Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
20:43 Warszawa: W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska w sprawie fali upałów
20:10 Zmarł były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński. W latach 1994-1999 był wiceprezesem, a w latach 2015-2016 prezesem zarządu TVP. Miał 73 lata
18:59 Warszawa: W Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UCK WUM prawie 70 proc. pacjentów było przyjmowanych poza kolejnością. NFZ nałożył na placówkę prawie 300 tys. zł. kary
18:42 Londyn: Gigantyczne upały w Zjednoczonym Królestwie. Według prognoz biura meteorologicznego Met Office w wielu miejscach w środę i czwartek temperatura odczuwalna może sięgnąć 43 stopni Celsjusza
17:43 Prezydent Warszawy: w radach nadzorczych miejskich spółek medycznych nie zasiadają już politycy
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub Gazety Polskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem 24 czerwca o godz. 17 w Mediatece ul. Szegedynska 13A Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Wejherowie oraz poseł Michał Kowalski zapraszają na spotkanie z Posłami na Sejm RP Małgorzatą Wassermann oraz Jarosławem Krajewskim w dniu 24 czerwca 2026 r. na godz. 17.30 do Wejherowa do Pałacu Przebendowskich, ul. Zamkowa 2a
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Skarżysko-Kamienna zaprasza na spotkanie "Czas Polski. Program Polaków" z poseł Agatą Wojtyszek 24 czerwca, godz. 17:00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury Kuźnica ul. Bodzentyńska 18
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" z Białegostoku i Brańska zapraszają na protest przeciwko paktowi migracyjnemu, który odbędzie się 25 czerwca o godz. 15:00 przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przy ul. Skłodowskiej-Curie 14 w Białymstoku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Międzyrzeczu zaprasza na spotkanie z historykiem Jarosławem Palickim na temat: "Poznański Czerwiec'56 i postalinowska Europa". 25 czerwca o godz. 17.00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin

Powstała Deklaracja Komitetu dla Rzeczpospolitej. Ważne słowa, szanowane nazwiska

Źródło: canva.com

Ważne osoby, szanowane przez polską opinię publiczną, podpisały się pod Deklaracją Komitetu dla Rzeczpospolitej. Sygnatariusze zwracają uwagę na to, co robi w ostatnich miesiącach obecny rząd, a także na to, że do wielu Polaków fakty nie docierają, ponieważ w przekazie prym wiodą liberalne media.

We wstępie do Deklaracji przeczytać możemy, że „tożsamość i bezpieczeństwo Polski i Europy są dziś zagrożone”. Dalej autorzy wyjaśniają, że chodzi o eksperymenty społeczne, podkreślają, że obok naszych granic toczy się wojna. Uderzają także w liberalny establishment, który wiedzie kluczową rolę w Europie. 

„Pod szyldem liberalizmu negują demokrację. Polsce grozi sprowadzenie do roli prowincji, której ekonomiczne i polityczne interesy zostaną podporządkowane centrum. Już teraz traktowani jesteśmy gorzej niż zachodnie kraje UE, co demonstrują z rosnącą częstotliwością decyzje Komisji Europejskiej i orzeczenia TSUE” – czytamy w dokumencie.

 

Rząd podporządkowuje się dyktatowi UE

Dalej sygnatariusze dużą część Deklaracji poświęcają obecnie rządzącym naszym krajem. Zwracają uwagę na „podporządkowanie się się dyktatowi unijnej oligarchii”.

Nawiązują także do polityki wewnętrznej i przywołują przykłady, z którymi mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.

Rządzący doprowadzili do zakwestionowania konstytucyjnych gwarancji praw i wolności obywatelskich, zanegowania autorytetu Trybunału Konstytucyjnego, arbitralności w uznawaniu orzeczeń Sądu Najwyższego oraz do niedopuszczalnego sojuszu władzy z częścią wymiaru sprawiedliwości, który przekształca się w instrument oligarchii. Kolejne ataki na wolność przybierają także formę konkretnych działań legislacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem penalizacji „mowy nienawiści” – czytamy dalej w dokumencie.

 

Nierówny dostęp do mediów

Sygnatariusze za ważne wskazują to, że nadal nie mamy równego dostępu do przekazu medialnego.

Wielu Polaków nie dostrzega zagrożenia z powodu dominacji liberalnego establishmentu w ośrodkach opiniotwórczych. Mimo to władze usiłują zniszczyć choćby elementy medialnej równowagi. Ta praktyka, właściwa dla dominujących dziś w Europie sił, pod sztandarem walki z populizmem przekształca demokrację w pozór i likwiduje ostatnie elementy pluralizmu” – czytamy.

 

Celem inicjatywy jest „inspirowanie rodaków do walki o podmiotowość Polski i jej tożsamość”. Sygnatariusze deklarują, że będą monitorować i sygnalizować naruszenia suwerenności państwa i narodu, polskiej kultury i wolności, organizować akcje w celu ich obrony.

Pod Deklaracją podpisali się: Piotr Andrzejewski, Bogdan Chazan, Marek Jurek ,Zdzisław Krasnodębski, Jerzy Kwaśniewski, Ryszard Legutko, Julia Przyłębska, Wojciech Roszkowski, Bronisław Wildstein, Wanda Zwinogrodzka, Jan Żaryn.

Deklaracja

Komitetu dla Rzeczypospolitej


Tożsamość i bezpieczeństwo Polski i Europy są dziś zagrożone. Eksperymenty społeczne, wojna u naszych granic i ideologia, do której odwołuje się kontynentalny establishment, uderzają w podstawy zachodniej cywilizacji. Kwestionują niepodległość narodów, ich kulturę i formy ustrojowe. Liderzy Unii Europejskiej dążą do przekształcenia Unii w neoimperium, w którym dominować będą najsilniejsze kraje oraz brukselska biurokracja. Pod szyldem liberalizmu negują demokrację. Polsce grozi sprowadzenie do roli prowincji, której ekonomiczne i polityczne interesy zostaną podporządkowane centrum. Już teraz traktowani jesteśmy gorzej niż zachodnie kraje UE, co demonstrują z rosnącą częstotliwością decyzje Komisji Europejskiej i orzeczenia TSUE.

Obecny rząd, deklarując obronę Polski, podporządkowuje się dyktatowi unijnej oligarchii. W polityce wewnętrznej podważa zasady demokracji, starając się zniszczyć opozycję. Realna likwidacja immunitetu parlamentarnego i traktowanie aresztu śledczego jako środka represji są tego najbardziej ostentacyjnym wyrazem.

Rządzący doprowadzili do zakwestionowania konstytucyjnych gwarancji praw i wolności obywatelskich, zanegowania autorytetu Trybunału Konstytucyjnego, arbitralności w uznawaniu orzeczeń Sądu Najwyższego oraz do niedopuszczalnego sojuszu władzy z częścią wymiaru sprawiedliwości, który przekształca się w instrument oligarchii. Kolejne ataki na wolność przybierają także formę konkretnych działań legislacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem penalizacji „mowy nienawiści”.

Rząd kontynuuje politykę, która osłabia polską wspólnotę. Radykalne zmiany, które prowadzą do destrukcji systemu oświaty i instytucji kultury, uderzają w fundamenty samodzielności państwa – tradycję i kulturę, zakorzenione w ponadtysiącletniej historii i chrześcijańskim dziedzictwie Narodu.

Wielu Polaków nie dostrzega zagrożenia z powodu dominacji liberalnego establishmentu w ośrodkach opiniotwórczych. Mimo to władze usiłują zniszczyć choćby elementy medialnej równowagi. Ta praktyka, właściwa dla dominujących dziś w Europie sił, pod sztandarem walki z populizmem przekształca demokrację w pozór i likwiduje ostatnie elementy pluralizmu.

Wygrana Karola Nawrockiego pokazuje, że Polacy nie pogodzili się z tym stanem rzeczy. Nowo wybrany prezydent z pewnością spróbuje przeciwstawić się grożącym nam trendom. Sukces wyborczy jest podstawowy, ale nie wystarczy, aby zapewnić nam choćby elementarne bezpieczeństwo. Musimy zacząć odbudowywać narodową solidarność i instytucje, które będą jej broniły.

Dlatego zdecydowaliśmy się założyć Komitet dla Rzeczpospolitej, którego celem jest inspirowanie rodaków do walki o podmiotowość Polski i jej tożsamość. Będziemy metodycznie monitorować i sygnalizować naruszenia suwerenności państwa i narodu, naszej kultury wolności, organizować akcje w celu ich obrony, a także zapewniać wsparcie ich obrońcom, działać na rzecz samoorganizacji narodu.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy troszczą się o byt i przyszłość naszej ojczyzny.

Sygnatariusze: 

Piotr Andrzejewski

Bogdan Chazan

Marek Jurek

Zdzisław Krasnodębski

Jerzy Kwaśniewski

Ryszard Legutko

Julia Przyłębska

Wojciech Roszkowski

Bronisław Wildstein

Wanda Zwinogrodzka

Jan Żaryn

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X