„Bohaterów nie chowa się po cichu. Bohaterowie powinni być pochowani z honorami państwowymi wojskowymi, na które zasługują. Przed nami taki właśnie dzień” - zapowiedział podczas wczorajszej konferencji wspólnej polskiego Episkopatu, IPN oraz związku zawodowego "Solidarność" w historycznej Sali BHP w Gdańsku wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Szwagrzyk.
IPN razem z NSZZ „Solidarność” i arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem organizują uroczysty pochówek Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.
Podczas konferencji poświęconej "Ince" i "Zagończykowi" - wielkim bohaterom Polski - szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda mówił: - To, co się wydarzyło w 1980 tutaj w Sali BHP to była realizacja testamentu Wyklętych, którzy walczyli o wolną Polskę. To co się stanie za 2 tygodnie będzie dopełnieniem tego testamentu, to dla nas ogromny zaszczyt, że związkowcy mogą w tym uczestniczyć".
Z kolei obecny prezes IPN Jarosław Szarek dodał: - To jest jedna tradycja walki o niepodległość i wolność, tradycja wynikająca z walki podczas II wojny światowej Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych, wszystkich robotniczych protestów".
Przedstawiciel Episkopatu Polski, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że" nasze spotkanie to kolejna próba wyjścia z amnezji historycznej, która zaciążyła na ostatnich trzech dziesięcioleciach, a także wyjścia z zaczadzenia. Część ludzi wyrosłych z pnia „Solidarności” uległo zaczadzeniu politycznemu, historycznemu, wstyd o tym mówić. „Inka” i „Zagończyk” są naszymi wyrzutami sumienia - ich życie zostało przecież przerwane przez naszych rodaków".
Uroczystości pogrzebowe bohaterskich "Inki" i "Zagończyk" odbędą się 28 sierpnia, w przyszłą niedzielę w Gdańsku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.
IPN opublikował dziś na swoim Facebooku protokół wykonania wyroku śmierci i telefonogram szefa Departamentu Służby Sprawiedliwości MON informujący o nieskorzystaniu z prawa łaski wobec Danuty Siedzikówny przez prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta: