Ordo Iuris ostrzega: "Kompas Nowackiej nie ma żadnego punktu odniesienia". To edukacyjne szalbierstwo!
Kim ma być absolwent polskiej szkoły? Osobą rozumną i wolną – czy „elastycznym zasobem kompetencji" dostrojonym do rynku pracy? Ordo Iuris opublikował analizę „Profilu absolwenta i absolwentki" – dokumentu założycielskiego reformy „Reforma26. Kompas Jutra", z którego MEN wyprowadzi nową podstawę programową już od roku szkolnego 2026/2027. Ekspert Ordo Iuris - dr Artur Górecki - nie zostawił na materiale suchej nitki.
Dr Artur Górecki, dyrektor Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris, wykazuje, że pod pozornie neutralnym językiem kryje się konkretna – i głęboko problematyczna – wizja człowieka: uczeń zredukowany zostaje do mierzalnego zestawu kompetencji, a rynek pracy jest przedstawiony, jako nadrzędny horyzont wychowania; klasyczne pojęcia – cnota, prawda, dobro, wspólnota – zachowują brzmienie, ale tracą treść; szeroko propagowany w Kompasie „dobrostan" rozumiany jest jako subiektywny komfort zamiast obiektywne dobro osoby; kierunek wychowania polskich dzieci wyznaczany zostaje przez gremia eksperckie OECD i UE – kosztem rodziny, Kościoła i wspólnoty lokalnej; Kompasowi brak wreszcie umocowania prawnego: dokument nie przeszedł drogi legislacyjnej, ustawę zawetował Prezydent, a MEN forsuje zmiany rozporządzeniem – metodą już trzykrotnie kwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny.
Jak zastrzega dyrektor Centrum Edukacyjnego Ordo Iuris, krytyka zawarta w analizie nie zmierza do odrzucenia troski o kompetencje ani przygotowania młodych ludzi do życia we współczesnym świecie. Chodzi o przywrócenie właściwej hierarchii, w której kompetencje pozostają w służbie dojrzałej osoby, a nie odwrotnie. Jak podsumowuje autor, kompas – od którego reforma bierze swoją nazwę – jest przyrządem użytecznym tylko wówczas, gdy istnieje stały punkt odniesienia. Pozbawiony go, obraca się swobodnie i potrafi wskazać każdą stronę z jednakową pewnością.
"Kompas jest użyteczny tylko wtedy, gdy istnieje stały punkt odniesienia. Pozbawiony go – wskaże każdą stronę z jednakową pewnością", podsumowuje bezlitośnie "edukacyjny" wyrób made in Nawrocka dr Adam Górecki.
Źródło: x.com/Adam Górecki, Ordo Iuris, Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Stuu przed sądem. Prokuratura chce, by został w areszcie
Wielki skok na kasę Polaków? Rząd Tuska uderza w 3 miliony przedsiębiorców!
Torz publikuje zdjęcia Amelkowej Chaty w kolejnym wątku afery powodziowej. "Właściciel zapomniał wywiesić jeden baner"