Przejdź do treści
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Białystok Centrum zaprasza na obchody 79. rocznicy zamordowania Danuty Siedzikówny „Inki” w czwartek, 28 sierpnia, o godz. 17:00 do Kościoła pw. Zwiastowania NMP przy ul. Chętnika 80 w Białymstoku
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenie W czwartek 28 sierpnia 2025r. o godzinie 16:00, w auli Wyższej Szkoły Ekonomicznej, przy ul. Zwycięstwa 14 w Białymstoku odbędzie się spotkanie z Prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na "Marsz ponad podziałami w obronie granic", 29 sierpnia (piątek), g. 16, z pl. Grunwaldzkiego, zakończenie przy Katedrze.Gorzów Wlkp.
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza 86 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na demonstrację w sprawie wypłacenia Polsce reparacji przez Niemcy, 1 września (poniedziałek), g. 12, Konsulat Honorowy Republiki Federalnej Niemiec ul. Iłłakowiczówny 11 P
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" USA zapraszają na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, red. nacz. "Gazety Polskiej", prezesem TV Republika, 6 września (sobota), g. 7 PM. Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Bostonie, 655 Dorchester Avenue, Boston, MA 021127
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" USA zapraszają na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, red. nacz. "Gazety Polskiej", prezesem TV Republika, 7 września (niedziela), g. 1:00 PM. (po Mszy Św.- g. 11.00 AM) Parafia Św. Kazimierza, 91 Pulaski St., Newark, NJ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytomiu zaprasza 8 września na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, Anną Zyzek oraz Pawłem Piekarczykiem. Restauracja "W Starym Kinie", ul. Alojzjanów 27. Początek godz. 18:00.
Wydarzenie Klub "GP" w Aleksandrowie Łódzkim zaprasza 9 września na spotkanie z Piotrem Nisztorem. Hotel i Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58 Aleksandrów Łódzki. Godz. 18.00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Kraska: Następna fala COVID-19 może pojawić się już w styczniu

Źródło: Fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH

Następna fala koronawirusa może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach - powiedział w niedzielę wiceminister Waldemar Kraska. Zaznaczył, że polskie laboratoria potwierdziły już siedem przypadków zakażenia wariantem omikron.

Na antenie Polsat News wiceszef resortu zdrowia powiedział w niedzielę, że „następna fala może pojawić się w styczniu w naszych szpitalach”. - To jest trochę niepokojące, ponieważ ciągle jest dużo nowych przypadków zakażeń; także jest wiele osób, które przebywa w szpitalach. Musimy, więc przez najbliższe tygodnie zdecydowanie ograniczyć zakażenia, aby być przygotowanym na kolejną falę – wskazał wiceszef resortu zdrowia.

Powiedział, że polskie laboratoria potwierdziły siedem przypadków zakażenia wariantem omikron. - Zostały one zgłoszonych do europejskiej ewidencji – dodał Kraska.

Czytaj: Kolejne przypadki Omikronu w Polsce. Wśród zakażonych 6-latka i steward

Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce – potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid – stwierdzono u 30-letniej obywatelki Lesotho, która uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach. W piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron; zakażoną była trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

Wiceszef resortu zdrowia powiedział, że „pozostałe trzy osoby to ludzie dorośli z Warszawy i jej okolic”. - Jedną jest mężczyzna z powiatu piaseczyńskiego z Warszawy, steward, który podróżował między Warszawą a Pekinem, ale także obcokrajowiec, który przebywa obecnie w Warszawie. Wszystkie te osoby są poddane kwarantannie. Także osoby z bliskiego kontaktu poddawane są badaniom na obecność nowego wariatów omikron – powiedział Kraska. Zapewnił, że „czują się dobrze”. - Najbliższe dni pokażą, w którą stronę pójdzie infekcja – powiedział Kraska.

Podkreślił, że nowy wariant jest „zdecydowanie bardziej zaraźliwy, niż ten, który jest w tej chwili, czyli wariant delta”. Wiceminister zdrowia zaapelował jednoczenie o korzystanie z maseczek i zachowywanie dystansu oraz stosowanie dezynfekcji.

- Aby ten wirus mógł się szybciej rozprzestrzeniać wystarczy kilkanaście minut w bliskim kontakcie z osobą zakażoną - ostrzegł wiceszef MZ. W ocenie Kraski, „należy wrócić także do praktyki liczenia wiernych w kościołach”.

Czytaj: Koronawirus w Polsce. Liczba zakażeń nieco mniejsza

Wiceminister poinformował, że na razie nie wiadomo, „czy wariant omikron przełamuje barierę odpornościową, którą uzyskujemy w wyniku szczepień”. - Na pewno w jakimś stopniu szczepionki będą nas chroniły przed nowym wariantem, a na pewno trzecia dawka - przypominająca – stwierdził wiceszef MZ.

Poinformował, że pierwsza partia leków na COVID-19 dotarła już do Polski. - W tym tygodniu eksperci zdecydują, komu i gdzie będą dystrybuowane – powiedział Karska. Przypomniał, że lek jest skuteczny pod warunkiem, że zostanie podany na początku wystąpienia objawów koronawirusa.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na konferencji prasowej, że w czwartek do Polski trafiło 42 tys. dawek remdesiviru, docierają też tocilizumab i molnupiravir – to leki wspomagające leczenie COVID-19.

PAP

Wiadomości

Jarosław Kaczyński

Prezes PiS o Konfederacji: to będzie zdrada narodowa

Ciało unoszące się w stawie to prawdopodobnie nożownik

Dwuletnie dziecko wypadło z jadącego auta. Rodzice kluczą

Rosja z Iranem o atomie. Oś zła się regeneruje

Rekordowa susza pustoszy Europę

Trump grozi Chinom astronomicznymi cłami

Kellogg - kluczowa postać tej wojny. Co ustalił z Zełenskim?

Pięciu dziennikarzy zginęło w izraelskim ataku na szpital w Gazie

W roli głównej znów Waldemar Żurek. Tym razem chodzi o remont gminnej drogi

Polska na celowniku hakerów. Raport ujawnia skalę ataków

Konfederacja do Zgorzelskiego: "Nie chcemy nic z Avonu"

Wieczorni goście Adriana Klarenbacha w Republice komentują weta prezydenta

Dziadówka – kaszubska zupa na bazie maślanki, która rozgrzewa i syci

Zbigniew Bogucki w Republice. Szef Kancelarii Prezydenta RP o wetach i inicjatywach Karola Nawrockiego

Kolejna porażka ministra Żurka. Sąd w Zamościu przeciwny odwołaniu prezesów

Najnowsze

Jarosław Kaczyński

Prezes PiS o Konfederacji: to będzie zdrada narodowa

susza

Rekordowa susza pustoszy Europę

Donald Trump

Trump grozi Chinom astronomicznymi cłami

Keith Kellogg

Kellogg - kluczowa postać tej wojny. Co ustalił z Zełenskim?

dziennikarze zabici przez Izrael

Pięciu dziennikarzy zginęło w izraelskim ataku na szpital w Gazie

policja

Ciało unoszące się w stawie to prawdopodobnie nożownik

wypadek w Rzymie

Dwuletnie dziecko wypadło z jadącego auta. Rodzice kluczą

Putin

Rosja z Iranem o atomie. Oś zła się regeneruje