Przejdź do treści
Radio Republika: Już dzisiaj o godzinie 13:00 zapraszamy do Radia Republika na audycję „Tu się mówi”, która zostanie poprowadzona przez Adriana Klarenbacha
10:55 Sonda: Łącznie 42,1 proc. uczestników sondażu na zlecenie Wirtualnej Polski uważa, że sytuacja w kraju jest gorsza niż za czasów poprzedniego rządu, przeciwnego zdania jest 31,7 proc
09:56 Polska: Niech bolesna historia tamtych dni przypomina nam, jak wielkim darem jest wolność; niech uczy nas troski o pokój, jedność i szacunek wobec każdego człowieka – powiedział abp Tadeusz Wojda z okazji 44. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
09:06 Wielkopolska: Zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów działacze związkowi w Wielkopolsce upamiętnią w sobotę ofiary stanu wojennego. Uroczystości rocznicowe zaplanowano m.in. w Poznaniu, Lesznie i Pile - podał Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”
07:45 Raport: Wideo na smartfonach ogląda 73,9 proc. Polaków, a 68,6 proc. wybiera do tego telewizor - wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Warszawa oraz Ruch Obrony Granic zapraszają – wraz z Adamem Borowskim – na protest "Stop Totalitaryzmom" 13 grudnia o godz. 15:00 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3 w Warszawie
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na wydarzenia upamiętniające rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia: m.in Brzozów, Bytom, Iława, Inowrocław, Legnica, Nowy Sącz, Paryż, Radom, Tarnowskie Góry, Katowice, Wrocław, Zgorzelec
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Toronto GTA zaprasza na spotkanie z byłymi działaczami opozycji antykomunistycznej, 14 grudnia, godz. 2 PM. Polskie Centrum Kultury im. Jana Pawła II, Mississauga, Kanada
Klub "Gazety Polskiej" Częstochowa zaprasza na spotkanie z prof. Piotrem Grochmalskim 15 grudnia o godz. 18:30 w Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Poznań zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim, 20 grudnia, godz. 17:00, Andersia Hotel pl. Władysława Andersa 3, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Kukiz'15: Abolicja dla posiadaczy teczek pozwoli poznać prawdę

Źródło: twitter.com/Kukiz'15

Klub Kukiz\'15 proponuje abolicję dla osób, które nielegalnie posiadają teczki SB. Poseł Jakub Kulesza, rzecznik klubu, twierdzi, że postulat jest motywowany chęcią odkrycia wszystkich materiałów i poznania prawdy o najnowszej historii Polski.

Prawo w Polsce na obecną chwilę przewiduje 8 lat więzienia dla osób które przechowują podobne dokumenty. Posłowie Kukiz'15 uważają, że abolicja zachęciłaby je do przekazania materiałów do Instytutu Pamięci Narodowej.

Kornel Morawiecki uważa, że lustracja, która nastąpiłaby w wyniku propozycji klubu Kukiz'15 stanowiłaby przełomową chwilę w historii Polski. Według marszałka seniora po uchwaleniu ustawy abolicyjnej byli funkcjonariusze musieliby powiedzieć wszystko o swoich współpracownikach, przełożonych i podwładnych.

W związku z ujawnieniem materiałów z tzw. „szafy Kiszczaka” nt. TW „Bolka” założyciel „Solidarności Walczącej” zaapelował do Lecha Wałęsy o przyznanie się do winy.

– Dobre imię pana prezydenta Wałęsy to będzie wtedy, kiedy on powie prawdę, kiedy on się pokaja, kiedy się przyzna, kiedy poprosi o przebaczenie, kiedy wyjaśni, co go do tego skłoniło, kto go uzależniał – powiedział Morawiecki. 

Treść apelu klubu Kukiz'15: 

"Dom generała Kiszczaka to nie jedyne miejsce, w którym zostały ukryte dokumenty i teczki osobowe. Od lat opinia publiczna informowana jest o tym, że byli pracownicy czy oficerowie Służby Bezpieczeństwa mogą nielegalnie przechowywać tego typu akta. Kukiz'15 wychodzi z inicjatywą zmierzającą do przekazania kolejnych materiałów do IPN i odkrycia prawdy historycznej.

Klub poselski Kukiz'15 zaprezentuje projekt ustawy abolicyjnej, która ma chronić osoby nielegalnie przechowujące tego typu dokumenty. Obecnie za ukrywanie materiałów podlegających przekazaniu IPN, grozi kara od sześciu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Projekt ustawy Kukiz'15 ma zachęcić osoby, które obawiają się konsekwencji karnych, do przekazania tego typu dokumentów do IPN". 

CZYTAJ TAKŻE:

Port Lotniczy im. Anny Walentynowicz? Jest propozycja nowego patrona Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy 

Prezydent ws. archiwum Kiszczaka: Pytanie, jak tego typu dokumenty kształtowały III RP

 

twitter.com/Kukiz'15, parlamentarny.pl

Wiadomości

"Silna Polska leży w interesie Ameryki". Ambasada USA w rocznicę stanu wojennego

Jarmark Świąteczny u Sióstr Felicjanek, Kolędowanie z Pospieszalskimi i Metamorfoza po 50-tce!

Prezydent Nawrocki podpisał już 100 ustaw. "Strażnik Konstytucji działający w myśl zasady po pierwsze Polska! Po pierwsze Polacy!"

Szokujące słowa Czaputowicza. "Polska za daleko posunęła się w krytyce Rosji"

IPN: wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, to był „Czas Apokalipsy"

Prezydent Polski Karol Nawrocki z małżonką wsparli akcję „Szlachetna Paczka”

Disney udostępnia Mickey Mouse’a i Mufasę w generatorze OpenAI

UE narzuca użycie recyklingu w nowych samochodach

Zasugerowali, że naziści rozwinęli jarmarki bożonarodzeniowe

Dziś zaczyna się te dwanaście dni. Mówią o przyszłym roku

Król Karol III przekazał poddanym optymistyczne wieści o swojej chorobie

Papież na koncercie przed Bożym Narodzeniem: poprzez piękno zabrzmiała iskra Bożej obecności

Trump zaostrza walkę z nielegalną migracją. Tworzy flotę deportacyjną

Imigrant schował się w szopce bożonarodzeniowej i udawał figurę

Zabójca Charliego Kirka przed sądem. Krawat w kolorze flagi trans

Najnowsze

44 lata temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Szokujące słowa Czaputowicza. "Polska za daleko posunęła się w krytyce Rosji"

IPN: wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, to był „Czas Apokalipsy"

Prezydent Polski Karol Nawrocki z małżonką wsparli akcję „Szlachetna Paczka”

Disney i OpenAI

Disney udostępnia Mickey Mouse’a i Mufasę w generatorze OpenAI

"Silna Polska leży w interesie Ameryki". Ambasada USA w rocznicę stanu wojennego

Jarmark Świąteczny u Sióstr Felicjanek, Kolędowanie z Pospieszalskimi i Metamorfoza po 50-tce!

Prezydent Nawrocki podpisał już 100 ustaw. "Strażnik Konstytucji działający w myśl zasady po pierwsze Polska! Po pierwsze Polacy!"