Lider Behemota stanie przed sądem! Miał znieważyć godło...

Gdańska prokuratura oskarżyła trzy osoby, w tym lidera grupy muzycznej Behemot – Adama D. o publiczne znieważanie polskiego orła. Sprawa dotyczy materiałów, które promowały trasę koncertową „Rzeczpospolita Niewierna”.
Trasa miała miejsce między 30 września a 10 października 2016 r., a plakaty, które ją zapowiadały przedstawiały białego orła z którego głowy, zamiast korony wyrastały diabelskie rogi. W symbol orła wpisane były również dwa węże, czaszka i odwrócony krzyż. Orzeł znajdował się na czerwonym tle, a całość przypominała polskie godło.
Sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście. Śledztwo zakończył się a akt oskarżenia trafił do gdańskiego sądu okręgowego.
Na wokandę trafią trzy osoby – lider grupy Behemoth - Adam D., Rafał W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny, oraz Maciej G., który - również na zlecenie D. - rozpowszechnił grafikę w internecie.
W toku postępowania przygotowawczego uzyskano opinie biegłych posiadających wiedzę z dziedziny heraldyki oraz historii i ikonografii. Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej. Celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.
Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. W toku postępowania przygotowawczego odmówili złożenia wyjaśnień.
Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.
Polecamy Poranek Radia
Wiadomości
Papierosy przemycane dronem przez polsko-białoruską granicę. Straż Graniczna zabezpieczyła pokaźną kontrabandę
Rzecznik prezydenta: do powodów cofnięcia z Sejmu projektów ustaw ustosunkujemy się jak do nas wrócą
Najnowsze

W wypadku samochodowym zginęła dziennikarka radiowa Katarzyna Stoparczyk

Rzecznik prezydenta: do powodów cofnięcia z Sejmu projektów ustaw ustosunkujemy się jak do nas wrócą

Kita: Tusk nie odnajduje się na współczesnej scenie polityki międzynarodowej

Patricia Kazadi przeszła metamorfozę w Nowym Jorku. Internauci zachwyceni jej nową fryzurą.

Jabłoński: Żurek i jego akolici chcieliby, aby wyroki nie podlegały hierarchii polskiego prawa

WOT będzie stacjonować w Nysie. Terytorialsi zapewniają skuteczną pomoc w przypadkach kryzysowych
