Przejdź do treści
23:10 SPORT: kontrakt z selekcjonerem Janem Urbanem zostanie przedłużony - poinformował po meczu Szwecja - Polska prezes PZPN Cezary Kulesza
22:45 SPORT: Polska przegrała finał baraży ze Szwecją 2:3 i nie wystąpi w piłkarskich mistrzostwach świata
22:22 Francja: Senat poparł zmodyfikowany zakaz sieci społecznościowych dla dzieci poniżej 15 lat
22:05 Litwa: w Wilnie wystawa plenerowa poświęcona polskim i litewskim patronom roku 2026
21:15 Szwecja: spada liczba zabójstw, głównie dzięki mniejszej liczbie strzelanin
20:10 Zełenski: zwrócę się do USA o przekazanie Rosji oferty rozejmu energetycznego
19:40 Iran: Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zagroził, że zaatakuje firmy USA w regionie
19:10 Irak: w Bagdadzie porwano dziennikarkę będącą obywatelką USA
Republika Dziękuję Republice, jej widzom i wszystkim osobom ją wspierającym, Klubom Gazety Polskiej, Strefie Wolnego Słowa. Nie będzie wolnej Polski bez Republiki, bez możliwości przekazywania prawdy - powiedział w naszej stacji Przemysław Czarnek
WAŻNE Wspieraj Telewizję Republika! Przekaż 1,5 procent podatku za pośrednictwem Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej "Salvatti.pl". Nr KRS: 0000 309 499. Cel szczegółowy: Niezależne Media SWS
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Prezes NBP prof. Adam Glapiński o możliwości finansowania potrzeb zbrojeniowych Polski: Zamierzamy proponować takie działania, które nie będą prowadzić do uszczuplenia rezerw dewizowych. NBP nie proponuje „kredytu", a „przekazanie".
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie „Przyjdź pokaż swój sprzeciw” – wsparcie dla Roberta Bąkiewicza, 1 kwietnia, godz. 9.00, Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, sala 475
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wejherowo i poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z posłem prof. Krzysztofem Szczuckim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ul. Zamkowej 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, które odbędzie się 10 kwietnia o godz. 18:00 w Pensjonacie Sanato przy ul. 1 Maja 29 w Busku-Zdroju
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Zasoby złota NBP urosną do 700 ton, a Polska znajdzie się na liście TOP 10 z największymi zasobami złota.

Jest choroba gorsza od koronawirusa – to ludzka głupota!

Źródło:

Od kilku dni czy nawet tygodni globalne społeczeństwo jest niespokojne. Zbiorowy strach, nieustanna panika medialna czy kupowanie zapasów jak na koniec świata. Ważne apele o izolację spotykają się z gigantycznym ściskiem i kolejkami w sklepach. Ostatnie dni pokazały nam, jak łatwo nasze społeczeństwo można wyprowadzić z równowagi. A tak naprawdę w tych trudnych dniach potrzeba nam przecież przede wszystkim - zdrowego rozsądku, rozwagi i cierpliwości.

Nie, absolutnie nie wolno nam lekceważyć zagrożenia, które niewątpliwie stanowi koronawirus, ale być może jeszcze bardziej niebezpiecznie będzie, gdy wszyscy damy się zwariować.

Niestety, głupcy zawsze istnieli, niektórzy z nich sięgali nawet po władzę, ale nigdy jeszcze w dziejach świata ród ludzki nie miał do czynienia z prawdziwą epidemią głupoty. Zjawisko to stało się bardzo groźne, albowiem objęło niektóre kręgi władzy, szczególnie w Europie Zachodniej. Powstały fałszywe elity składające się w całości z durniów różnej maści, którzy trzymają się razem, wspierają i rządzą lub choćby próbują rządzić. W czasach kryzysu są oni szczególnie szkodliwi. Rodzą się pytania.

Czy wobec zagrożenia pandemią potrzebni są nam działacze LGBT?

Czy prawa ośmiornicy do uczuć nagle nie wydają się śmieszne?

Czy zajmująca się krzywizną banana Unia Europejska jest w stanie pomóc?

Czy być może jednak nagle, kiedy problemy naprawdę stają się poważne, państwa narodowe i granice znów wydają się być atrakcyjnym pomysłem? Chyba tak jest, skoro w obliczu koronawirusa oczy obywateli zwracają się do własnych rządów, własnych służb i własnych rozwiązań, nie do Unii. Działamy w interesie naszego państwa i naszych rodaków a nie w imię tzw. europejskich wartości czy praworządności brukselskiej.

Dlatego należy stwierdzić, że Sars-Cov-2 jest niestety mocno zakaźny, ale być może wyleczy nas również z pychy i głupoty – przynajmniej na chwilę. To te grzechy są praźródłem kryzysu. Wiara w to, że jesteśmy bogami, że nic nam nie grozi, że jako globalna wioska wszystkiemu sprostamy okazała się zgubna. Jeden mały wirus pokazał nam nasze miejsce w szeregu. Zmowa głupców doprowadziła nas do naiwnej wiary w naszą boskość, kiedy przecież wciąż pozostajemy ludźmi.

Jakże na czasie wydaje się zatem książka Janusza Szewczaka pt. „Idiotokracja” (wyd. Biały Kruk), która opisuje właśnie ten fenomen w skali globalnej. Autor książki, znany zresztą z bystrej inteligencji i ciętego języka, dopatrzył się we współczesnym świecie zjawiska, które nazwał idiotokracją. Jest to ciężka choroba całej cywilizacji zachodniej, od USA po Ukrainę, od północnego kręgu polarnego po Australię. Miejmy nadzieję, że nie okaże się, iż mamy do czynienia z chorobą śmiertelną. W każdym razie zjawisko idiotokracji przybrało rozmiary zarazy, a jego wirus masowo rozprzestrzenia się za pomocą internetu, tzw. serwisów społecznościowych i innych środków globalnego przekazu i komunikowania się. Wspomagają go różne utopijne doktryny lansowane nie tylko przez pseudonaukowców, lecz również polityków, którzy są gotowi zawracać świat ku pogaństwu – w imię postępu oczywiście.

„Głupców nigdy nie brakowało,” mówi Janusz Szewczak, „ale dziś żyjemy jakby w nowym surrealizmie, często brakuje odnośników moralnych. Z tym mamy do czynienia codziennie. Tymczasem o przykłady głupoty potykamy się nieustannie, nie brakuje przypadków szokującej wręcz głupoty. Ot, polska noblistka twierdzi, że granica między człowiekiem a zwierzęciem jest sztuczna. Inni chcą dać kotom prawa obywatelskie, a wojujące feministki twierdzą na poważenie, że w rodzinach homoseksualnych rodzi się więcej dzieci niż w heteroseksualnych. Każdy odruch rozumności czy powagi budzi niedowierzanie, że coś takiego jeszcze istnieje. I właśnie z tym zamysłem, jako swego rodzaju antidotum, napisałem moją książkę.”

Wobec koronawirusa należy ufać naszym lekarzom i stosować się do poleceń administracji. Wobec głupoty jednakże jednymi z najlepszych narzędzi terapeutycznych są mądre książki. Dlatego zwłaszcza dziś warto sięgnąć po „Idiotokrację” Janusza Szewczaka.

 

Janusz Szewczak: „Idiotokracja, czyli zmowa głupców”,wyd. Biały Kruk, 192 strony, 165 x 235 mm, twarda oprawa, obwoluta. Więcej na https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/idiotokracja-czyli-zmowa-glupcow

 

 

 

Biały Kruk

Wiadomości

AN-26

Rosyjski samolot transportowy rozbił się na okupowanym Krymie

Trump podał zasięg czasowy działań militarnych w Iranie

Jest decyzja Kuleszy po meczu. Chodzi o selekcjonera

Włochy blokują lądowanie amerykańskich bombowców

Kreml grozi atakiem na kraje Europy. Napięcie w rejonie Bałtyku

Zełeński odpalił Niemcom: Gospodynie mogą być CEO Rheinmetall

Koniec marzeń o mundialu. Gol w końcówce pogrążył Polskę w Sztokholmie

SPRAWDŹ TO!

Lubnauer wniebowzięta ws. cen paliw. Są też inne „dzieła” posłów KO

Holendrzy w szoku. Ogromny wzrost przypadków "honorowej" przemocy

Elżbieta Jaworowicz kończy 80 lat. Za sukcesem kryje się niezwykła życiowa droga

Paliwo, kryzys i gierki Tuska. Goście Danuty Holeckiej starli się ws. programu CPN

Nowa rada u Prezydenta Nawrockiego. Samorządy wskazują pilne problemy

Jan Paweł II: jestem synem narodu, który przetrwał dzięki kulturze

Morawiecki zapowiada na środę debatę z Kosiniakiem-Kamyszem w Jasionce

Giganci motoryzacyjni górą? Unia ustępuje w kwestii emisji CO2

Najnowsze

AN-26

Rosyjski samolot transportowy rozbił się na okupowanym Krymie

Dimitrij Pieskow

Kreml grozi atakiem na kraje Europy. Napięcie w rejonie Bałtyku

skandaliczna wypowiedź Niemca

Zełeński odpalił Niemcom: Gospodynie mogą być CEO Rheinmetall

Koniec marzeń o mundialu. Gol w końcówce pogrążył Polskę w Sztokholmie

SPRAWDŹ TO!

Lubnauer wniebowzięta ws. cen paliw. Są też inne „dzieła” posłów KO

Donald Trump

Trump podał zasięg czasowy działań militarnych w Iranie

Jest decyzja Kuleszy po meczu. Chodzi o selekcjonera

siły zbrojne USA

Włochy blokują lądowanie amerykańskich bombowców