Jest porozumienie MON i Powstańców warszawskich. "Stanowisko zostało podpisane"
W Centrum Weterana Działań Poza Granicami odbyło się dzisiaj spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z Powstańcami warszawskimi ws. obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wiadomo, że rozmowy zakończyły się porozumieniem. – Stanowisko zostało podpisane przez wszystkie środowiska kombatantów. To stanowisko apelu, który ma zostać odczytany – powiedział szef MON.
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu przedstawiciele związków kombatanckich oraz władze Warszawy, poinformowali w liście szefa MON, że rezygnują z udziału asysty wojskowej. Była to reakcja na postanowienie Antoniego Macierewicza o odczytaniu podczas uroczystości apelu pamięci w którym wymienione zostaną także ofiary katastrofy smoleńskiej. CZYTAJ WIĘCEJ
W związku z listem MON zaprosiło powstańców na rozmowę. Początkowo kombatanci odmówili twierdząc, że wszystko, co mieli do powiedzenia, zawarli w liście. Ostatecznie jednak do spotkania doszło. Zostało ono zorganizowane przez MON wspólnie z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Macierewicz oznajmił, że wypracowano wspólny tekst apelu, który ma zostać odczytany podczas uroczystości obchodów 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak dodał, są w nim wymienione m.in. wszystkie oddziały i dowódcy Powstania, ale również osoby, które przyczyniły się do jego upamiętniania – m.in. śp. Lech Kaczyński oraz śp. Ryszard Kaczorowski. – Informacje medialne miały na celu skłóceniu polskiej patriotycznej opinii, dla której wysiłek i ofiara krwi powstańców były, są i będą najważniejsze. Tak, jak i pamięć o tych, którzy poświęcili życie, by powrócić do narodowej tradycji wielkość Powstania i pamięć o Powstaniu Warszawskim – stwierdził.
– Przepraszam za to, że, być może, pozwalaliśmy milczeniem na upowszechnienie kłamliwej dezinformacji. Nasza rozmowa przecięła wątpliwości. (…) Nie ma różnic między MON, powstańcami, kombatantami, środowiskami, które przechowują pamięć i które mają ten wielki depozyt, który przekazują następnym pokoleniom – powiedział szef MON.
"Przywołuję Prezydenta m.st., później Prezydenta RP, Zwierzchnika SZ, LK, który stworzył MPW, wiekopomny znak pamięci i edukacji o PW" #apel
— Bartłomiej Graczak (@bgraczak) 25 lipca 2016