Przejdź do treści
12:37 Nigeria: Co najmniej 40 osób zabitych w starciach z gangiem
12:28 Beskidy: Od początku wakacji goprowcy interweniowali już około 60 razy
12:21 Chorwacja: Gwałtowna burza sparaliżowała Split. Pchany przez wiatr prom zatopił statek
11:33 Śląskie: 23 osoby usłyszały zarzuty ws. wielomilionowych wyłudzeń
11:11 Podkarpackie: Zniszczenia po nawałnicy, najtrudniejsza sytuacja w powiecie łańcuckim
10:35 Szymon Hołownia o zakończeniu negocjacji ws. rekonstrukcji rządu: będę namawiał, by granicą była data 23-25 lipca
10:05 Chiny: Aresztowania po wykryciu u dzieci wysokiego poziomu ołowiu we krwi
09:45 CKE: Maturę zdało 80 proc. wszystkich tegorocznych absolwentów
09:27 Grecja: Akropol zamknięty przez część dnia z powodu upałów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Jubileuszowy 10. festiwal Ślimakowe Rytmy - Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

Źródło: Materiały prasowe

Za nami jubileuszowa edycja Festiwalu, który odbył się w dn. 10-12 lipca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach oraz Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Do Polski przyjechało 15 uczestników z całego świata wybranych w preselekcji z 47-osobowej grupy chętnych, którzy zgłosili się do udziały w wydarzeniu. W tym roku wyjątkowo licznie reprezentowane były kraje azjatyckie, dzięki realizowanym tam programów edukacyjnych ukierunkowanych na obcowanie implantowanych pacjentów z muzyką. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”, inicjatywa profesora Henryka Skarżyńskiego – światowej sławy otolaryngologa i autorytetu medycznego to potwierdzenie tezy, że nawet pasywny kontakt z muzyką przyczynia się do rozwoju słuchowego.

Festiwal „Ślimakowe Rytmy” jest corocznym muzycznym i naukowym świętem osób korzystających z implantów słuchowych, podczas którego mogą pokazać szerokiej publiczności swoje umiejętności instrumentalne i wokalne. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, zarówno amatorzy jak i profesjonalni muzycy.

Tegoroczną edycję Festiwalu traktuję jak przysłowiową „kropkę nad i” – spełnienie tego, o czym myślałem i o czym marzyłem, wychodząc 10 lat temu z propozycją zorganizowania pierwszego na świecie Festiwalu, podczas którego swoje talenty i umiejętności muzyczne mogłyby zaprezentować osoby słyszące, dzięki implantom słuchowym, w tym także wielu pacjentów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – mówi prof. Henryk Skarżyński i dodaje – Ponad 30 lat temu, kiedy przeprowadzałem pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, nie pomyślałem nawet, że kiedyś będziemy tak skutecznie leczyć zaburzenie słuchu. Dziś jest to realne – możemy pomóc prawie każdemu pacjentowi. Niesłyszące dzieci, które kiedyś były skazane na życie w ciszy, dzięki postępowi w medycynie mogą prawidłowo rozwijać się i uczyć w szkołach powszechnych, a także w szkołach muzycznych.

„Sztuka w terapii, medycynie i nauce”

Festiwal „Ślimakowe Rytmy” to także inicjatywa naukowa i medyczna. 11 lipca w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbyła się konferencja z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” oraz warsztaty muzykoterapeutyczne dla pacjentów. Tematem przewodnim tegorocznej, dziesiątej konferencji odbywającej się pod hasłem „Sztuka w terapii, medycynie i nauce” było wykorzystywanie rożnych dziedzin sztuki w leczeniu i rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami słuchu. 

Konferencja „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” stanowi kliniczne i naukowe dopełnienie Festiwalu, któremu, co istotne, towarzyszy od samego początku, czyli równo 10 lat. Program powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenia zespołu Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.  Obserwacja pacjentów, którzy wybrali muzykę jako formę treningu słuchowego, śpiewają lub grają na instrumentach stała się inspiracją do podjęcia prac nad stworzeniem planu terapeutycznego opartego na treningu muzycznym dla dzieci z implantem słuchowym – tłumaczy prof. Henryk Skarżyński.

Podczas konferencji wystąpili specjaliści z zakresu medycyny, nauki i arteterapii oraz muzykoterapii w Polsce, m.in. dr hab., Krzysztof Stachyra, prof. UMCS, dr hab. Ludwika Konieczna-Nowak, a także eksperci z zagranicy, w tym prof. Sara Cavicchiolo z Włoch, Teresa Sophia Schneider z Austrii czy dr Christina Rocca z Wielkiej Brytanii. 

Koncert finałowy „Laureaci z Orkiestrą”

W gronie artystów tegorocznego koncertu finałowego, który odbył się 12 lipca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, znaleźli się przede wszystkim uczestnicy wyłonieni w drodze eliminacji konkursowych przed profesjonalnym jury. Towarzyszyli im zawodowi muzycy instrumentaliści, m.in. Filip Sojka Band. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali również niektórzy laureaci poprzednich edycji. Przyjechali do Polski z całego świata, aby wystąpić w towarzystwie Orkiestry Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy. Właśnie dlatego, tegoroczny tytuł koncertu nosi nazwę „Laureaci z Orkiestrą”. Publiczność zgromadzona w Studiu Koncertowym miała okazję podziwiać gości z Austrii, Włoch, Węgier, Serbii, Rumunii i oczywiście z Polski. 

Wieczorny koncert galowy uświetnili swoim występem niektórzy członkowie festiwalowego jury: Vadim Brodski, Hanna Śleszyńska, Jacek Wójcicki, Maciej Miecznikowski. Ponadto, na publiczność czekała wyjątkowa niespodzianka, premierowe wykonanie kołysanki z cyklu kołysanek muzykoterapeutycznych „podUSZKA”, m.in. z udziałem dzieci, uczestników programu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka” Tegoroczny koncert, tradycyjnie już poprowadzili Agata Konarska oraz Maciej Miecznikowski. 

Dla mnie jedną z kluczowych wartości jest to, że spotykając się każdego lata przy okazji Festiwalu, udało nam się nie tylko pokazywać i szlifować talenty, lecz także stworzyć wielką kochającą muzykę grupę przyjaciół z całego świata. Po 10 latach realizowania tej wyjątkowej inicjatywy, chciałabym przede wszystkim podziękować każdej osobie, która przyczyniła się do rozwoju Festiwalu. Nawet największe marzenia straciłyby rozmach, a pomysły nie zostały wcielone w życie, gdyby nie wsparcie i życzliwość wielu osób. Dziękuję zatem jeszcze raz uznanym jurorom, uczestnikom, artystom oraz ekspertom. Wierzę, że wspólnie zrealizujemy tysiące kolejnych pomysłów łączenia badań naukowych i pracy klinicznej z odkrywaniem nowych talentów artystycznych – podkreślił prof. Henryk Skarżyński. 

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy” został zorganizowany przez Światowe Centrum Słuchu oraz Polskie Radio. Partnerami byli: Instytut Narządów Zmysłów, Med El, Po pierwsze zdrowie i Fundacja Profesora Skarżyńskiego „Słyszę”.

Materiały prasowe

Wiadomości

HIT DNIA

Bodnar nie przestaje. Będzie ponowne liczenie głosów!

Andruszkiewicz: Niemcy są bezczelni, bo wiedzą, że Tusk im na to pozwoli!

Żukowska lekceważy zagrożenia związane z nielegalną migracją. Mówi o "zmanipulowanych obrazkach" i "straszeniu Polaków"

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Groźny wypadek na trasie ekspresowej. Kickbokser w ciężkim stanie

Wiadomo, gdzie zagra Modric. Trener potwierdza transfer

Matecki w Sejmie zwrócił się do nieobecnego Tuska. Wyjął NIEMIECKĄ flagę!

Zaczęło się posiedzenie Sejmu. Oglądaj TRANSMISJĘ u nas! [LIVE]

Kontrole tylko w jednym celu? Siemoniak sam się wsypał!

Uwaga - ostrzeżenie: intensywne opady deszczu w 10 województwach!

Michalik przekonuje: jesteśmy na wojnie, potrzebujemy partii... Giertycha i Sikorskiego [WIDEO]

Najnowsze

HIT DNIA

Bodnar nie przestaje. Będzie ponowne liczenie głosów!

Saryusz-Wolski o projekcie nowych Wieloletnich Ram Finansowych: zamiast wspierać słabszych, środki pójdą do liderów

Niebawem zmiany w rządzie. Co ustalił Hołownia z Tuskiem?

Berkowicz o dziurawej granicy z Niemcami: gdyby nie patrole obywatelskie, to Polacy by się o tym nie dowiedzieli [WIDEO]

Rozbito grupę przestępczą wyłudzającą odszkodowania komunikacyjne!

Andruszkiewicz: Niemcy są bezczelni, bo wiedzą, że Tusk im na to pozwoli!

Żukowska lekceważy zagrożenia związane z nielegalną migracją. Mówi o "zmanipulowanych obrazkach" i "straszeniu Polaków"

Nastolatka oskarżona o próbę zabójstwa matki