Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 250 tys. – powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak. Dodał, że obywatele Ukrainy osiedlający się w Polsce to głównie osoby młode, poniżej 40. roku życia, emigrujące za pracą.
Z danych przekazanych przez UdSC wynika, że obywatele Ukrainy przebywają w Polsce głównie krótkoterminowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.
– Coraz więcej z nich chce jednak pozostać w kraju na dłuższy okres. Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt oraz grupa osób już posiadających takie dokumenty – powiedział rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.
Dodał, że ok. 80 proc. obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie trzy lata. – W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – ok. 73 proc. spraw. Kolejnymi najczęstszymi celami pobytu w Polsce są kwestie rodzinne – ok. 12 proc. oraz edukacja – ok. 5 proc. - przekazał UdSC.
Obywatele Ukrainy koncentrują się w województwach z dużymi miastami. Najbardziej popularnymi regionami są województwa: mazowieckie – 52 tys. osób, małopolskie – 31 tys., oraz wielkopolskie – 29 tys.
61 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 18 – 40 lat. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia stanowią ok. 12 proc., a osoby powyżej 40 lat – ok. 27 proc.
Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu epidemii.