"Myślę, że śmiało mogę powiedzieć wszystkim moim rodakom - politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie" - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda. Dziś w Belwederze zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, by omówić postanowienia szczytu NATO w Madrycie i bieżącą sytuacje na Ukrainie. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreśliła głowa państwa.
Głos podczas posiedzenia RBN - relacjonował prezydent - zabrał m.in. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który również uczestniczył w madryckim szczycie NATO.
"Wypowiadał się również pan premier Mateusz Morawiecki, bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu, były również wypowiedzi i pytania, zgłoszone przez pozostałych uczestników posiedzenia RBN, przez przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej" - powiedział. "Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania" - zaznaczył prezydent.
Podkreślił bardzo dobrą atmosferę spotkania, "bardzo propaństwową i merytoryczną" oraz bardzo merytoryczne wypowiedzi. "To nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, z sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, w kontekście obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak również planów" - powiedział Duda.
Zaznaczył że podczas posiedzenia RBN pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość "zgłaszanych przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych, opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych". Ocenił, że była to ciekawa debata, dziękował także uczestnikom za poważne i propaństwowe podejście do poniedziałkowego spotkania.
"Ocena była tutaj pozbawiona przymiotników - rozmawialiśmy o faktach; z jednej strony z zadowoleniem przyjmując to, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO - właściwie wszyscy jesteśmy za jak najszybszym procesem ratyfikacji", powiedział po spotkaniu były szef MON Tomasz Siemoniak reprezentujący Koalicję Obywatelską.
"Zgodnie stwierdziliśmy, że trzeba działać dalej na rzecz tego, żeby jak najsilniejszą obecność wojskową - amerykańską i NATO-wską - rozbudowywać. Szczyt zakończył pewien etap, ale trzeba działać dalej. Ze strony opozycji, prezydenta i rządzących było podobne spojrzenie" - powiedział wiceszef PO i b. szef MON.
"Oczywiście dobrze byłoby, gdyby Rada Bezpieczeństwa Narodowego była zwoływana częściej. Ale możemy się zgodzić, że dziś atmosfera na tej Radzie była idąca w jednym kierunku, to znaczy zarówno rządzący, jak i opozycja w wielu sprawach mieli wspólne zdanie dlatego, że to dotyczy naszego bezpieczeństwa i tu faktycznie nie ma co szukać różnic na siłę" - ocenił Włodzimierz Czarzasty z Nowej Lewicy.
/rozszerzymy/