Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
23:55 Ekwador wygrał z Niemcami 2:1 (1:1) w meczu piłkarskich mistrzostw świata rozegranym w East Rutherford koło Nowego Jorku i z trzeciego miejsca w tabeli awansował do dalszej fazy turnieju. Niemcy, z dorobkiem 6 punktów zajęły pierwsze miejsce w grupie E
21:56 Ukraina: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zatwierdził 40-dniową „operację wpływu”, która ma skłonić Rosję do zakończenia wojny
20:56 Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni poinformowali, że ich kraje chcą powołać koalicję wielonarodową, która pozwoliłaby na wsparcie Libanu po zakończeniu mandatu w tym kraju pełnionego przez siły UNIFIL
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Kopacz: Powstanie komisja nadzwyczajna ds. samorządu

Źródło: Twitter@premierRP

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że w Sejmie powstanie komisja nadzwyczajna, która dokona przeglądu funkcjonowania samorządu. To uzgodnienie spotkania Kopacz z liderami trzech partii parlamentarnych. Wnioski z prac komisji mają być gotowe wiosną 2015 r.

W spotkaniu z Kopacz wzięli udział: wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński, lider SLD Leszek Miller oraz przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot; w spotkaniu nie uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński ani przedstawiciel klubu Sprawiedliwej Polski.

Na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów z liderami trzech partii parlamentarnych Kopacz poinformowała, że jednym z jego efektów jest porozumienie co do powołania w Sejmie komisji nadzwyczajnej, która zajmie się przeglądem samorządu. Zapowiedziała złożenie wniosku w tej sprawie. W komisji mają zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

- Umówiliśmy się na przedstawienie katalogu zagadnień i co do tego katalogu też jesteśmy zgodni, czym ta komisja nadzwyczajna miałaby się zajmować. Będzie wspierana również opracowaniami i analizami, które w tej chwili prowadzi minister finansów, czyli jednocześnie w takiej relacji: zadania-finansowanie przez budżet - mówiła premier.

Według Kopacz, wnioski z prac komisji nadzwyczajnej, również propozycje legislacyjne, mają być gotowe pod koniec maja - na początku czerwca przyszłego roku.

Premier zaznaczyła, że przypadająca w maju 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce. - To czas na przegląd, gdzie mamy bardzo słabe obszary funkcjonowania samorządu, a gdzie są te przeregulowane, gdzie są niedowartościowane finansowo; stąd też jest zgoda, aby takiego przeglądu funkcjonowania samorządu po tych 25 latach dokonać - podkreśliła szefowa rządu.

Kopacz poinformowała, że spotkania z liderami partii parlamentarnych będą cykliczne. Jak tłumaczyła, nie ustalono reguły dotyczącej tego, jak często będą się one odbywać, bo będzie to uzależnione także od bieżącej sytuacji.

Szefowa rządu powiedziała, że kolejne spotkanie ma odbyć się w jej kancelarii za dwa tygodnie. Jak tłumaczyła, na tym spotkaniu zostanie m.in. ustalony katalog spraw, którymi powinna zająć się komisja nadzwyczajna ds. przeglądu funkcjonowania samorządu.

Premier zapewniła, że będzie wysyłać zaproszenia na kolejne spotkania w KPRM do "każdego przedstawiciela każdego klubu". Poinformowała też, że przyjęła zaproszenia na rozmowę z klubami, których przedstawiciele spotkali się z nią w środę.

Dopytywana - podkreśliła, że będzie nadal zapraszać prezesa PiS. Pytana o to, jak odebrała nieobecność Kaczyńskiego na środowym spotkaniu, odpowiedziała, że "koncentrowała się na tematach", którym spotkanie było poświęcone.

Kaczyński warunkował wcześniej swoją obecność na spotkaniu w kancelarii premiera tym, by Kopacz wzięła udział we wspólnym posiedzeniu klubu PiS i Sprawiedliwej Polski w środę rano i odpowiedziała na pytania m.in. dotyczące obniżenia wieku emerytalnego.

Premier nie pojawiła się na tym spotkaniu w Sejmie. Tłumaczyła to w środę rano wcześniej zaplanowanymi obowiązkami. Zapowiedziała jednak, że może wziąć udział w posiedzeniu klubów PiS oraz SP, ale w trakcie przyszłego posiedzenia Sejmu.

Premier podkreśliła, że kwestie, o których chce dyskutować z przedstawicielami klubów, to "są sprawy ważne dla Polaków". - To nie jest sprawa tylko i wyłącznie marketingu i kłótni politycznych, ale roboty, która - wydaje mi się - jest obowiązkiem każdego z nas, kto uczestniczy w polityce - powiedziała premier.

Jak tłumaczyła, cykliczne spotkania z liderami partii parlamentarnych będą dotyczyć tematów "niekolizyjnych", czyli takich, które można "załatwić ponadpartyjnie". Według niej takimi kwestiami są m.in. bezpieczeństwo energetyczne czy bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.

Spotkania te - mówiła szefowa rządu - mają "na celu omawianie tych problemów obywateli, które są możliwe do zrealizowania bądź w formie ustawy lub uchwały czy rozporządzenia".

- W zachowaniu posłów, w tyle głowy jest przede wszystkim to, z jakiej partii pochodzą i "kiedy jestem z opozycji, to muszę za wszelką cenę przeszkodzić, by nie uchwalili jakiegoś aktu prawnego", a tak naprawdę, gdy obserwujemy wynik głosowania, okazuje się, że zdecydowana większość głosuje za tym rozwiązaniem - mówiła Kopacz.

- Nie wymagam, by partie polityczne nagle zmieniły swój program i wiadomą rzeczą jest, że nie będziemy mówili o rzeczach, które nas różnią - zaznaczyła. Nie będziemy sobie stawiać politycznych ultimatów. Będziemy rozmawiać o tym, co możemy ponadpartyjnie uchwalić, ustalić, przeprocedować szybko i dać Polakom, bo oni na to czekają - dodała Kopacz.

Premier była też pytana, czy na spotkaniu z trzema liderami partyjnymi poruszono kwestię postulowanej przez SLD "godziny pytań do premiera" - tak aby raz w miesiącu Prezes Rady Ministrów przez godzinę odpowiadał na pytania posłów koalicji i opozycji.

Kopacz zaznaczyła, że sprawa ta pojawiła się na końcu spotkania. "Nie boję się takich pytań, jestem otwarta na rozmowę; jeśli to nawet ma być forma pytań i odpowiedzi premiera - jestem gotowa na taką formę" - zadeklarowała szefowa rządu.

pap