Grupa Azoty podpisała umowę z firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, tzw. Instalacji Neutralizacji w Tarnowie - poinformowała spółka.
Zgodnie z planami Grupy Azoty rozpoczęcie budowy obiektu produkcyjnego azotanu amonu i obiektów towarzyszących na terenie tarnowskich Azotów planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku, a zakończenie inwestycji przewidziano w czwartym kwartale 2025 r.
Grupa Azoty podpisała umowę z firmą thyssenkrupp Uhde na wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji stężonego roztworu azotanu amonu, tzw. Instalacji Neutralizacji w Tarnowie.https://t.co/qGiEXbyB9T
— TVP3 Kraków (@TVP3Krakow) August 21, 2023
Jak podała spółka w poniedziałkowym komunikacie, realizacja projektu umożliwi poprawę efektywności produkcji dzięki znacznemu obniżeniu energochłonności procesu wytwarzania nawozów oraz pozwoli na redukcję zużycia energii w procesie produkcyjnym o przeszło 250 tys. GJ rocznie. To kolejny krok Grupy Azoty w kierunku wypełniania założeń Zielonego Ładu - wskazano. Dodano, że wykonanie dokumentacji licencyjnej oraz dostawę aparatów i kluczowych urządzeń dla nowobudowanej instalacji powierzono firmie thyssenkrupp Uhde.
Według przekazanych informacji nowy obiekt zastąpi istniejącą, wyeksploatowaną oraz bardziej energochłonną instalację i zabezpieczy surowiec do dalszej produkcji nawozów saletrzanych w Tarnowie, w tym Saletrosanu i Saletrzaku. Zdolności produkcyjne to 1500 t/d stężonego roztworu azotanu amonu o stężeniu 94 proc. lub 86 proc.
Prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc przekazał, że nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania procesu produkcyjnego nawozów na środowisko oraz zredukowanie ilości powstających ścieków procesowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji aparatów, automatyki pomiarowej i zabezpieczeniowej wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa technicznego na instalacji.
"Realizacja nowoczesnej, bezpiecznej i mniej energochłonnej instalacji Azotanu Amonu, która powstanie w Tarnowie to również możliwości dalszego rozwoju oferty produktowej spółki. Obszar nawozowy jest jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Azoty, a jednym z kierunków strategicznego rozwoju Grupy Azoty jest dalsze umacnianie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie" - wskazał Hinc, cytowany w komunikacie.
▶Nowa instalacja pozwoli na zmniejszenie wskaźników zużycia surowców podstawowych, co wpłynie na obniżenie kosztów pracy instalacji, a także zmniejszenie oddziaływania na środowisko👇👇👇
— AgroNews (@AgroNews1) August 21, 2023
Grupa Azoty #nawozy #rolnictwohttps://t.co/bRco4m9E3n
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!