Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydenta m.st. Warszawy z dnia 6 grudnia 2021 r. dotyczącą przyznania odszkodowania za nieruchomość położoną w Warszawie przy ul. Sobieskiego 46 w kwocie 9 222 540, 00 zł. Komisja przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia. Dodała, że organ przeprowadził wadliwie postępowanie dowodowe i oparł się na niewłaściwych dokumentach.
Według ustaleń Komisji Weryfikacyjnej, decyzja prezydenta m.st. Warszawy z dnia 6 grudnia 2012 r. jest obarczona licznymi naruszeniami prawa dot. sfery prowadzonego postępowania dowodowego. Komisja ustaliła, że prezydent nie przeprowadził własnych dowodów, a oparł się na tych, które zostały dostarczone przez stronę, która starała się o wypłatę odszkodowania o wartości 9 222 540, 00 zł.
Trwałe uszkodzenia dokumentu
Komisja Weryfikacyjna ustaliła, że dowód z akt postępowania przed prezydentem, czyli fragment Ogólnego Planu Zabudowania m.st. Warszawy zawierał trwałe uszkodzenia, które uniemożliwiały jego prawidłowe odczytanie, a co dopiero posłużenie się nim jako dowodem w sprawie, czego organ dokonał.
Archiwum Państwowe w Warszawie sygnalizowało, że fragmenty planu są nieczytelne i należy poczynić dodatkowe ustalenia. Jednak prezydent tego zaniechał.
Przez wnioskodawcę został złożony wniosek o przyznanie odszkodowania za obszar o powierzchni 8 428 m². Jednak w decyzji przyznającej odszkodowanie prezydent ustalił odszkodowanie za powierzchnię w 9 430 m².
Organ nie wyjaśnił przy tym z jakich powodów przyznał osobie wnioskującej odszkodowanie za powierzchnię większą o 1 002 m², niż ta, która była wnioskowana.
Ocena Komisji Weryfikacyjnej
Według Komisji prezydent m.st. Warszawy nie zbadał też w prawidłowy sposób, czy w sprawie została spełniona kolejna z przesłanek wskazanych w art. 215 ust. 2 u.g.n. Chodzi o pozbawienie byłej właścicielki nieruchomości faktycznej możliwości władania działką po dniu 5 kwietnia 1958 r.
Organ, w uzasadnieniu wydanej decyzji, oparł się wyłącznie na opinii geodezyjnej sporządzonej na zlecenie wnioskodawcy. W świetle obowiązujących przepisów dokument ten stanowi opinię prywatną. Według Komisji dokument powstały na zlecenie strony nie mógł stanowić wyłącznej podstawy ustalenia kluczowej okoliczności niniejszej sprawy. W tym przypadku również prezydent m.st. Warszawy zaniechał podjęcia stosownych czynności celem uzyskania odpowiedniego materiału dowodowego na tę okoliczność.
W ocenie Komisji koniecznym jest jej ponowne rozpoznanie przez Prezydenta m.st. Warszawy. Zaznaczono, że niezbędne jest przeprowadzenie kluczowych czynności dowodowych jak i wyjaśniających, celem rozpoznania wniesionych w sprawie wniosków o odszkodowanie w sposób wolny od wad.
Powyższe przesłanki obligowały Komisję Weryfikacyjną, zgodnie z ustawą o jej działaniu, do uchylenia w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z dnia 6 grudnia 2012 roku i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.
#KomisjaWeryfikacyjna wydała dziś decyzje ws. nieruchomości przy ul. Sobieskiego 46 ⤵ pic.twitter.com/cZ9RIzVnFX
— KomisjaWeryfikacyjna (@KW_GOV_PL) May 18, 2021
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!