Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
20:40 Pięciu policjantów zostało zastrzelonych w stanie Michoacan na zachodzie Meksyku, na obszarze działalności kartelu Jalisco Nueva Generacion (CJNG). Media podkreślają, że atak nastąpił dzień przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej
19:50 Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek o odwołaniu zaplanowanych na nadchodzącą noc ataków na Iran. Dodał, że końcowe ustalenia dotyczące porozumienia z Iranem zostały zaakceptowane
19:02 W żadnym z krajów - zarówno gospodarzy mundialu, czyli USA, Kanadzie i Meksyku, jak i państwach europejskich - nie odnotowuje się obecnie zachorowań na gorączkę krwotoczną ebola
18:05 Narodowy Instytut Wolności przyznał "Akcji Demokracji" 406 930 zł na „wsparcie bieżących działań i rozwój instytucjonalny”. To organizacja znana z głośnej afery z kampanii prezydenckiej 2025 roku - szczegóły na tvrepublika.pl
18:00 Od 18 czerwca apteki będą mogły wprowadzić dzielnie recept. Oznacza to, że pacjenci nie będą zmuszeni do realizacji całej recepty w jednym miejscu
17:26 Część pięter i korytarzy Pentagonu zamknięto, a z innych ewakuowano ludzi z powodu „incydentu z udziałem niebezpiecznych substancji” - podała w czwartek stacja CNN
17:16 Premier Węgier Peter Magyar przyznał, że jego ugrupowanie Tisza przygotowuje projekt ustawy, który umożliwi odwołanie z urzędu prezydenta Tamasa Sulyoka
16:12 Prezydent Karol Nawrocki po raz trzeci zawetował rządową ustawę dotyczącą rynku kryptowalut
15:47 Kaczyński o stowarzyszeniach w PiS: będziemy musieli tę sprawę rozwiązać; obecnie nie szkodzą partii
15:01 25 nowych terapii, w tym 10 onkologicznych i 15 nieonkologicznych, 1 lipca znajdzie się na liście refundacyjnej
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wlkp. zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem 12 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik PRZY PARAFII PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oświęcim zaprasza na spotkanie z dr. Oskarem Kidą 12 czerwca, godz. 18:00 ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 11a, Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie z posłami Mariuszem Krystianem, Pawłem Szrotem. 12 czerwca, godz. 18:00 "Ale Sztuka Bistro", ul. Rynek 14, Chrzanów
Wydarzenie Marek Jakubiak i Andrzej Kobylarz zapraszają na II Namiot Republikański, który odbędzie się w dniach 12–14 czerwca w ośrodku SUS Mazuria na Mazurach, uczestnikami wydarzenia będą wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki oraz Adam Borowski
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” Ciechanów zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 17.00, ul. Mickiewicza 1, Ciechanów, Sala NSZZ Solidarność
Wydarzenie Klub ,,Gazety Polskiej” zaprasza na spotkanie z Posłem do PE Jackiem Ozdobą, Senatorem RP Krzysztofem Bieńkowskim, 12 czerwca, godz. 19.00, ul. Witosa 1, Chorzele, Strażnica OSP
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bydgoszcz zaprasza na spotkanie z dr Stefanem Patuszewskim, autorem książki "Bydgoska młodzież na barykadach lat 80 XX wiek". 13 czerwca, godz. 13:00 Biblioteka UKW, I piętro Bydgoszcz
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Oborniki Śl. zaprasza na Mszę Św. w intencji Ojczyzny w związku z rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz. 14 czerwca, godz.17:30 Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Bagnie
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Płock zaprasza na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, 14 czerwca, godz. 16:00 Kościół pw. św. Stanisława Kostki, ul. Jachowicza 4, Płock
Wydarzenie Zapraszamy na Gwiaździsty zlot Klubu "Gazety Polskiej" Dzierżoniów II i ORP NA WIELKĄ SOWĘ im. por. J. Kaszyńskiego ku czci Żołnierzy Niezłomnych zamordowanych w Dzierżoniowie. WIELKA SOWA, 14 CZERWCA, GODZ. 12:00
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz 14.00 Park im. J. Waldorffa, przy ul.Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Kawaleryjski weekend w gminie Hrubieszów - X Święto Strzelca Konnego

Źródło: Fot. Waldemar Kompała

W najbliższy weekend (13-14 lipca) w gminie Hrubieszów spotkają się miłośnicy tradycji polskiej kawalerii, jeździectwa i militariów. Fundacja Niepodległości, gmina Hrubieszów oraz Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych zapraszają na jubileuszowe X Święto Strzelca Konnego.

Organizatorzy podkreślają, że odtworzenie przedwojennego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych realizują od roku 2015.
Miejscem uroczystości i obchodów będą: Hrubieszów - w sobotę 13 lipca i Łotoszyny k/Hrubieszowa - w sobotę i niedzielę 13-14 lipca.

Głównym celem wydarzenia jest tradycyjnie upamiętnienie obecności 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK. Promuje ono równocześnie współczesne budowanie potencjału obronnego Rzeczypospolitej nad Jej wschodnią granicą.

Upamiętnienie będzie obejmowało dwudniowe odtworzenie tradycyjnego Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych, które zgodnie z kawaleryjskim zwyczajem rozpocznie się Mszą św. w kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, w sobotę 13 lipca 2024, o godz.11:00.

Następnie rozpoczną się towarzyszące świętu pokazy sprawności kawaleryjskiej, rozgrywane w odniesieniu do regulaminu Mistrzostw Konnych Wojska Polskiego „Militari" z lat II RP. W ciągu dwóch dni uczestnicy zaprezentują ujeżdżenie, strzelanie, skoki przez przeszkody oraz pokazy władania białą bronią – szablą i lancą, konno.

W tym roku przypada 90. rocznica Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego, które w roku 1934 zorganizował w Hrubieszowie 2.Pułk Strzelców Konnych.

Odtworzenie Święta Pułkowego 2.Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie pozwoli przypomnieć rolę Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich w latach walk o kształt granic Niepodległej (1918 - 1921). Swoje korzenie mają tu tak słynne jednostki jak 1.Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego oraz 7.Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego.

2 Pułk Strzelców Konnych został utworzony ze szwadronów kawalerii przybyłych do Polski z Francji wiosną 1919 roku, wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera. Po zwycięskiej wojnie z sowiecką Rosją, w roku 1920, Pułk otrzymał Garnizon w Hrubieszowie. Jego tradycje współcześnie dumnie kontynuuje 2.Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Dzisiaj także w także wiele jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, broniącej wschodniej granicy Rzeczypospolitej, dziedziczy chlubne tradycje polskiej jazdy.

Wydarzenie w atrakcyjnej formie zaprezentuje tradycję polskiej kawalerii i wysokie standardy jej wyszkolenia. Wykaże też wartość ich współczesnego kontynuowania, m.in. w kształtowaniu postaw patriotycznych. Kontekst czasu wydarzenia i jego miejsca – kierują myśli ku obrońcom naszych polskich granic.

Maciej Szymczak, członek zarządu Fundacji Niepodległości: "W naszej ocenie wydarzenie skutecznie przyczynia się do wzmacniania więzi łączących społeczeństwo z Siłami Zbrojnymi RP. W obecnej trudnej sytuacji wykazywanie tego typu pozytywnych relacji – odnoszących się do polskiej tradycji niepodległościowej – zasługuje na dołożenie wszelkich starań. Codzienny trud wkładany przez kawalerzystów w perfekcyjne wypełnianie obowiązków, może być do dzisiaj wzorem zaangażowania w służbę dla Ojczyzny. Eksponowanie tego dziedzictwa w środowiskach podtrzymujących tradycję polskiej jazdy – także na płaszczyźnie edukacji obywatelskiej – jest jednym z elementów wydarzenia, które organizujemy od 2015 roku".

Artystycznym uzupełnieniem jubileuszowego kawaleryjskiego święta będzie w sobotę 13 lipca 2024 wieczorny festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE", zorganizowany dla mieszkańców wraz z gminą Hrubieszów w Łotoszynach k/Hrubieszowa, o godz.18:00. W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego", która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

Na niedzielę 14 lipca zaplanowano w Łotoszynach k/Hrubieszowa od godz.10:00 pokazy sprawności kawaleryjskiej (skoki przez przeszkody, pokazy władania lancą i szablą konno) oraz festyn patriotyczny. Jego istotnym elementem będą pokazy statyczne nowoczesnego sprzętu wojskowego jednostek Sił Zbrojnych RP, kontynuujących chlubne dziedzictwo polskiej jazdy. Będzie można obejrzeć sprzęt bojowy jednostek 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19.Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Co szczególnie ciekawe w kontekście kawaleryjskiego święta – nadbużańscy Terytorialsi, którzy mają w swoim Rejonie Odpowiedzialności wyjątkowo trudne tereny położone na granicy nad Bugiem, w swojej codziennej służbie używają konnych patroli w miejscach niedostępnych dla pojazdów. Konny patrol Terytorialsów będzie także obecny w niedzielę 14 lipca w Łotoszynach k/Hrubieszowa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia objęte programem – jest wolny (z wyjątkiem sobotnich uroczystości na terenie koszar 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, JW4055, gdzie ze względów regulaminowych obowiązują imienne zaproszenia)

Fundacja Niepodległości organizuje jubileuszowe X Święto Strzelca Konnego we współpracy ze Szwadronem Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Gminą Hrubieszów. Organizatorzy dziękują za współpracę 2.Hrubieszowskiemu Pułkowi Rozpoznawczemu, 18."Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej i 19.Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Partnerem wydarzenia „X Święto Strzelca Konnego. Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2 PSK" – jest Województwo Lubelskie. Wydarzenie bierze udział w Programie „Warto być Polakiem", którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Z uwagi na duże zasługi Lubelszczyzny w formowaniu polskich jednostek kawaleryjskich, wydarzenie wpisuje się także w obchody 550 lat Województwa Lubelskiego. Wydarzenie uzyskało także wsparcie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Zadanie: „Święto Strzelca Konnego". Upamiętnienie obecności 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie i dziedzictwa jego tradycji, wraz z odtworzeniem historycznego Święta Pułkowego 2.PSK z konkursowymi pokazami kawaleryjskimi oraz tematyczną wystawą o dziedzictwie 2.PSK i specjalnymi lekcjami tematycznymi dla młodzieży szkolnej — dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".

PROGRAM X ŚWIĘTA STRZELCA KONNEGO

13 LIPCA / SOBOTA HRUBIESZÓW
Odtworzenie historycznego Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych

11:00 Msza św. w kościele Garnizonowym
pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

12:30 Uroczysty Apel Pamięci oraz ceremonia
pod obeliskiem 2 Pułku Strzelców Konnych
na terenie koszar
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego
(wstęp za zaproszeniami)

13 LIPCA / SOBOTA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

15:30 Pokazy ujeżdżenia oraz strzelania

18:00 Festyn muzyczny „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE" (WSTĘP WOLNY)
W kawaleryjskim i tanecznym repertuarze z epoki wystąpi „Orkiestra Reprezentacyjna Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20.Pułku Ułanów imienia Króla Jana III Sobieskiego", która przyjeżdża na Święto Strzelca Konnego z Wierzawic k/Leżajska.
W czasach II RP w pobliżu terenów, gdzie odbędzie się festyn, ćwiczyli regularnie kawalerzyści 2.Pułku Strzelców Konnych.

14 LIPCA / NIEDZIELA ŁOTOSZYNY (WSTĘP WOLNY)

10:00-17:30
Festyn patriotyczny „Kontynuacja dziedzictwa kawalerii"
Kawaleryjski Memoriał Mjr. Michała Radzimińskiego, upamiętniający
szefa wyszkolenia sportowego
w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie.

11:00 Pokaz skoków przez przeszkody

13:00 Pokaz władania lancą konno

15:00 Pokaz władania szablą konno

16:00 Pokazy nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia jednostek Sił Zbrojnych RP:
18 Dywizji Zmechanizowanej,
2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego,
2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej
19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej

17:00 Ceremonia zakończenia.

Fundacja Niepodległości