Przejdź do treści
Kaleta: Frustracja młodych ludzi jest kosztem społecznym bezrobocia
telewizja republika

– Frustracja młodych ludzi jest jednym z kosztów społecznych bezrobocia. To z kolei powoduje, że są oni bardziej podatni na populizm serwowany przez niektóre partie – mówił w programie „Ekonomia raport” Sebastian Kaleta. Prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski nie miał wątpliwości, że bez rozwoju ekonomicznego oraz bez innowacji w gospodarce nic się nie zmieni, a różnego rodzaju programy unijne będą jedynie rekompensować starty związane ze zjawiskiem bezrobocia wśród młodych.

Unia chce wesprzeć zatrudnienie młodych

Komisja Europejska udostępni środki w wysokości 1 miliarda euro, przeznaczone na wsparcie programów dotyczących zatrudnienia młodzieży.

Jak podaje Eurostat, w Unii Europejskiej bezrobocie wśród osób do 25. roku życia wynosiło w 2014 roku 22,1 proc. W niektórych krajach europejskich wskaźnik ten sięgał ponad 50 proc. Natomiast w Polsce było to 24,2 proc.

– Mój cel jest jasny: młodzi ludzie w Europie muszą mieć pracę. Wyzwanie to nie jest niczym nowym. Od jakiegoś czasu państwa członkowskie współpracują z Unią Europejską w tym obszarze. Prawie dwa lata temu Komisja wprowadziła gwarancję dla młodzieży. W ramach tego programu państwa członkowskie powinny zagwarantować wszystkim młodym ludziom poniżej 25. roku życia, że w ciągu czterech miesięcy od momentu zakończenia nauki lub utraty pracy znajdą dobrą pracę, zaczną przyuczać się do zawodu lub będą się dalej kształcić, co pomoże im w przyszłości znaleźć zatrudnienie – mówiła o programie KE Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, która jest autorem inicjatywy.

Kaleta: Trudno ocenić efekty takich programów

– Zła sytuacja w wielu krajach Europy powoduje, że młodzi nie mogą skutecznie wejść na rynek pracy – zauważył Kaleta. Podkreślał, że taki stan rzeczy rodzi wiele kosztów społecznych.

– Jak zapobiec kosztom społecznym, które rodzi ten problem? Właśnie to jest zawarte w propozycjach Komisji Europejskiej. Są to przede wszystkim dofinansowania. Jednak ciężko jest sprawdzić, jakie są tego efekty – mówił prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski. Sebastian Kaleta podkreślał, że mamy tego przykład w Polsce, kiedy ludzie pobierają pewne środki, one nie generują nowych miejsc pracy. – To jest główna wada tego systemu – ocenił.

Bez innowacji nic się nie zmieni

Przenosząc dyskusję na grunt polski, Kaleta zauważył, że w Polsce sytuacja jest zależna od regionu. – Są regiony, gdzie bezrobocie niskie wśród młodych ludzi, jak np. Mazowsze, czy sama Warszawa, a są regiony np. na Podkarpaciu, gdzie sięga ono 40 proc. – klarował Kaleta.

– Biorąc pod uwagę współczynniki ekonomiczne, widać, że kryzys się kończy i znalezienie pracy powinno być coraz mniejszym problemem – ocenił. Według Kalety to, że młodzi nie mogą wejść na rynek pracy jest zasługą specyfiki polskiego rynku pracy i tego, że ludzie pracują coraz dłużej, przez co młodzi później są potrzebni na tym rynku.

Prezes Stowarzyszenia Młodzi dla Polski nie miał wątpliwości, że bez rozwoju ekonomicznego oraz bez innowacji w gospodarce nic się nie zmieni, a programy, takie jak ten oferowany przez Komisję Europejską będą jedynie rekompensować starty związane ze zjawiskiem bezrobocia wśród młodych.

– Frustracja młodych ludzi jest jednym z kosztów społecznych bezrobocia. To z kolei powoduje, że są oni bardziej podatni na populizm serwowany przez niektóre partie – wyjaśniał Sebastian Kaleta. 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Najnowsze

Nieoficjalny kandydat PiS na prezydenta ścigany listem gończym przez Rosję

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Dlaczego Tusk nie pomaga powodzianom?

Sikorski czy Trzaskowski? Dziś głosowanie w prawyborach KO

KO rządzi. Prawie połowa Polaków ma problemy finansowe