Program profilaktyki 40 plus zakłada badania m.in. morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, moczu. Ma objąć ponad 13,5 mln Polaków — powiedział w niedzielę w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister w programie Debata Senior przyznał, że epidemia koronawirusa przyczyniła się do spadku diagnostyki i leczenia pacjentów, a “choroby ujawniają się teraz ze zdwojoną siłą” - powiedział. Kraska zapewnia, że odbudowa zdrowia Polaków po epidemii powinna ruszyć już w styczniu.
Gdy w przyszłym roku szczepionka będzie już dostępna a epidemia zostanie opanowana, zacznie się proces odbudowy zdrowia Polaków. Kraska deklaruje zniesienie limitów do specjalistów, poszerzenie pilotażu dotyczącego onkologii oraz na kardiologii w całym kraju. Ważnym elementem zmian będzie profilaktyka osób w wieku od 40 do 65 roku życia, co ma zapobiec chorobom u osób w wieku 40 plus obejmie ponad 13,5 mln Polaków.
- Takich osób w Polsce jest ponad 13,5 mln, czyli dość duża grupa populacyjna. Chcemy dla nich wprowadzić badania diagnostyczne w postaci prostego pakietu, czyli badania morfologii, cholesterolu, mocznika, kreatyniny, badanie moczu czy — w przypadku mężczyzn — antygenu w kierunku raka prostaty. To będzie na pewno bardzo pomocne — powiedział wiceminister.
Kraska zaznaczył, że pomimo pandemii Polacy powinni się leczyć i dbać o swoje zdrowie:
- W dalszym ciągu Polacy chorują i na serce, i na płuca, i na nerki. Jeśli mamy cień wątpliwości, powinniśmy na pewno zgłosić się do lekarza POZ. Jeśli będzie potrzeba diagnostyki lub skierowania do szpitala, to lekarz nas skieruje — zapewnił wiceminister.
Na początku tego roku resort zdrowia przedstawił zarys programu profilaktyki 40 plus. Program był deklaracją PiS podczas wyborów. Ministerstwo podkreśla, że badania będzie można wykonać bez skierowania i bezpłatnie.
Pakiet obejmuje takie badania jak: morfologia, stężenia cholesterolu całkowitego i poziomu glukozy, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index - BMI), ocenę czynników wystąpienia u pacjenta chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.
Przewidziano też pakiet rozszerzony, gdyby wyniki były niepokojące.