Przejdź do treści
Ważne TVN pozywa prezesa Republiki. Przyjdź i wesprzyj Tomasza Sakiewicza. Dzisiaj od 12.20 do 13.20 w Sądzie Okręgowym w Warszawie al. Solidarności 124, sala 129 (I piętro, korytarz H)
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
12:50 Rosja: Rafineria ropy naftowej w mieście Ufa w Baszkirii stanęła w ogniu w wyniku ataku ukraińskich dronów
12:30 Ukraina: Parlament po raz trzeci wybrał Andrija Sybihę na stanowisko szefa MSZ
11:46 Obywatel Ukrainy podejrzany w sprawie wysadzenia rosyjskiego gazociągu Nord Stream w 2022 roku został ujęty w Chorwacji na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Wcześniej jego wydania odmówił Berlinowi polski sąd
11:12 Węgry: Były prezes węgierskiego Sądu Najwyższego Andras Baka objął w środę urząd prezydenta Węgier
10:47 Śląskie: Pijany kierowca uszkodził 10 pojazdów zaparkowanych nad jeziorem Dzierżno Duże. Ujęli go świadkowie, którzy przekazali go policji. Mężczyzna, obywatel Ukrainy, miał w organizmie 1,8 promila alkoholu; miał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów
09:36 GUS: W sierpniu 2026 r. odnotowano pogorszenie nastrojów konsumenckich zarówno dotyczących obecnej, jak i przyszłej sytuacji, w stosunku do poprzedniego miesiąca
09:12 Małopolskie: Ruch pociągów na odcinku Chabówka – Raba Wyżna został wstrzymany po zderzeniu pociągu osobowego z rowerzystą – poinformowała straż pożarna. 66-letni rowerzysta zginął na miejscu
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Brańsku zaprasza 23 sierpnia o godz. 16:30 nad zalew w Brańsku na II edycję wydarzenia „Polityka od kuchni – Smaczne kąski prosto z Sejmu”. Gośćmi będą Przemysław Czarnek, Sebastian Łukaszewicz, Andrzej Śliwka, Mariusz Kałużny i M
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a

Kolenda-Zaleska chciała poniżyć sędziego Kapiński. Nic z tego, takiej odpowiedzi się nie spodziewała! ZOBACZ!

Źródło: Screen za TVN

Dziś w TVN gościem wieczornej rozmowy był sędzia Sądu Najwyższego Zbigniew Kapiński. Przyszedł do stacji TVN z "szacunku do widzów" jak sam powiedział na początku, a spotkała go żenująca tyrada prowadzącej Katarzyny Kolendy-Zaleskiej. Ale to nic, sędzia w bardzo kulturalny sposób sprowadził dziennikarkę na ziemię. A w sieci już pojawiły się odpowiednie komentarze.

Kolenda - Zaleska w sposób bardzo arogancki przedstawiła swojego gościa w programie wieczornym w TVN. Myślała, że może pozwolic sobie na tego typu zachowanie, co spotkało się z bardzo grzeczną, ale za to mocną odpowiedzią samego gościa. 

ZOBACZ:

A sama rozmowa sędziego Kapińskiego po tym - jakże ohydnym - przedstawieniu przez prowadzącą, to po prostu orka na nielegalnych działaniach obecnej władzy. 

Na początku sędzia Kapiński był pytany w TVN24 czy Dariusz Barski pełni obecnie funkcję Prokuratura Krajowego. 27 września Izba Karna SN w składzie sędziów - Zbigniewa Kapińskiego, Marka Siwka i Igora Zgolińskiego - stwierdziła, że powołanie Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 r. było prawnie skuteczne. Sędzia Kapiński w uzasadnieniu uchwały SN ocenił, że w styczniu br. doszło do "instrumentalnego wykorzystania prawa" przy odsunięciu Barskiego ze stanowiska szefa PK.

"Zgodnie z uchwałą składu Sądu Najwyższego z 27 września pan prokurator Barski został na podstawie obowiązujących przepisów przywrócony ze stanu spoczynku. Przepisy te, czyli art. 47, par. 1 i 2 (chodzi o przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze - PAP), nie mają charakteru epizodycznego. Obowiązują nadal i obowiązywały w dacie przywrócenia - w związku z tym (Dariusz Barski) jest prokuratorem krajowym".

- odpowiedział Kapiński.

Sędzia był też pytany, czy uchwała SN w tej sprawie wiąże jedynie gdański sąd (Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe), który zadał pytanie w tej sprawie, czy też wszystkie sądy w Polsce.

"Zgodnie z art. 441 par. 3 kodeksu postępowania karnego bezpośrednio wiąże sąd pytający. Jeżeli Sąd Najwyższy wydał uchwałę, to ta uchwała wiąże sąd pytający" 

 

- odpowiedział Kapiński.

Dopytywany, czy wiąże inne sądy, co jest ważne dla funkcjonowania prokuratury, odpowiedział, że 

"bezpośrednio nie wiąże, co wynika z przepisów prawa, ale - tak jak było do tej pory - mocą autorytetu Sądu Najwyższego uchwały Sądu Najwyższego były i są szanowane przez instytucje, przez sądy, które powołują się w uzasadnieniach swoich wyroków, postanowień z uwagi na autorytet Sądu Najwyższego, jeżeli się oczywiście zgadzają" 

 

- powiedział Kapiński.

"Teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe dotyczące konkretnych spraw. I od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę, czy będą się powoływać w swoich orzeczeniach, zajmując określone stanowisko procesowe" 

 

- dodał.

Za to w sieci wrze po bezczelnej prezentacji Kolendy-Zaleskiej. Nikt nie ma wątpliwości, że prowadząca powinna ponieść konsekwencje swojej ohydnej postawy. ZOBACZ