Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
11:09 Katowice: Akt oskarżenia ws. wypadku drogowego, w którym zginęła matka z dzieckiem
10:42 Pakistan: Autokar spadł do skalistego wąwozu; co najmniej 40 zabitych
09:07 CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 65 proc. punktów z polskiego i 55 proc. z matematyki
08:33 Indonezja: Wojsko odnalazło ciało amerykańskiego pilota zabitego przez separatystów
08:24 Zachodniopomorskie: Urzędnicy oskarżeni o korupcję, niedopełnienie obowiązków i płatną protekcję
07:47 Świat: Ceny miedzi w Londynie rosną, bo oddala się podwyżka stóp procentowych w USA
07:24 Ukraina: Liczba ofiar ataków Rosji na Kijów wzrosła do 30
07:06 Policja: w czwartek utonęły cztery osoby, a od początku czerwca już 70
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bytowie zaprasza na spotkanie otwarte z Michałem Kowalskim Posłem na Sejm RP do Mądrzechowa k. Bytowa w dniu 10 lipca 2026 r. na godz. 15.00, ul. Sportowców 19, świetlica wiejska
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Pucku oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z posłem Patrykiem Wichertem. 8 lipca (środa), o godz. 18:00 w Harcerskim Ośrodku Morskim. Po spotkaniu odbędzie się Msza za Prezydenta RP w puckiej farze

Już dzisiaj 34. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Źródło: parafiada.pl

Pół tysiąca dzieci i młodzieży z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi i Niemiec weźmie udział w rozpoczynającej się parafiadzie dzieci i młodzieży, która w Warszawie trwać będzie w najbliższym tygodniu – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Inauguracja 34. MPDiM przewidziana jest o godz. 13.00 w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie na Siekierkach, gdzie odbędzie się msza święta, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Radosław Orchowicz, udział weźmie również prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów ojciec Mateusz Pindelski.

Parafiada to projekt edukacyjno-wychowawczy dla dzieci i młodzieży, zainicjowany przez pijara ojca Józefa Jońca i realizowany nieprzerwanie od 1988 r. Wzorowana na starogreckiej triadzie stadion-teatr-świątynia parafiada obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

Biuro prasowe KEP poinformowało, że udział w tegorocznej parafiadzie potwierdziło 19 reprezentacji zagranicznych: 5 z Litwy, 5 z Łotwy, 7 z Ukrainy, jedna z Białorusi i jedna z Niemiec. Z Polski przyjedzie 27 grup reprezentujących szkoły, parafie, kluby sportowe i związane z innymi organizacjami, np. z drużynami harcerskimi. Ich liczebność szacowana jest na ok. 250 osób.

Miasteczko parafiadowe, gdzie odbywać się będą wydarzenia związane z programem sportowym, kulturalnym i formacyjnym, zorganizowano na Kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Ursynowie.

Organizatorzy informują, że współzawodnictwo sportowe rozgrywane będzie w 11 dyscyplinach, 23 konkurencjach w trzech kategoriach wiekowych. Wśród dyscyplin sportowych znajdą się m.in. biegi na 60, 100, 300, 400, 1000, 1500 metrów, biegi przełajowe na 500, 1000 i 1500 metrów, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową i skok w dal, tenis stołowy, badminton, ringo, szachy i warcaby oraz bieg na orientację, a także turniej piłki nożnej, piłki koszykowej i piłki siatkowej.

Tegoroczny program kulturalny odbędzie się pod nazwą "Konwent sztuki". Wśród warsztatów znajdą się m.in. łączenie sztuki tworzonej wirtualnie w goglach VR z jej rzeczywistym odbiorem, malowanie folią bąbelkową, instalacje tworzone z wykorzystaniem żywego modela i folii oraz warsztaty wokalne. Zaplanowana została również gra plenerowa Kody Sztuki.

Program formacyjny nawiązywać będzie do hasła pijarskiego roku duszpasterskiego: "Twój głos". "Chcemy w ten sposób zakomunikować każdej osobie, a przede wszystkim młodym: chcemy usłyszeć twój głos (...). Twój głos jest ważny, bo należysz do wspólnoty Kościoła – jest to przesłanie do dzieci i młodzieży, nie tylko uczestników parafiady" - poinformowali organizatorzy


Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. z inicjatywy ojca Józefa Jońca. Jedną z głównych aktywności stowarzyszenia jest coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży – po raz pierwszy w 1988 r. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców. Ojciec Joniec, inicjator parafiady, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

PAP