Jesteś emerytem? Sprawdź, czy nie będziesz musiał oddać pieniędzy z 13-stki i 14-stki
Emeryci przywykli już do wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy dodatkowych środków w postaci trzynastej i czternastej emerytury. Teraz okazuje się, że część emerytów... być może będzie musiała oddać pieniądze.
Przypominamy - tak zwana "trzynastka" jest gwarantowana ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.
Jeśli chodzi o "czternastkę", to jest to świadczenie równe emeryturze minimalnej, która po marcowej waloryzacji jest to 1780,96 zł brutto. Taką kwotę otrzymają wszyscy, których podstawowa emerytura wynosi nie więcej niż 2900 zł brutto. Jeśli wynosi ona więcej, to będzie w tym kontekście zastosowana zasada "złotówka za złotówkę". Co warto pamiętać? "Czternastka" nie zostanie wypłacona , jeśli jej kwota będzie niższa niż 50 zł.
Będzie trzeba oddawać pieniądze?
I teraz uwaga - w myśl przepisów - seniorzy, którzy otrzymali "trzynastkę" i "czternastkę" - będą musieli zwrócić pieniądze. Dlaczego?
"Jeżeli w wyniku rozliczenia świadczenia okaże się, że na 31 sierpnia świadczenie podlegało zawieszeniu z uwagi na przekroczenie 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, 13. i 14. emerytura podlega zwrotowi"
– przekazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Źródło: Republika, ZUS
Najnowsze
Duklanowski: rząd Tuska reklamuje "nowy port na Bałtyku", którego... nie ma
Matecki alarmuje ws. Parku Kasprowicza. "Chcą zmienić nazwę na Park Johanna Heinricha Quistorpa"
"Wspierajcie prawdziwą sztukę". Jaś Kapela znów wyciąga rękę po kasę [WIDEO]
Watykan wobec AI: sztuczna inteligencja ma służyć godności człowieka
Nawrocki w Poznaniu na rocznicy Czerwca ’56: komuniści chcieli zabrać nam nie tylko ciało, ale także ducha
Branża meblarska i drzewna na skraju przepaści? Jest źle, a dzięki UE może być jeszcze gorzej