Przejdź do treści
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Jak wygląda sytuacja Polski w obliczu kryzysu?

Źródło: Telewizja Republika

– Dzięki temu, że przez ostatnie pięć lat rozwijaliśmy prężnie gospodarkę, zredukowaliśmy bezrobocie, doszliśmy do poziomu budżetu bez deficytu, niski dług w stosunku do PKB, to Polska w tym nieszczęściu, kryzysie koronawirusa jest w bardzo dobrej sytuacji - ocenił w programie Telewizji Republika "Biznes Polska" Zbigniew Krystiak z Instytut Myśli Schumana.

– Tarcza finansowa to jest taki pierwszy instrument, który ma być wprowadzony bardzo szybko, bez zbędnej biurokracji, na podstawie oświadczenia przedsiębiorców, z wykorzystaniem technologii bankowych, informatycznych, które teraz powstają, ale wyobrażam sobie, że są z tym związane już pozytywne doświadczenia, chociażby przez składanie różnych wniosków typu 500+ itd., więc zakładam, że te pieniądze trafią do tych potrzebujących przedsiębiorców w celu ostatecznego wsparcia gotówkowego już do końca kwietnia, żeby to już pracowało- powiedział Tomasz Janik, prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.


– Hiszpankę dzisiaj się bardzo często komentuje, że ponieważ nie było środków czystości, cywilizacji, środków dezynfekujących, technologii medycznych, to w związku z tym uzasadniono, że to właśnie był powód rozprzestrzenienia się hiszpanki. Dzisiaj ludzkość sobie uświadomiła, że przy dużej wiedzy, technologii, umiejętnościach dalej jesteśmy po prostu bezradni i tutaj z tego powodu nastąpi istotna korekta w modelach podróżowania, w modelach funkcjonowania, w modelach społecznych i modelach biznesowych - mówił profesor Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.


– Część przedsiębiorców deklaruje, że w tej chwili nie potrzebuje pomocy, czy w tej chwili nie potrzebują, czyli sytuacja jest dynamiczna, ale ci, którzy potrzebują, to myślę, że powinni się tym na poważniej zainteresować. Tych wniosków do ZUS-u wpłynęło w ramach tej tarczy antykryzysowej, więc myślę, że przedsiębiorcy są po orientowani, wiedzą co mają robić, próbując się ratować, a ten instrument myślę, że jest od takiej strony operacyjnej najciekawszy i sądzę, że taki najbardziej optymalny dla przedsiębiorców - stwierdził Tomasz Janik.


– Dzięki temu, że przez ostatnie pięć lat rozwijaliśmy prężnie gospodarkę, zredukowaliśmy bezrobocie, doszliśmy do poziomu budżetu bez deficytu, niski dług w stosunku do PKB, to Polska w tym nieszczęściu, kryzysie koronawirusa jest w bardzo dobrej sytuacji. My, jeśli będą potrzeby, będziemy mogli jeszcze bardziej zadłużać budżet, ponieważ w dalszym ciągu stosunek długu do PKB to w dalszym ciągu będzie poniżej 50 procent. W krajach zachodnich dług publicznych do PKB jest bardzo wysoki. Niemcy 60 procent, Francja 100 procent, Włochy 130 procent i jeszcze więcej, wysokie bezrobocie. Dlatego mamy jeszcze tą przestrzeń, ten wentyl - zaznaczył Zbigniew Krysiak.


– Należało od początku zakładać, w związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna, że tarcza antykryzysowa, ta pierwsza wersja tarczy, będzie musiała być weryfikowana, będzie musiała być korygowana, uzupełniana i kontynuowania wreszcie. Prawdopodobnie na tarczy 2.0 się nie skończy, będzie też tarcza 3.0 albo i 4.0, bo przecież wtedy, kiedy zaczniemy wracać do normalności, zaczną pojawiać się kolejne problemy, też będzie potrzebna pomoc. Na razie ta pomoc jest duża i przychodzi do gospodarki szybko, bo naprawdę procedowane ustawy i inne akty prawne są wręcz błyskawicznie procedowane - ocenił dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.


– Ludzie tak naprawdę czekają w tej chwili na pieniądze, na to, żeby mogli zasilić swoje konta firmowe, żeby mogli zasilić swoje podstawowe koszty płatności i bez tego będzie naprawdę kolejna fala zwolnień i bankructw. Dotyczy to dużych i małych przedsiębiorców. Duzi przedsiębiorcy z branży handlowej też mówią, że de facto bez wsparcia nawet duże firmy mogą upaść. To są takie realia, z których wszyscy sobie zdają sprawę i ta propozycja też wydaje się poważna. Na pewno te propozycje dotyczą także dużych firm, są rózne opcje kapitałowe - powiedział Tomasz Janik.


– Instrument nadzwyczajny zupełnie, ale nadzwyczajne są okoliczności i takich radykalnych środków wymagające - zauważył Marian Szołucha. – Dobrze, że Narodowy Bank Polski staje na wysokości zadania, dobrze po pierwsze, że obniżył stopy procentowe i pewnie jeszcze obniży, dobrze, że zwolnił banki z obowiązku utrzymywania w NBP rezerw, co poprawiło płynność rynku finansowego w Polsce i wreszcie dobrze, że zapowiedział, że jeżeli nie będzie na rynku chętnych do zakupu polskich obligacji, to on taką możliwość rozważa i rozpoczyna działania w tym kierunku. To jest oczywiście na plus dla prezesa Glapińskiego - ocenił.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA CAŁEGO ODCINKA PROGRAMU TELEWIZJI REPUBLIKA "BIZNES POLSKA" 

Telewizja Republika

Wiadomości

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego

Małgorzata Rozenek spełniła wielkie marzenie. Prezent za pół miliona złotych

Niemcy wzywają Europę do gospodarczej wojny z USA

Wiadomo, z kim Polki zmierzą się w ćwierćfinale Ligi Narodów

Wilders zapowiada, że zamknie wszystkie szkoły islamskie w Holandii

Najnowsze

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma