dwojga współpracowników byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Chodzi o ujawnienie części planu użycia Sił Zbrojnych RP „Warta”, znanego jako „Linia Tuska”. Prokuratura zarzuca im przekroczenie uprawnień.

Teraz prokuratorzy zamierzają postawić zarzuty także prof. Sławomirowi Cenckiewiczowi, który - jako dyrektor Wojskowego Biura Historycznego - wykonywał decyzję MON.

List poparcia: „Zarzuty są bezpodstawne, to polityczne prześladowanie”

Na wieść o planowanych zarzutach byli współpracownicy Wojskowego Biura Historycznego wystosowali list w obronie prof. Cenckiewicza. Dokument nie pozostawia wątpliwości co do charakteru działań prokuratury.

 - W imieniu własnym oraz byłych współpracowników dr hab. Sławomira Cenckiewicza, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego w latach 2016–2023, pragniemy wyrazić wsparcie dla prof. Cenckiewicza, ze względu na przedstawienie zarzutów ws. odtajnienia fragmentów Planu Użycia Sił Zbrojnych RP tzw. „Linii Wisły”. Uważamy, że przedstawienie zarzutów jest bezpodstawne, jest nadużyciem władzy oraz działaniem wyłącznie politycznym, mającym na celu wyłącznie deprecjonowanie osoby prof. Cenckiewicza, jak również Wojskowego Biura Historycznego

 - napisali.

Sygnatariusze listu podkreślają, że wszystkie czynności wykonywane przez prof. Cenckiewicza oraz pracowników WBH były zgodne z prawem.

– Pragniemy zaznaczyć, że realizując czynności związane ze zniesieniem klauzuli tajności, pracownicy Wojskowego Biura Historycznego, jak i sam prof. Cenckiewicz, działali zgodnie z obowiązującymi normatywami (...). Ministerstwo Obrony Narodowej jako jednostka nadzorująca i pod którą podlega Wojskowe Biuro Historyczne, wystąpiło z pisemnym wnioskiem o wgląd do dokumentów, które samo wytworzyło (...). Następnie na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej zostały odtajnione fragmenty dokumentów. Jawne fragmenty dokumentów zostały zeskanowane i przekazane do Ministerstwa Obrony Narodowej (...) 

- napisali.

Wyrazili również swoje wsparcie dla naukowca.

– W związku z powyższym, pragniemy jeszcze raz podkreślić i wyrazić pełne wsparcie dla dr hab. Sławomira Cenckiewicza, któremu niesłusznie i bezpodstawnie stawia się zarzuty za to, że nie działał zgodnie z prawem!!! 

- stwierdzili w liście.

W odpowiedzi na list, prof. Cenckiewicz zamieścił w mediach społecznościowych krótki, ale mocny komentarz.

– Dziękuję! Szacunek za odwagę! Jutro Was wyrzucą z WBH MON! Tym większy szacunek! 

– napisał na platformie „X”.

Zemsta, strach i historia jako pole bitwy

Sprawa „Linii Wisły” nie jest jedynie sporem o dokumenty. To symbol walki o prawdę historyczną i granice wolności słowa w Polsce. Dla jednych ujawnienie planów było obowiązkiem państwa wobec obywateli – dla innych, pretekstem do ścigania politycznych przeciwników.

Dziś profesor Sławomir Cenckiewicz – zasłużony historyk, badacz i były dyrektor WBH – stanie przed prokuraturą nie za to, co ukrył, ale za to, co ujawnił. Ujawnił to, co jest kompromitacją dla Donalda Tuska.

Dzisiaj o godz. 9.00 przy ul. Nowowiejskiej 26B w Warszawie, odbędzie się demonstracja wsparcia dla prof. Sławomira Cenckiewicza - jej organizatorami są Kluby Gazety Polskiej.

Źródło: Republika, tysol.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

domy na Grenlandii

Parlament Grenlandii uderza w USA. Zmiany w prawie

Trzy ofiary śmiertelne w Portugalii, ewakuacje w Wielkiej Brytanii

Córka Jacksona ma dziurę w nosie po narkotykach: Zniszczyły mi życie

Polska pod rządami Tuska coraz bardziej przypomina PRL

Echa skandalicznej wypowiedzi ambasadora Niemiec. Posypały się odpowiedzi

Bułgaria uderza w rosyjski kapitał. Rafineria Łukoilu pod kontrolą państwa

Oburzenie po niemieckiej aukcji. Dokumenty polskich ofiar niemieckich zbrodniarzy wystawione na sprzedaż

Niemcy handlują "pamiątką" po zamordowanym w Auschwitz polskim olimpijczyku

Polityczna burza po meczu Polska–Holandia. Goście Republiki komentują decyzję o niewpuszczeniu patriotycznej oprawy

Groził prezydentowi. Jest w rękach policji!

TK wraca do sprawy Komunistycznej Partii Polski. Prezydent składa nowy wniosek

Wrzosek i jej niskich lotów wpis. Internauta: Piłaś? Nie pisz postów

Syn Katarzyny Cichopek połączył się na jej ślub online. Aktorka ujawniała kulisy ceremonii

Gawkowski bezczelnie atakuje prezydenta, bo nie realizuje lewicowej agendy

Warszawa Centralna w niedzielny poranek przyjmie pasażerów

Najnowsze

Niemieckie aukcje sprzedają dokumenty ofiar nazizmu

Oburzenie po niemieckiej aukcji. Dokumenty polskich ofiar niemieckich zbrodniarzy wystawione na sprzedaż

Paris Jackson

Córka Jacksona ma dziurę w nosie po narkotykach: Zniszczyły mi życie

Polska pod rządami Tuska coraz bardziej przypomina PRL

Echa skandalicznej wypowiedzi ambasadora Niemiec. Posypały się odpowiedzi

Władimir Putin

Bułgaria uderza w rosyjski kapitał. Rafineria Łukoilu pod kontrolą państwa

Niemcy handlują "pamiątką" po zamordowanym w Auschwitz polskim olimpijczyku

domy na Grenlandii

Parlament Grenlandii uderza w USA. Zmiany w prawie

orkan Claudia

Trzy ofiary śmiertelne w Portugalii, ewakuacje w Wielkiej Brytanii