W związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa rząd wprowadza od poniedziałku obostrzenia zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim. Jak na razie mają one obowiązywać do 28 marca. Do tej pory, od poluzowania rygorów sanitarnych na początku roku, ponownie wprowadzono obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim.
- Sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna. Kolejny rekord zakażeń zobowiązuje nas do podjęcia odpowiedzialnych decyzji. Zdrowie i życie obywateli oraz wydolna służba zdrowia są naszym priorytetem. Dlatego podjęliśmy decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim od najbliższego poniedziałku, czyli 15 marca - poinformowano na portalu gov.pl. Jak podkreślono w komunikacie, ograniczenie mobilności społecznej w tych województwach ma zminimalizować ryzyko nowych zachorowań.
W komunikacie rząd zwraca uwagę na rosnącą liczbę zachorowań, w tym zwiększający się udział brytyjskiej mutacji koronawirusa, który obecnie stanowi 38,5 proc. wszystkich przypadków. Poinformowano również o spadającej średniej wieku osób hospitalizowanych, co miałoby wskazywać na to, że osoby młodsze „często bagatelizuję objawy COVID-19”
Zamknięte m.in. galerie handlowe
W związku z obostrzeniami w czterech województwach (warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim) zamyka się baseny, sauny, solaria i podobne obiekty, kasyna, hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych, galerie handlowe, teatry, muzea, galerie sztuki, kina, stoki narciarskie, siłownie i kluby fitness oraz obiekty sportowe.
Jak zaznaczono w komunikacie w galeriach handlowych będą jednak mogły pozostać otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. Również w przypadku obiektów sportowych przewiduje się wyjątek, jakim jest działalność na potrzeby sportu zawodowego, ale bez udziału publiczności.
W klasach I-III nauka hybrydowa
We wskazanych regionach nauka w klasach I-III będzie odbywać się w trybie hybrydowym, tzn. „część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część zdalnie”.
W komunikacie poinformowano również o uruchamianiu kolejnych szpitali rezerwowych. Rząd podjął także decyzję o zaopatrzeniu mieszkańców woj. mazowieckiego i lubuskiego w maseczki ochronne. Wcześniej maseczki takie trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Łącznie rząd przewiduje, że do województw, w których obostrzenia będą obowiązywać od poniedziałku, trafi ponad 25 mln maseczek.
Pomoc dla przedsiębiorców
- Przed pandemią koronawirusa nasz wzrost gospodarczy był zrównoważony. Prowadziliśmy racjonalną politykę budżetową. Dzięki temu od początku pandemii mogliśmy zaproponować kompleksowe wsparcie przedsiębiorcom. Od roku zabiegamy o to, żeby nasza gospodarka poniosła jak najmniejsze straty na skutek pandemii. Walczymy o uratowanie miejsc pracy i firm. Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła w Polsce 3,1 proc.. Oznacza, że Polska ma najniższe bezrobocie w UE - poinformowano ponadto w rządowym komunikacie.
- Polskie firmy, które z powodu pandemii musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność, mogą liczyć na wsparcie rządu. Od wielu miesięcy do polskich firm płynie pomoc z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Wsparcie wypłacone firmom i pracownikom przekroczyło 195 mld zł i uratowało blisko 7 mln miejsc pracy - zaznaczono.
Wśród mechanizmów mających zabezpieczyć gospodarkę przed negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa wymienia się Tarczę Antykryzysową, Tarczę Finansową PFR 2.0, Tarczę Branżową, a także możliwość zwolnienia przedsiębiorców ze składek ZUS na 3 miesiące, świadczenia postojowego, dotacji, dofinansowania części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników.
- Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. W wyniku wielu rozmów z przedsiębiorcami przygotowujemy kolejne rozwiązania. W lutym Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie przedłużające instrumenty pomocowe z Tarczy Branżowej. Na wsparcie może liczyć około 50 branż, które zostały najmocniej dotknięte obostrzeniami sanitarnymi podczas jesienno-zimowej fali pandemii koronawirusa - informuje rząd w komunikacie.